Po co robić peeling?

Nie wszyscy są zgodni, co do tego, jak dbać o cerę – ekspertki często mają odmienne opinie, na przykład na temat stosowania toników. Jednak w przypadku peelingu, sprawa jest prosta. Regularne złuszczanie naskórka to niezbędny krok w pielęgnacji niemal każdego typu skóry.

Oczyszczanie twarzy nie polega jedynie na pozbyciu się resztek makijażu – co jakiś czas trzeba złuszczyć martwy naskórek. W innym przypadku zacznie on mieszać się z łojem i zacznie zapychać pory. Powstałe w ten sposób zaskórniki mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Za pomocą peelingu pozbywamy się starego, martwego naskórka, dzięki czemu substancje zawarte w maseczkach czy kremach mogą przeniknąć w głębsze partie skóry. Jeśli więc zależy nam na odpowiednim odżywieniu skóry, nie możemy pominąć tego kroku.

Co to jest peeling gommage?

W rozszyfrowaniu tej niecodziennej nazwy pomoże język francuski – gommage po francusku oznacza gumkę do mazania. Nazwa peelingu wiąże się z tym, w jaki sposób kosmetyk zachowuje się na skórze. Używanie peelingu gommage przypomina gumkowanie twarzy i tym samym niemal dosłowne wymazywanie zanieczyszczeń i złuszczającej się skóry.

Pomiędzy peelingiem a szkolną gumką do mazania jest jeszcze jedno podobieństwo – kosmetyk ściera się na twarzy, a jego zrolowane resztki przypominają strzępki gumki, pozostające na kartce.

Skoro nazwa peelingu przestała być zagadką, sprawdźmy, co kryje się w jego składzie. Peeling gommage zawiera w sobie alfa-hydroksykwasy (AHA), na przykład:

W jednym produkcie znajduje się mieszanka kilku kwasów, dobranych w odpowiednim stężeniu. Dodatkowo, w peelingach gommage znajdują się enzymy, substancje nawilżające lub przeciwstarzeniowe – między innymi witamina E, która postrzegana jest jako eliksir młodości. 

Peeling gommage a enzymatyczny

Możemy wyróżnić różnego rodzaju peelingi:

 • mechaniczny – inaczej scrub, w jego składzie zawarte są składniki, które mechanicznie ścierają martwy naskórek,
 • enzymatyczny – naskórek zostaje rozpuszczony na skutek działania enzymów,
 • chemiczny – główną rolę odgrywają kwasy, które złuszczają naskórek.

Peeling gommage łączy w sobie cechy ich wszystkich.

Jak już zostało wspomniane, w składzie peelingu gommage znajdują się kwasy – podobnie jak w przypadku peelingów chemicznych. Jednak, oprócz kwasów, gommage zawiera enzymy roślinne – co zbliża go do peelingu enzymatycznego. A jakby tego było mało, peeling gommage czasem dodatkowo posiada drobne substancje, które mechanicznie złuszczają martwy naskórek.

Od pozostałych peelingów może odróżniać go konsystencja – najczęściej występuje w żelowej, gęstej formie i zasycha na twarzy niczym maska. Od niektórych kwasowych peelingów odróżnia go również głębokość złuszczania naskórka:

Peelingi powierzchniowe

Podobnie jak peeling ziarnisty i enzymatyczny, działanie peelingu gommage jest powierzchniowe. To znaczy, że po użyciu produktu skóra się nie łuszczy, jedynie zostaje pozbawiona martwego naskórka. Nie jest potrzebna rekonwalescencja.

Peeling średniogłębokie i głębokie

Peelingi kwasowe mogą działać na różnych poziomach – niewielkie stężenia również będą złuszczać jedynie wierzchnią warstwę naskórka i zostaną zaklasyfikowane jako powierzchniowe, natomiast peelingi chemiczne o wyższym stężeniu można potraktować jako średniogłębokie. Wówczas skóra właściwa także ulega peelingowaniu i dlatego łuszczy się nawet parę dni po zabiegu. Peelingi głębokie wykonywane są głównie przez lekarzy.

Do jakiej cery sprawdzi się peeling gommage?

Jest kilka zasad, dotyczących przeznaczenia rodzaju peelingu do typu skóry.

 • mechaniczne – sprawdzą się osobom z cerą mieszaną i tłustą,
 • enzymatyczne – są najczęściej polecanymi peelingami do cery wrażliwej i suchej
 • peel-off – nadają się do pielęgnacji skóry normalnej i mieszanej.

A co z peelingiem gommage? W odróżnieniu od pozostałych peelingów, może być używany przez posiadaczki każdego typu cery.

Wszystko dlatego, że gommage zawiera w sobie cechy innych peelingów. Dobrze sprawdzi się w przypadku cery mieszanej i tłustej, bo posiada w sobie drobinki do mechanicznego złuszczania. Są one jednak na tyle niewielkie i delikatne, że nie podrażnią wrażliwych i bardziej wymagających cer – właśnie dlatego gommage może z powodzeniem zastąpić typowe peelingi do cery naczynkowej. Nie zabrakło też enzymów i kwasów, które są polecane w przypadku cery suchej.

Jak wskazuje Izabela Suligowska, peeling gommage jest „polecany do złuszczania cer wrażliwych, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, odwodnionych i z objawami starzenia”.

Trzeba jednak uważać w przypadku skóry trądzikowej. Niewielkie drobinki zawarte w peelingu gommage mogą przyczynić się do podrażnienia stanów zapalnych lub rozprzestrzenienia się bakterii. Przeciwskazaniem stosowania peelingu gommage jest atopowe zapalenie skóry.

Jak stosować peeling gommage?

Ze względu na to, że peeling gommage łączy w sobie kilka różnych rodzajów peelingów, jego aplikowanie składa się z kilku kroków.

 1. Nałóż kosmetyk na twarz – rozsmaruj cienką warstwę tak, jakbyś nakładała maseczkę.
 2. Poczekaj aż peeling zaschnie na twarzy.
 3. Wykonuj okrężne ruchy, ścierając martwy naskórek z twarzy.
 4. Na twarzy mogą pozostać zrolowane resztki peelingu – zmyj je wodą, a następnie umyj twarz tak, jak zawsze.
 5. Wykonuj peeling 2-3 razy w tygodniu.

Ze względu na oszczędność czasu – jak widać, jednym kosmetykiem można zastąpić wieloetapowe peelingowanie twarzy – oraz świetne działanie złuszczające, peeling gommage staje się coraz popularniejszy. Najpierw został doceniony w azjatyckiej kosmetologii, a obecnie podbija europejskie rynki.

Dla lepszego efektu po wykonaniu peelingu przejdź do nawilżenia i odżywienia – w poprawieniu kondycji skóry pomoże regenerująca, domowa maseczka z jogurtu. Nałożona na świeżo złuszczoną skórę zadziała jeszcze lepiej.

Źródło: I. Suligowska, Pielęgnowanie zdrowej skóry, Radom 2006.