Ikona amerykańskiego punk rocka, do którego wniosła feministyczny i intelektualny pierwiastek. Zyskała rozgłos debiutanckim albumem Horses. Krążek trafił na listę stu najważniejszych płyt wszechczasów, a ona została wprowadzona do Rock And Roll Hall of Fame. Legendarna Patti Smith wystąpi 17 sierpnia w warszawskim Amfiteatrze w Parku Sowińskiego. Zaśpiewa swoje największe przeboje, takie jak Because the Night i Gloria oraz utwory z najnowszego albumu Banga.

Patricia Lee "Patti" Smith pochodzi z Chicago. Porzuciła studia i wyjechała do Paryża, gdzie występowała w ulicznej trupie teatralnej. Z początkiem lat 70. wróciła do Nowego Jorku. Wówczas dołączyła do poetów eksperymentujących – St. Mark’s Poetry Projeck. Zajmowała sie również pisaniem recenzji, m. in. do Creem czy Rolling Stone.

Swój pierwszy singiel Piss Factory nagrała w 1974 roku, wraz z muzykami Lenny’m Kaye’em, Irvanem Karlem, Jay Dee Daughertym i Richardem Sohlem. Po roku przyszedł czas na debiutancki album Horses. Połączenie wczesnego punkrocka z poezją zaowocowało rozgłosem na całym świecie oraz kompletem publiczności na koncertach w USA i Europie. Dwa lata później zespół wydał krążek Radio Ethiopia, jednak komercyjny sukces na miarę Horses przyszedł z wydaniem płyty Easter. To na nim znalazł się przebój Because the Night, który podarowała Bruce'owi Springstinowi. Po tym jak trafił do sprzedaży longplay Wave, Patti Smith rozstała się ze sceną na długie lata.

Powróciła dopiero w 1996 roku z krążekiem Gone Again, który zawierał utwór About a Boy poświęcony Kurtowi Cobainowi. W kolejnych latach Patti Smith z zespołem wydała dwie kolejne płyty Peace and Noise oraz Gung Ho, z których utwory 1959 i Glitter in Their Eyes zostały nominowane do nagrody Grammy w kategorii Best Female Rock Vocal Performance.

Zagorzała pacyfistka, piosenkarka, poetka i malarka. Artystka w każdym calu. Miała swoją wystawę w muzeum Andy'ego Warhola. Jej książkę "Poniedziałkowe Dzieci" wyróżniono nagrodę National Book Award, która przez 37 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Times. W 2005 roku przyszedł czas na kolejny sukces - francuskie Ministerstwo Kultury odznaczyło ją prestiżowym tytułem Komandora Ordeu Sztuki i Literatury. Dwa lata po tym trafiła Rock and Roll Hall of Frame.

Jedenasty album Patti Smith – Banga wielu krytyków uznało za najlepszy materiał od czasów Horses. Nawiązujący do twórczości Boba Dylana czy The Doors krążek trafił do sklepów w 2012 roku. Zawiera takie utwory jak napisany dla Amy Winehouse This Is the Girl, czy skomponowany dla Johnny'ego Deppa Nine. 

Patti Smith wystąpi na jedynym koncercie w Polsce, który odbędzie się 17 sierpnia. Bilety będą dostępne w sprzedaży od 28 lutego na www.makroconcert.pl, www.ebilet.pl oraz www.eventim.pl.

Kaja Dobrzańska