Philippe Venet i Hubert de Givenchy

Na próżno doszukiwać się prywatnych szczegółów tego związku. Oboje bardzo dbali o swoją prywatność. Mówi się, że kariera Veneta w dużej mierze przebiegała w cieniu jego partnera. Byli ze sobą przez ponad 65 lat - w życiu i w pracy. Hubert de Givenchy odszedł trzy lata temu w wieku 91 lat w swoim zamku pod Paryżem. To właśnie Philippe potwierdził wiadomość o jego śmierci. 24 lutego 2021 roku Venet odszedł w tym samym wieku, co jego partner.

„Philippe Venet nadał blasku paryskiej modzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez długi czas pozostawał jednym z najbardziej cenionych projektantów mody” - czytamy w hołdzie złożonym przez Fédération de la Haute Couture et de la Mode.

Philippe Venet: kariera

Po ukończeniu École Professionnelle des Tailors de Lyon Philippe Venet rozpoczął praktykę zawodową w domu mody Balenciaga. Technika szycia i sposób krojenia, którą stamtąd wyniósł, miała kluczowy wpływ na jego dalszą karierę. Venet kontynuował karierę jako asystent Elsy Schiaparelli w latach 1951-1953. Pracował jako wybitny projektant dla domu mody Givenchy. Według informacji był mistrzem krawiectwa od 1953 do 1962 roku. W latach 60. założył własny dom mody oraz został członkiem paryskiej Chambre Syndicale de la Couture. Olivier Gabet, dyrektor Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, wspomina, że Venet był ceniony wśród kobiet z wyższych sfer - zarówno we Francji, jak i Ameryce.

„Był bardzo znany ze swoich płaszczy w latach 60., a posiadanie jednego z nich było odznaką honorową dla kobiet z towarzystwa". - Olivier Gabet

Philippe Venet: śmierć

James Taffin de Givenchy, bratanek Huberta de Givenchy osobiście potwierdził odejście kreatora. Taffin oświadczył także, że jedzie do Paryża, aby pożegnać mężczyznę, którego uważał za jednego z najlepszych krawców w historii francuskiej mody. Do wielbicielek kreatora należały m.in.: Hélène David-Weill, Jacqueline Delubac, Jayne Wrightsman czy Marina Kellen French. Dom mody Givenchy wspomina Philippe'a Veneta jako towarzysza życia Monsieur Givenchy, który pomógł zbudować dom o międzynarodowej sile, a jego liczne zasługi na zawsze pozostaną częścią DNA marki.