Jakie wyróżniamy owoce egzotyczne?

Owoce egzotyczne zaczynają dominować na półkach polskich sklepów. Uwielbiamy ich intensywny smak i fantazyjne formy. Dojrzewają w krajach o ciepłym klimacie, a intensywne słońce wydobywa z nich wszystko to, co najlepsze.

O ile banany, mango czy kiwi na stałe wpisały się już w dietę Polaków, to w ostatnich latach można zauważyć trend sięgania po coraz bardziej niecodzienne owoce. Kumkwat, liczi, kiwano, durian, guawa, pomelo, marakuja, pitaja czy karambola - to tylko początek długiej listy przykładów.

Owoce egzotyczne charakteryzują się wyjątkowo korzystnymi właściwościami zdrowotnymi. Sprawia to, że są cennym składnikiem wielu specjałów, ale nie tylko. Tropikalne owoce często znajdują też zastosowanie w kosmetykach.

Granat

Granat, a dokładnie granatowiec właściwy, wywodzi się z Azji Południowo-Zachodniej. Powszechnie uprawia się go w krajach subtropikalnych, przede wszystkim w Azji Środkowej, na południowych obszarach Krymu i na Zakaukaziu, przede wszystkim w Azerbejdżanie. Dogodne warunki dla tego krzewu stwarza także klimat śródziemnomorski. 

Owoce granatu są cenione za słodki, soczysty miąższ. Świetnie nadają się do przygotowania soków i syropów, a w niektórych krajach używa się ich nawet do produkcji wina. Niepowtarzalny smak tego owocu można też wykorzystać w wielu potrawach.

Sałatka z granatem, porem i szynką

Składniki:

granat - 2 szt.,

por - szt.,

kukurydza konserwowa - puszka,

gotowana szynka - 100 g,

majonez - 2 łyżki,

cytryna - pół.

Przygotowanie:

siekamy por, szynkę kroimy w drobną kostkę, z owoców wydobywamy miąższ. Dodajemy kukurydzę i majonez, mieszamy wszystkie składniki. Całość skrapiamy sokiem z cytryny.

Warto wiedzieć, że granat niezwykle korzystnie wpływa na urodę. Liczne badania potwierdzają jego właściwości antyoksydacyjne i wzmacniające ściany komórek.

Maseczka o działaniu ujędrniającym

Z granatu wyciskamy łyżkę soku. Dodajemy łyżeczkę miodu i obranego ze skórki banana. Wszystkie składniki rozgniatamy i dokładnie mieszamy. Maseczkę nakładamy na twarz, po 20 minutach zmywamy letnią wodą.

Mango

Ten owoc występuje przede wszystkim w krajach Azji Południowej. W Indiach zyskał status owocu narodowego. Mango świetnie nadaje się do przygotowania sałatek, deserów, sosów i konfitur. Osoby stawiające na zdrowy styl życia wykorzystują ten owoc także jako składnik wrapów i kanapek.

Wrapy z mango i grillowanym kurczakiem

Składniki:

tortilla - 4 szt.,

mango - połowa,

pierś z kurczaka - 200 g,

czosnek - ząbek,

oliwa z oliwek - 2 łyżki,

ogórek,

marchewka,

przyprawy: sól, pieprz, papryka chili.

Przygotowanie:

rozgniatamy czosnek i mieszamy z oliwą. Powstały sos wykorzystujemy do natarcia kurczaka. Filet doprawiamy do smaku i grillujemy, następnie kroimy w drobną kostkę. Mango i warzywa kroimy w słupki. Wszystkie składniki układamy na plackach, zawijamy i wkładamy do opiekacza.

Mango to także prawdziwa bomba witaminowa dla skóry. Obfituje w cenne mikroskładniki, w tym w wit. A, C, E, miedź, cynk, potas i magnez. Zawiera także cenne flawonoidy, co czyni ten owoc wartościowym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych, wzmacniających i regenerujących.

Wygładzająca maseczka z mango

Owoc obieramy i usuwamy pestkę. Miąższ blendujemy i mieszamy z jogurtem, do uzyskania jednolitej konsystencji. Nakładamy na twarz i po 15 min. zmywamy letnią wodą. 

Marakuja

Ten owoc pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. W kuchni wykorzystywany jest przede wszystkim do przygotowania soku, koktajli i deserów, zwłaszcza mlecznych.

Koktajl z marakują i bananem

Składniki:

banan - szt.,

marakuja - 2 szt.,

jogurt narutalny - 400 g,

miód - łyżeczka.

Przygotowanie:

do kielicha blendera wlewamy jogurt i wrzucamy obranego ze skórki banana. Marakuję przekrawamy na pół i wydrążamy miąższ. Dodajemy miód. Wszystkie składniki blendujemy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji.

Marakuja jest bogatym źródłem witamin C i K, co sprawia, że idealnie nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej.

Kojąca maseczka z marakui

Miąższ z marakui mieszamy z obranym i pokrojonym w drobną kostkę ogórkiem. Dodajemy łyżkę miodu, łyżkę jogurtu i blendujemy wszystkie składniki. Nakładamy na twarz, po 20 min. zmywamy letnią wodą.

Papaja

Ten owoc pochodzi z obszaru Ameryki Środkowej. Obecnie uprawiany jest w większości krajów, w których występuje klimat tropikalny lub subtropikalny. Papaja jest wykorzystywana jako składnik dżemów, ale świetnie nadaje się też do gotowania. Można ją wykorzystać do przygotowania deserów i koktajli.

Koktajl z papai i banana

Składniki:

papaja - połowa,

banan - szt.,

mleko migdałowo-ryżowe - 200 ml,

woda kokosowa - 200 ml,

syrop klonowy - łyżka.

Przygotowanie:

z połowy papai wybieramy nasiona, obieramy owoc ze skórki. Kroimy w kostkę i wkładamy do kielicha blendera. Dodajemy pokrojonego banana i pozostałe składniki. Blendujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Papaja wykazuje właściwości nawilżające i delikatnie złuszczające. Wywiera pozytywny wpływ na koloryt i ogólną kondycję skóry.

Nawilżająca maseczka z papają

Łyżkę rozgniecionego miąższu z papai mieszamy z łyżką płynnego miodu. Uzyskaną papkę nakładamy na twarz na 30 min. Po tym czasie maseczkę usuwamy wacikiem.

Liczi

Niewielki owoc pochodzi z Południowych Chin i obecnie jest uprawiany także w Azji Południowo-Wschodniej. Charakteryzuje się słodkim smakiem, toteż często znajduje zastosowanie w deserach, koktajlach i sałatkach.

Sałatka z ananasem i liczi

Składniki:

liczi - puszka

świeży ananas - szt.,

melon - szt.,

orzechy włoskie - 50 g,

miód - 2 łyżeczki.

Przygotowanie:

owoce liczi odsączamy z zalewy i przekładamy do miski. Pozostałe owoce obieramy i kroimy w kostkę. Mieszamy wszystkie składniki, dodajemy miód do smaku. Orzechy siekamy i wykorzystujemy jako posypkę.

Liczi wykazuje działanie regeneracyjne, rewitalizujące i antyoksydacyjne, co sprawia, że znajduje zastosowanie w wielu kosmetykach typu anti-age. 

Odmładzająca maseczka z liczi

Miksujemy 3 owoce liczi, dodajemy 2 łyżeczki zielonej glinki. Oba składniki dokładnie mieszamy. Nakładamy na twarz i zmywamy po 15 min.

Durian

Kolczasty owoc pochodzi z Azji Południowowschodniej. Charakteryzuje się wykwintnym smakiem, który można przyrównać do pleśniowego sera. Nadaje się do smażenia i gotowania (niektórzy jedzą go na surowo). Sprawia to, że często znajduje zastosowanie jako składnik dań głównych, ale nie tylko. Durian nadaje się też do przygotowania deserów. Trzeba jednak wiedzieć, że ten owoc wydziela wyjątkowo nieprzyjemny zapach. 

Ciągutki durianowe

Składniki:

durian - 80 g,

mleko kokosowe - 150 ml,

woda - 50 ml,

cukier palmowy - 75 g,

mąka ryżowa - 75 g,

olej roślinny - łyżka.

Przygotowanie:

łączymy mleko kokosowe, wodę, durian i starty cukier palmowy. Wszystkie składniki miksujemy. Dodajemy mąkę i mieszamy do momentu powstania gładkiej masy. Olej rozgrzewamy na patelni, wlewamy masę i smażymy przez 30 min. na małym ogniu, pamiętając o ciągłym mieszaniu. Po przestudzeniu masę przekładamy na folię spożywczą, zawijamy i formujemy wałek. Po całkowitym wystygnięciu, kroimy w plastry. 

Ze względu na swoje właściwości odmładzające, Durian jest wykorzystywany jako składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych.

Odmładzająca maseczka z durianu

2 łyżki miąższu łączymy z łyżeczką mleka kokosowego i 2 łyżeczkami płynnego miodu. Nanosimy na twarz i zmywamy po 10 min.

Kiwano

Owoc potocznie nazywany ogórkiem afrykańskim rośnie w Jemenie, Sudanie, Senegalu i w Kraju Przylądkowym. Kiwano można spożywać na surowo, dodawać do sałatek, deserów i napojów. Świetnie komponuje się tez z daniami rybnymi.

Orzeźwiający koktajl z kiwano

Składniki:

kiwano - szt.,

gruszka - szt.,

banan - szt.,

jogurt naturalny - 250 ml,

sok z limonki.

Przygotowanie:

Z kiwano należy wydrążyć miąższ, pozostałe owoce obieramy i umieszczamy w kielichu blendera. Całość blendujemy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Dodajemy jogurt i sok z limonki, mieszamy.

Kiwano jest też cennym składnikiem kosmetyków odmładzających i kojących. W warunkach domowych można łatwo przygotować maseczkę łagodzącą oparzenia po opalaniu.

Kojąca maseczka z kiwano

Z połowy owocu wydrążamy miąższ, dodajemy 2 łyżki jogurtu naturalnego. Mieszamy do momentu uzyskania jednolitej papki, nanosimy na podrażnione słońcem miejsca. Po 25 min. spłukujemy letnią wodą.

Kumkwat

Owoc nazywany także złotą pomarańczą wywodzi się z Chin. Idealnie nadaje się do przetworów - konfitur, marmolad, kompotów. Stanowi też cenny dodatek do musów, sorbetów i deserów. 

Konfitura z kumkwatów

Składniki:

kumkwaty - 80 dag,

cukier - 30 dag

sok z 3 pomarańczy.

Przygotowanie:

Owoce wkładamy do miski i zalewamy gorącą wodą. Parzymy przez 10 min. Następnie kumkwaty kroimy na plastry i wyjmujemy pestki. Sok z pomarańczy wlewamy do rondelka, dodajemy plastry kumkwatów i cukier. Smażymy aż do odparowania soku.

Kumkwaty są cenione nie tylko w gastronomii, ale także w przemyśle kosmetycznym. Zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, co czyni je cennym składnikiem kosmetyków spowalniających proces starzenia się skóry i głęboko nawilżających.

Nawilżająca maseczka z kumkwatu

Do miąższu z kumkwatu dodajemy 2 łyżki masła shea. Mieszamy do momentu uzyskania jednolitej papki. Nakładamy na twarz na 20 min. Po tym czasie maseczkę zmywamy letnią wodą.