Czym są paznokcie żelowe?

Paznokcie żelowe są świetnym pomysłem dla osób niemających za wiele czasu na manicure. Żel na paznokciu trzyma się kilka tygodni, później możemy je zwyczajnie ściągnąć bez większego uszczerbku na płytce paznokcia lub uzupełnić i cieszyć się efektem przez kolejne tygodnie. Przede wszystkim przeznaczone są dla osób z naturalnie słabymi i łamliwymi paznokciami, ale to nie ich jedyna funkcja. Pozwolą zapuścić własne, wzmocnić naturalne, bądź zapewnić ratunek, gdy któryś paznokieć się uszkodzi. Prawidłowo usunięty żel nie uszkadza drastycznie paznokcia, dzięki czemu szybko powraca do idealnego stanu.

Paznokcie żelowe można wykonać samodzielnie w domu bądź w salonie kosmetycznym. Decydując się na profesjonalny salon mamy gwarancję świetnego wykonania oraz zadowalającego efektu, jednak wtedy płacimy za jednorazową usługę. Kiedy dorobienie paznokcia jest sytuacją awaryjną lub potrzebujemy pięknych dłoni na konkretną okazję, manikiurzystka będzie dobrym wyborem.

Gdy jednak planujemy regularnie wykonywać takowy manicure, na pewno korzystniej cenowo wyjdzie zakup własnego zestawu i wykonywanie go samodzielnie. Poza pięknymi dłońmi zyskamy dodatkową umiejętność. Minusem jest za to, że za pierwszym razem może nie wyjść tak idealnie, jak tego oczekujemy. Jeśli chcemy uzyskać efekt mocnego przedłużenia, samodzielne wykonanie będzie bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe, a paznokcie na dłoni ręki dominującej mogą wyglądać gorzej. W takim przypadku warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalistki, w końcu one same także tak robią, ze względu na to, że wykonanie manicure'u na sobie zajmuje im o wiele więcej czasu, a efekty nie zawsze są zadawalające mimo ich umiejętności.

Paznokcie żelowe, hybrydowe czy akrylowe?

Paznokcie akrylowe cechują się niespotykaną trwałością. Wykonuje się je za pomocą proszku połączonego z płynem akrylowym. Masa utwardza się samoistnie w ciągu kilku minut, lecz pełne utwardzenie zyskujemy dopiero po 2 dniach. Przy tej metodzie nie korzystamy z lampy UV. Akryl wyróżnia również bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach. Poza tym doskonale maskuje niedoskonałości i jest idealny dla osób, których dłonie są nieprzerwanie w pracy, gdzie naraża się paznokcie na liczne uszkodzenia.

Jak zrobić paznokcie żelowe? Przy takim manicurze sprawa ma się troszeczkę inaczej. Sam żel jest bezwonny, a jego utwardzanie znacząco szybsze. Cechuje go niestety mniejsza odporność na uszkodzenia. Przy mocnym uderzeniu może nawet pęknąć, jednak zdarza się to ekstremalnie rzadko.

Hybrydy mają zupełnie inną funkcję. Lakierem hybrydowym nie przedłużymy paznokcia, a tylko nałożymy kolor i wzmocnimy płytkę. Hybryda może być dodatkiem do żelu, kiedy już go utwardzimy i chcemy dodatkowy kolor.

Wybrać paznokcie akrylowe czy żelowe? Kiedy potrzebujemy przedłużyć paznokcie szybko, żel zdecydowanie wygrywa. Jeśli jednak wiemy, że dłoni nie zamierzamy oszczędzać, mamy troszkę więcej czasu i nie przeszkadza nam ostry zapach, akryl będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Co jest potrzebne do zrobienia paznokci żelowych?

Paznokcie żelowe: co kupić? Zestaw konieczny do skompletowania zależny jest od metody, jaką chcemy zrobić paznokcie. Gdy zamierzamy bazować na tipsach, niezbędny będzie klej i same tipsy. Przy metodzie gdzie pędzelkiem, manualnie tworzymy kształt paznokcia, konieczny jest szablon.

W samym przygotowaniu przed rozpoczęciem właściwej pracy nad paznokciami potrzebne nam będą pilniki o różnych gradacjach i kostka polerska. Nie zapominajmy również o płynie do dezynfekcji i odtłuszczenia płytki.

Kiedy wybierzemy metodę z tipsami, niezbędny będzie klej do nich, gdy jednak samodzielnie modelujemy płytkę, musimy przygotować szablony i żel. Żel możemy zakupić jednofazowy, gdzie tym samym produktem wykonamy 3 warstwy i trzyfazowy, gdzie zastosujemy 3 różne żele (podkładowy, budujący, nawierzchniowy). Żele do paznokci zwykle znajdziemy w słoiczkach, nie obędzie się też bez pędzelka do jego nałożenia. Przy bardziej kłopotliwej płytce paznokcia przydatne będzie skorzystanie również z primera.

