Drewno Palo Santo stosowane było kiedyś w medycynie ludowej, a współcześnie wykorzystywane jest po prostu jako składnik kosmetyków, perfum i olejków eterycznych. Dziś jednak, kiedy chętnie sięgamy do dawnych rytuałów relaksacyjno-urodowych (czego przykładem jest popularność gua sha i wałeczków jadeitowych) oraz zaglądamy do horoskopów, wraca do łask w jednej ze swoich pierwotnych form - jako kadzidło. Właśnie w ten sposób było ono stosowane przed laty przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, którzy wierzyli w jego magiczne właściwości: oczyszczające głowę i zwiększające przepływ energii. Okadzali oni Palo Santo domy i ludzi, by zrobić przestrzeń dla dobrej energii.

Palo Santo - co to? 

Drewienko to właściwie Bursera graveolens - samo "Palo Santo" jest określeniem hiszpańskim i oznacza "święte drzewo". Jest ono powyginane, z licznymi rozgałęzieniami i rośnie w Ameryce Środkowej oraz Południowej (szczególnie popularne jest w Meksyku, Kolumbii czy Argentynie). Powszechnie sprzedawane jest jako kadzidło w formie niewielkich, ale grubych drewienek o jasnobrązowym kolorze, które czasem zdobią też kwiaty czy kryształy. Obok białej szałwii to jedno z najpopularniejszych naturalnych kadzideł, stosowanych do smużenia. 

Gdzie kupić Palo Santo? Szukajcie ich w sklepach ezoterycznych lub z aromaterapią, dobrym źródłem jest też po prostu internet. Zwykle są dostępne na sztuki lub zapakowane w paczuszki po kilka, a nawet kilkanaście kadzideł. 

Palo Santo ma oczyszczać ze złej energii, odstresowywać, relaksować i wprawiać w lepszy nastrój. Sprawdza się w aromaterapii i medytacji. Poza tym działa też antyseptycznie i antyzapalnie, a nawet odstrasza komary. Ma delikatnie cytrusowy, miękki zapach ze słodkim aromatem, który uspokaja. 

Palo Santo - jak używać? 

Smużenie Palo Santo jest bardzo proste. Wystarczy podpalić koniec drewienka i poczekać chwilę, a następnie zdmuchnąć ogień w taki sposób, żeby Palo Santo wciąż się żarzyło. Oczyszczamy nim mieszkanie i siebie, rozprowadzając dym w powietrzu, a następne odkładamy drewienko do przygotowanego naczynka (może to być talerzyk czy gliniana czarka), żeby spokojnie się tliło. Jedno drewienko Palo Santo można używać wielokrotnie, aż całkowicie się spali.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez A N N A⠀D R A G O N E T T I (@annadragonetti) Mar 28, 2019 o 6:46 PDT

Wypróbujecie to oryginalne kadzidło? Na zachętę dodamy, że posłużyło ono za inspirację dla jednego z hitów zespołu Years & Years oraz widziałyśmy je już u naszych ulubionych influencerek, w tym Jessiki Mercedes.