Stylizacja paznokci jest częstym sposobem relaksu, dlatego nic dziwnego, że niektórym trudno z niej zrezygnować na czas ciąży. Czy jednak jest to konieczne? Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę podczas wykonywania manicure’u w ciąży, jakich lakierów można używać i kiedy z pewnością nie należy malować paznokci.

Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy stan, a unikanie szkodliwych substancji i rezygnacja z niewskazanych zabiegów jest na porządku dziennym. Na szczęście, pośród licznych zaleceń lekarek i położnych nie znajduje się rezygnacja z malowania paznokci. Fanki efektownego manicure’u mogą odetchnąć z ulgą.

Czy w ciąży można malować paznokcie?

Malowanie paznokci w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Zarówno używanie tradycyjnych lakierów, jak i robienie długotrwałych stylizacji paznokci nie ma wpływu na stan ciężarnej kobiety. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

W ciąży kondycja paznokci może ulec zmianie. Czasami zauważa się poprawę – paznokcie stają się twardsze i szybciej rosną. Czasami jednak mogą wydawać się bardziej łamliwe, rozdwajające i kruche. Może okazać się, że zabiegi pielęgnujące i wzmacniające paznokcie to coś, czego twoje paznokcie potrzebują bardziej niż ozdobnych wzorków. Warto reagować na potrzeby organizmu i przed przejściem do malowania zadbać o poprawę stanu paznokci.

A co na ten temat sądzą eksperci? „Zabiegi upiększające paznokcie są dozwolone, gdyż nie udowodniono ich szkodliwości dla przebiegu ciąży lub rozwoju płodu. Zaleca się manicure nawilżający i odżywiający paznokcie (manicure japoński). Natomiast w okresie okołoporodowym zachodzi konieczność zmycia lakieru przynajmniej z jednego z nich, ponieważ w przypadku wykonania cięcia cesarskiego umożliwia to monitorowanie stanu pacjentki poprzez nałożenie na palec pulsoksymetru” – zalecają lekarki.

Manicure japoński krok po kroku - na czym polega? Ten zabieg wzmacnia paznokcie na długo i można go wykonać w domu >>

A więc – można malować paznokcie w ciąży, ale w okolicach porodu lepiej zrezygnować z manicure’u. Zmieniona barwa paznokci informuje lekarza o stanie pacjentki, dobrze więc nie utrudniać pracy medykom. Ze względu na to, że nigdy nie mamy stuprocentowej pewności dotyczącej terminu porodu, warto już przynajmniej na miesiąc przed zrezygnować ze stylizacji lub zostawić niepomalowany chociaż jeden z paznokci.

A dlaczego eksperci zalecają manicure japoński? Właśnie na wypadek, gdyby podczas ciąży stan paznokci uległ osłabieniu. Wówczas wzmacniający, pielęgnujący zabieg pozytywnie na nie wpłynie i wspomoże płytkę paznokcia w regeneracji.

Czy w ciąży można robić manicure hybrydowy?

Hybryda w ciąży? Nic nie stoi na przeszkodzie! Wiele ekspertów zgodnie uznaje, że stosowanie lakierów hybrydowych podczas ciąży jest bezpieczne i w żaden sposób nie wpływa na przebieg ciąży. Zarówno lakiery są bezpieczne, jak i używanie lamp UV – częsta obawa dotyczy właśnie promieniowania. Okazuje się jednak, że dawka promieniowania podczas wykonywania manicure’u hybrydowego  jest znikoma – zdecydowania zbyt mała, aby mogła wyrządzić jakiekolwiek szkody i wpłynąć na stan zdrowia ciężarnej.

Konieczne jest jednak, jak zawsze, zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny. A więc – sterylizowane akcesoria, jednorazowe przyrządy i rękawiczki. Stylistka, u której robisz paznokcie, zawsze powinna zadbać o zdezynfekowanie narzędzi. Zwróć uwagę, czy jednorazowe akcesoria wyjmuje z opakowań sterylizacyjnych. Wówczas będziesz mieć pewność, że nie były wcześniej używane. Dlaczego to takie istotne? Drobnoustroje mogą stać się przyczyną zakażenia grzybicą czy nawet spowodować zapalenie wątroby typu B lub C. Zakażenia mogą być niebezpieczne, dlatego dobrze wybrać zaufany salon, w którym z pewnością dba się o higienę i zdrowie klientek.