Metoda na tipsa jest znacznie łatwiejsza, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnego odpowiednika, nie musimy samodzielnie modelować i wygładzać płytki, dlatego osoby początkujące powinny wybrać właśnie ją.

Opcjonalnie, jeśli chcemy, by nasz manicure był kolorowy, potrzebne nam będą lakiery hybrydowe w ulubionych kolorach. Po wszystkim poleca się skorzystać z oliwki do skórek.

Zostało jedno urządzenie, bez którego nic nie zrobimy – lampa UV.

Jak zrobić paznokcie żelowe krok po kroku?

Wszystko musimy rozpocząć od dokładnej dezynfekcji dłoni. Przyda nam się do tego żel antybakteryjny. Kolejnym etapem będzie obcięcie paznokci, przypiłowanie ich oraz delikatne zmatowienie kostką. Następnie ostrożnie odsuwamy skórki patyczkiem.

Opcjonalnie dla bardziej wymagających paznokci możemy nałożyć primer – zwiększa przyczepność żelu. Kiedy korzystamy z szablonu, dokładnie dopasowujemy go do paznokcia.

Jak zrobić żelowe paznokcie krok po kroku? Uważając na skórki, nakładamy pierwszą warstwę żelu, cienkimi warstwami. Pierwsza warstwa odpowiedzialna jest za zbudowanie kształtu. Drugą warstwą idealnie profilujemy paznokieć, w tym momencie pracujemy nad tak zwaną „krzywą C”. Trzecia warstwa jest tylko i wyłącznie wykończeniem.

Każda warstwa konieczne musi zostać utwardzona w lampie UV przez 2-3 minuty i przemyta cleanerem. Druga warstwę żelu delikatnie piłujemy dla nadania ostatecznego, wymarzonego kształtu. Wówczas paznokcie są już gotowe do wykończenia ich według uznania – możemy nadać im kolor i wykonać zdobienia lub jedynie zabezpieczyć i nadać połysk za pomocą topu hybrydowego. Ostatnim etapem jest wmasowanie oliwki w skórki. I to wszystko!

Paznokcie żelowe: ile się trzymają i jak o nie dbać?

Paznokcie ukryte pod żelem dosyć szybko rosną, więc po 2-4 tygodniach konieczne będzie je uzupełnić. Zrobienie tego jest już odrobinę trudniejsze i wymaga praktyki.

Jak dbać o paznokcie żelowe? Przede wszystkim pamiętaj o ogólnej higienie podczas wykonywania paznokci. Żel przecież nie utrzyma się na tłustej czy pełnej pyłków płytce. Pamiętaj, by podczas sprzątania czy innych czynności domowych ubierać rękawiczki oraz nie narażać dłoni na kontakt z acetonem i zmywaczem.

Co najważniejsze – na co dzień po prostu dbaj o dłonie! Regularnie nakładaj krem, myj delikatnym mydłem, wcieraj olejek w skórki. Ważne jest aby codziennie wieczorem umyć dłonie ze szczególnym naciskiem na same paznokcie, ponieważ jeśli są one przedłużone to często nie widać brudu tak jak naturalnej płytce, a bardzo dużo bakterii gromadzi się pod nimi. Dzięki przestrzeganiu tych kilku prostych zasad twoje paznokcie długo będą pięknie wyglądać.

Jak zdjąć paznokcie żelowe?

Jak ściągnąć żelowe paznokcie? Jeśli zdecydujesz pozbyć się ich w całości, skorzystaj z pilnika. Ostrożnie zacznij piłować od końca paznokcia, a na wysokości płytki możesz wspomóc się bloczkiem polerskim. Jest to najpopularniejsza i zarazem najprostsza metoda. Uważaj i rób to delikatnie by nie uszkodzić naturalnej płytki paznokcia.

Po pełnym ściągnięciu warto dać odpocząć paznokciom i przez kilka dni ograniczyć się do odżywki, jednak nie jest to konieczne.

Paznokcie żelowe: ceny

Ile kosztują paznokcie żelowe? Jeśli nie mamy nic do ich wykonania, pełen zestaw kosztuje 200-300 zł. Jeśli jednak mamy doświadczenie z manicure hybrydowym, a co za tym idzie wcześniej nabyliśmy trochę sprzętu - wówczas cenna będzie o wiele niższa. W takim przypadku należy policzyć tylko koszt żelu, czyli 15-40 zł.

 Dużo również zależy od tego, gdzie nabywamy nasz zestaw. Na popularnych stronach aukcyjnych możemy znaleźć bardzo duże zestawy w bardzo niskich cenach – jednak nie mamy pewności co do jakości tych produktów. Najbezpieczniej jest zaopatrzyć się na stronie producenta czy w drogerii.

Koszt jednorazowego zrobienia paznokci w salonie kosmetycznym to około 100-150 zł. Profesjonalnie wykonane paznokcie możemy spokojnie nosić przez 2-4 tygodnie, później odrost zaczyna przeszkadzać i konieczne jest jego uzupełnienie. Uzupełnianie w salonie kosztuje między 90 a 130 zł.