"Osiem gór" to między innymi portret dzisiejszego pokolenia 30-latków, zagubionych w chaosie kapitalistycznych potrzeb, zwracających się ku naturze i prostocie, którą doskonale pamiętają z niezdigitalizowanego dzieciństwa. To obraz opowiadający o poszukiwaniu własnej drogi i odkrywaniu swoich wartości oraz potrzeb jako dorosły człowiek. Ale przede wszystkim jest to film o głębi relacji przyjacielskiej, temat którego bardzo brakuje we współczesnym kinie. Temat tak świeży i nieeksploatowany, że niemalże do napisów końcowych pozostajesz w stanie niepewności, jaki będzie przekaz filmu. Jeśli należysz do grona wybrańców, którzy mieli to ogromne szczęście i poznali definicję prawdziwej przyjaźni takiej, która cię uskrzydla i daje poczucie bezgranicznego zrozumienia siebie nawzajem, ale też czasami rani to film ten zapadnie ci w pamięci na długo. 

mat. prasowe

Twórcy o filmie "Osiem gór"

Charlotte Vandermeersch reżyserka filmu podczas wywiadu na Festiwalu Filmowym w Zurychu tłumaczyła go słowami: "Jest coś pomiędzy tą dwójką ludzi, co ich połączyło i co pozwala się im wzajemnie rozumieć pomimo tego, że pochodzą z zupełnie różnych rodzin. To jest to coś co łączy przyjaciół. W pewnych aspektach idealnie się rozumiecie, a w innych nie i to z nich chcesz się uczyć. Traktujecie się jak lustra, intrygujecie się wzajemnie i uważacie za interesujących. Szanujecie wybory, drugiej osoby chociaż sami nie postąpilibyście w ten sposób. Zdarza się, że oddalacie się od siebie, co strasznie was rani i odnajdujecie się na nowo, co przynosi wam mnóstwo radości. Bo przyjaźń do miłość". W tych kilku zdaniach zawarła ona istotę projektu, który zrealizowała wraz z Felixem Van Groeningenem.

Fabuła filmu "Osiem gór"

Historię, którą poznajemy opowiada nam Pietro, 30-kilku latek, który w dzieciństwie został zarażony miłością do gór przez swojego przyjaciela Bruno i (w nieoczywisty dla niego sposób) ojca. Chociaż na długi czas odseparował się od górskich szczytów i towarzysza z Alp, zostaje do nich wezwany i to właśnie powrót do idyllicznych krajobrazów z dzieciństwa zmieni bieg jego życia i pozwoli mu się na nowo odnaleźć. W filmie przeplata się historia Bruno i Pietra, pokazując fragmenty z ich życia, przedstawiające jak ich charaktery i pochodzenie ukształtowało aktualną rzeczywistość. 

mat. prasowe

O filmie "Osiem gór"

Odbiór tego filmu może być różny. Dla widza, w którego życiu przyjaźń gra ogromną rolę, ten temat zdeterminuje postrzeganie filmu, ale jest tu dużo więcej aspektów dla reszty publiczności. Jest to również opowieść o trudnościach w relacjach rodzinnych. O tym jak powierzchowne różnice mogą zatrzeć podobieństwa pomiędzy ojcem, a synem. A także o tym jak wspólne pasje mogą zbliżyć do siebie ludzi i zbudować nowe więzi rodzinne. 

Poetyckiego wymiaru tej ekranizacji dodaje doskonała ścieżka dźwiękowa, melodyczność włoskiego języka i melancholijność płynąca z ujęć górskich krajobrazów. Jest to obowiązkowa pozycja filmowa dla wszystkich, którzy szukają w kinie świeżości, piękna i autentycznych emocji. 

mat. prasowe

Zobacz zwiastun: