Przy okazji zmiany hybrydy u kosmetyczki, pochwaliłam się tematem, o którym miałam napisać artykuł: Pedicure - jak wykonać go krok po kroku? Gdy moja manicurzystka zapytała, czy wiem jak prawidłowo go wykonać, odpowiedziałam, że oczywiście i zaczęłam wymieniać podstawowe kroki. 

Po pierwsze, długa kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła zmiękczających soli, aby łatwiej było usunąć zrogowaciały nagłówek…” Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że już w pierwszym kroku popełniłam błąd! Czytaj dalej, aby odkryć, dlaczego nie powinno się długo moczyć stóp przed zabiegiem pedicure i dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg. 

Pedicure - jak wykonać krok po kroku

Oto kroki, które można podjąć podczas wykonania pedicure:

  1. Przygotowanie narzędzi: Upewnij się, że masz czyste i zdezynfekowane narzędzia do pedicure, takie jak nożyczki do paznokci, pilnik do paznokci, bloczek polerski, pumeks i patyczki do skórek. Sprawdź również, czy masz odpowiednie kosmetyki takie jak peeling, krem nawilżający do stóp i lakier do paznokci.
  2. Usunięcie lakieru: Jeśli masz nałożony lakier do paznokci, usuń go przy pomocy zmywacza do paznokci i wacika.
  3. Kąpiel stóp: przygotuj ciepłą wodę w misce, zanurz stopy w wodzie i usuń zanieczyszczenia. Czas moczenia stóp i kąpieli nie powinien przekraczać 3 minut, aby nadmiernie nie zmiękczyć naskórka.
  4. Wygładzanie naskórka: Wyjmij stopy z wody i delikatnie wysusz je ręcznikiem. Następnie użyj pumeksu lub innego odpowiedniego narzędzia, aby wygładzić twardą, zrogowaciałą skórę na piętach i podeszwach stóp. Pamiętaj, aby to robić delikatnie, unikając zbyt dużego tarcia, które mogłoby przegrzać skórę.
  5. Przygotowanie paznokci: Przytnij paznokcie do pożądanego kształtu, używając nożyczek lub cążek do paznokci. Następnie użyj pilnika do paznokci, aby wygładzić i wyrównać ich powierzchnię. Możesz również użyć bloczka polerskiego, aby nadać paznokciom połysk.
  6. Skórki: Jeżeli wokół paznokci narosły skórki, delikatnie odsuń je za pomocą drewnianego patyczka. Zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić zdrowej skóry.
  7. Peeling: Zaaplikuj odrobinę peelingu na stopy i delikatnie go masuj, aby usunąć martwe komórki skóry i poprawić krążenie. Spłucz stopy czystą wodą i dokładnie osusz.
  8. Nawilżenie: Nałóż nawilżający krem do stóp. Wmasuj go w skórę, koncentrując się na piętach i innych suchych obszarach. Możesz również zastosować maskę do stóp.
  9. Lakier do paznokci: Jeśli chcesz nałożyć lakier do paznokci, wybierz kolor i nałóż go na paznokcie w kilku cienkich warstwach. Pamiętaj, aby pozwolić każdej warstwie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej.
  10. Zakończenie: Po zakończeniu pedicure oczyść narzędzia i dezynfekuj je. Wyrzuć wodę z kąpieli do stóp i upewnij się, że wszystko jest posprzątane.

Pamiętaj, że te wskazówki są ogólnymi wytycznymi, a dokładny proces pedicure może się różnić w zależności od preferencji i używanych produktów.

Pedicure krok po kroku - dlaczego nie należy moczyć stóp?

Długie moczenie stóp przed pedicurem to powszechny błąd, który popełniamy często nieświadomie. Jednakże, warto zdawać sobie sprawę, że długotrwałe moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli może przynieść więcej szkody niż korzyści. Tak jak wyjaśniła mi moja manicurzystka, pozorne łatwiejsze i szybsze usunięcie zrogowaciałego naskórka może prowadzić do jego większej podatności na uszkodzenia.