Zdarza się, że nawet po poprawnie wykonanej stylizacji, pojawia się obronna reakcja organizmu. Zaczerwienienia, świąd, pęcherzyki wokół paznokci mogą świadczyć o alergii. Nie bagatelizuj jej objawów.

A co ze zdejmowaniem paznokci hybrydowych? Czy aceton w ciąży nie jest szkodliwy? Acetonu używa się do ściągania hybryd – nie wpływa na wierzchnią warstwę płytki paznokcia i nie niszczy jej. Podczas ciąży nie musisz rezygnować z tej metody ściągania paznokci hybrydowych. Jest bezpieczna.

Jak zdjąć hybrydę w domu? 4 sposoby, które nie niszczą paznokci >>

Wokół używania acetonu podczas ciąży wybuchają kontrowersje, ponieważ niektórzy łączą to z obecnością acetonu w moczu ciężarnych. Nic bardziej mylnego. Aceton to związek organiczny, który naturalnie występuje w naszym organizmie – jeśli wskaźnik ciał ketonowych (między innymi acetonu) jest wyższy niż zazwyczaj, istnieje podejrzenie cukrzycy lub stosowania przez ciężarną nieodpowiedniej diety. Nie ma to jednak żadnego związku z acetonem kosmetycznym używanym podczas zdejmowania manicure’u.

Jakich lakierów można używać do paznokci w ciąży?

Na jakie lakiery do paznokci warto się zdecydować? W ciąży podchodzi się ze szczególną ostrożnością do stosowanych kosmetyków. Nic dziwnego – często okazuje się, że trzeba zrezygnować z wcześniej używanych produktów i zmienić swoje nawyki. Stąd też obawa i wątpliwości dotyczące lakierów i akcesoriów do manicure’u. Czy wszystkie lakiery do paznokci są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Z reguły tak. Jednak bez względu na to, czy jesteś w ciąży, czy nie, zawsze warto unikać lakierów, które zawierają formaldehyd, ftalan dibutylu czy toluen. To szkodliwe, drażniące substancje, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego dobrze przed zakupem i użyciem lakieru, upewnić się, że nie znajdują się w jego składzie. Na szczęście, coraz więcej producentów rezygnuje z tych składników – jest więc w czym wybierać.

Okazuje się, że nietrudno o bezpieczne lakiery do paznokci w ciąży. Forum dla przyszłych mam zawiera jednak komentarze dotyczące negatywnego wpływu nie tyle samych kosmetyków, ile ich zapachów. Drażniący zapach lakieru może wywoływać mdłości i wymioty. „Hybrydę i zwykłe lakiery można spokojnie, ale w dobrze wentylowanym pomieszczeniu” – radzą ciężarne (forum babyboom). Z tego samego powodu rezygnuje się z paznokci akrylowych – ciężki zapach akrylu dla wielu ciężarnych kobiet jest nie do wytrzymania. W przypadku hybryd poleca się robienie paznokci przy otwartym oknie lub w dobrze wywietrzonym pokoju.

A co z innymi sposobami stylizacji? Paznokcie żelowe w ciąży również nie są niewskazane. Istotne jest jednak zachowanie zasad higieny, wybór odpowiedniego salonu i zadbanie o dobrą kondycję paznokci. Po zdjęciu żeli paznokcie mogą być osłabione i potrzebować czasu na regenerację – jeśli ciąża pogorszyła ich stan, zastanów się, czy nie lepiej zdecydować się na paznokcie hybrydowe. Do wyboru masz również tipsy, sztuczne paznokcie. W ciąży nie ma przeciwwskazań do właściwie żadnego rodzaju manicure’u, zwraca się uwagę jedynie na nieznośny zapach niektórych substancji.

Wszystkie te zalecenia dotyczą zarówno manicure’u, jak i pedicure’u. Swobodnie i bez żadnych obaw możesz pomalować także paznokcie u stóp – pedicure w ciąży także jest całkowicie bezpieczny. Jeśli pięknie pomalowane paznokcie sprawią ci radość, bądź spokojna – nie musisz rezygnować z tej przyjemności na czas ciąży. Wciąż masz wątpliwości i obawy? Skonsultuj się z lekarzem lub położną. Rozmowa z lekarzem nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli pracujesz jako stylistka paznokci i masz dłuższy kontakt z drażniącymi zapachami lakierów.

Źródło: A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka i in., Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, „European Journal of Medical Technologies” 2014, nr 2(3).