Lubicie od czasu do czasu sięgnąć po kieliszek prosecco? Okazuje się, że wino musujące jest korzystne dla zdrowia, podobnie jak wytrawne wino czerwone. Brytyjscy naukowcy wzięli wino musujące pod lupę, dokładnie przebadali i okazało się, że regularne picie umiarkowanych ilości szampana lub wysokiej klasy prosecco służy zdrowiu. Bąbelki korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego układu krążenia, ciśnienia tętniczego z sercem włącznie. Wszystko dzięki tlenkowi azotu, który zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych czy udarów. To nie koniec dobrych wiadomości.

Ostatnie badania naukowe wykazały również, że spożywanie bąbelków każdego dnia zapobiega takim chorobom, jak Alzheimer czy demencja. Wszystko za sprawą związków znajdujących się w winogronach używanych do produkcji szampana, zwanych pinot noit i pinot meunierm, które chronią nasz mózg oraz zwiększają pamięć przestrzenną. Odkrycia dokonał zespół badawczy z Reading University w Wielkiej Brytanii, prowadzony przez profesora Jeremiego Spencera.

Wyniki naszych badań są zaskakujące - okazuje się, że umiarkowane picie szampana nie tylko nie szkodzi, ale i poprawia funkcjonowanie pamięci. Ten lekki trunek zawiera substancje, które korzystnie wpływają na pracę mózgu." - mówi profesor Jeremy Spencer z University od Reading.