Kiedy moczone stopy intensywnie złuszczamy pilnikiem lub tarką, może dojść do przerwania ciągłości skóry. W rezultacie naskórek staje się bardziej wrażliwy i podatny na uszkodzenia, a zrogowaciały naskórek szybko się odbudowuje. W rezultacie pojawiają się nieestetyczne zgrubienia i złogi na piętach, a pedicurzystki mają więcej pracy przy naprawianiu rezultatów nieudolnie wykonanego domowego pedicure'u.

Zamiast długotrwałego moczenia stóp, zaleca się umycie ich, dokładne wysuszenie (szczególnie przestrzeni między palcami) oraz nałożenie pielęgnacyjnego kremu.

Pedicure krok po kroku - czym usuwać naskórek?

Do usuwania zrogowaciałej skóry pięt, nie należy używać ostrych narzędzi, takich jak żyletki, pilniki czy tarki. Czym zatem powinno się usuwać naskórek podczas pedicure? W salonie kosmetycznym pedicurzystka usunie martwy naskórek za pomocą frezarki. W domowych warunkach, należy pamiętać, że pilniki, tarki i pumeksy są przeznaczone do wygładzania naskórka, a nie do jego usuwania. Podczas ich stosowania należy unikać nadmiernego tarcia, ponieważ może to przegrzać skórę i wywołać reakcję obronną organizmu, co prowadzi do przyspieszonego rogowacenia. 

Wystrzegaj się również małych frezarek dostępnych w drogeriach. Są one niebezpieczne dla skóry, ponieważ ich słabe silniki powodują automatyczne dociskanie freza do skóry. Korzystanie z nich może prowadzić do przegrzania skóry i podrażnień.

Pedicure krok po kroku - jak usuwać naskórek?

Aby wygładzić suchy, szorstki naskórek stóp użyj pumeksu nasączonego w wodzie posmarowanego twardym mydłem w kostce. Delikatnie pocieraj nim stopy, wykonując peeling. 

Wybór pumeksów jest szeroki. Do pedicure możesz wybrać zarówno pumeplsy naturalne jak i syntetyczne. Ze względu na pory pumpeksu, podczas jego użytkowania odkładają się w nim resztki naskórka. Po każdym użyciu ważne jest jego dokładne oczyszczenie. W tym celu użyj ciepłej wody i szczoteczki.

Jeżeli masz suchą delikatną skórę lub chorujesz na cukrzycę, wybierz syntetyczny pumeks. Jest on delikatniejszy i łatwiej utrzymać go w czystości.

Pedicure - kąpiel i moczenie stóp

Czas moczenia stóp i kąpieli nie powinien przekraczać 3 minut. Przedłużone moczenie skóry powoduje nadmierne zmiękczenie, co zwiększa ryzyko skaleczeń, przegrzewania oraz utrudnia wygładzanie skóry. Jeśli stopy były moczone przed zabiegiem, konieczne jest dokładne ich osuszenie, ponieważ trudno jest wygładzić wilgotną skórę. 
Szybki pedicure krok po kroku - skarpetki złuszczające 

Jeśli masz ograniczony czas, a chcesz szybko odświeżyć swoje stopy, skarpetki złuszczające mogą być doskonałym rozwiązaniem. To szybki pedicure, który pozwoli ci w krótkim czasie pozbyć się martwego naskórka i przywrócić stopom miękkość. 

Po umyciu i osuszeniu stóp, załóż skarpetki złuszczające. Odczekaj od 15 do 20 minut, aby specjalne substancje w skarpetkach mogły złuszczyć martwy naskórek. Następnie, po zdjęciu skarpetek, dokładnie opłucz stopy letnią wodą. Po kilku chwilach zauważysz, że martwy naskórek zaczyna się łuszczyć, ujawniając gładką i odświeżoną skórę. 

To szybkie i wygodne rozwiązanie, które pozwala Ci cieszyć się zadbanymi stopami, nawet gdy nie masz zbyt dużo czasu na pełen zabieg.

Pamiętaj, że pedicure to nie tylko oczyszczanie i pielęgnacja, ale również chwila relaksu i odprężenia. Dlatego, staraj się poświęcać na ten zabieg odpowiednio dużo czasu i uwagi. Nie zapominaj także o regularności - regularne wykonywanie pedicure pozwoli utrzymać Twoje stopy w dobrej kondycji przez dłuższy czas.