Drewno Palo Santo stosowane było kiedyś w medycynie ludowej, a współcześnie wykorzystywane było głównie jako składnik kosmetyków, świec, perfum i olejków eterycznych. Dziś jednak, kiedy chętnie sięgamy do dawnych rytuałów relaksacyjno-urodowych (czego przykładem jest popularność gua sha i wałeczków jadeitowych) oraz zaglądamy do horoskopów, wraca do łask w jednej ze swoich pierwotnych form - jako kadzidło. Właśnie w ten sposób było ono stosowane przed laty przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, którzy wierzyli w jego magiczne właściwości: oczyszczające głowę i zwiększające przepływ energii. Okadzali oni Palo Santo domy i ludzi, by zrobić przestrzeń dla dobrej energii.

@andrearightz

stop and vibe with me for 15secs ##whileyouwerebusy ##cleansing ##chakra ##sage ##palosanto ##spiritual ##healing ##whoeverhas ##crystalhealing

♬ enter galactic - the real drip skylark

Kadzidło Palo Santo - co to i gdzie pozyskiwane jest święte drzewo? 

Drewienko to właściwie Bursera graveolens - samo "Palo Santo" jest określeniem hiszpańskim i oznacza "święte drzewo". Jest ono powyginane, z licznymi rozgałęzieniami i wystęuje naturalnie w wielu krajach Ameryki Południowej (szczególnie popularne jest w Meksyku, Kolumbii, Ekwadorze, Peru czy Argentynie) i Ameryki Środkowej. Historia palo santo sięga czasów imperium Inków. Wówczas szamani i uzdrowiciele wierzyli, że przywodzący na myśl mięte i cytrusy zapach ma właściwości lecznicze i harmonizuje.  Dzisiaj powszechnie sprzedawane jest jako kadzidło w formie niewielkich, ale grubych drewienek o jasnobrązowym kolorze, które czasem zdobią też kwiaty czy kryształy. Obok białej szałwii to jedno z najpopularniejszych naturalnych kadzideł, stosowanych do smużenia. 

Palo santo- święte drzewo

Palo Santo ma oczyszczać ze złej energii, zmniejszać stres, relaksować, wprawiać w lepszy nastrój i harmonizować ciało. Sprawdza się w aromaterapii, ceremonii i rytuałach mistycznych oraz podczas medytacji. Poza tym działa też antyseptycznie i antyzapalnie, a nawet odstrasza komary. Ma delikatnie cytrusowy, miękki zapach ze słodkim aromatem, który uspokaja.  

Jak palić Palo Santo

Smużenie Palo Santo jest bardzo proste. Wystarczy podpalić koniec drewienka i poczekać chwilę, a następnie zgasić ogień w taki sposób, żeby Palo Santo wciąż się żarzyło. Oczyszczamy nim mieszkanie i siebie, rozprowadzając dym w powietrzu, a następne odkładamy drewienko do przygotowanego naczynka (może to być talerzyk czy gliniana czarka), żeby spokojnie się tliło. Jedno drewienko Palo Santo można używać wielokrotnie, aż całkowicie się spali.

 

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Post udostępniony przez A N N A⠀D R A G O N E T T I (@annadragonetti) Mar 28, 2019 o 6:46 PDT

Wypróbujecie to oryginalne kadzidło? Na zachętę dodamy, że posłużyło ono za inspirację dla jednego z hitów zespołu Years & Years oraz widziałyśmy je już u naszych ulubionych influencerek, w tym Jessiki Mercedes.

Gdzie kupić Palo Santo?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie można takie Palo Santo kupić, podpowiadamy. Szukajcie go w sklepach ezoterycznych lub z aromaterapią, dobrym źródłem jest też po prostu internet (naturalne kadzidło dostępne jest w ofercie m.in. Purnama Rituals, Yoga Bazar czy Joy In Me). Coraz częściej pojawia się też na targach eko i kosmetyów naturalnych. Zwykle jest dostępne na sztuki lub zapakowane w paczuszki po kilka, a nawet kilkanaście drewienek. Kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.