Oscary 2023: "Elvis", reż. Baz Luhrmann (HBO Max)

Austin Butler jako Elvis Presley. Film pokazuje nie tylko ścieżkę kariery kultowego muzyka, ale również z pułkownikiem Parkerem.

nominacje w kategoriach: "najlepszy film", "najlepszy aktor pierwszoplanowy", "najlepsza charakteryzacja i fryzury", "najlepsza scenografia", "najlepsze kostiumy", "najlepsze zdjęcia", "najlepszy dźwięk", "najlepszy montaż"

Oscary 2023: "Wszystko wszędzie naraz", reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert (Amazon Prime Video)

"Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do 'multiwersum': sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę." W roli głównej: Michelle Yeoh

nominacje w kategoriach: "najlepszy film", "najlepsza aktorka pierwszoplanowa", "najlepszy aktor drugoplanowy", "najlepsza aktorka drugoplanowa" (x2), "najlepszy reżyser", "najlepszy scenariusz oryginalny" "najlepsza muzyka oryginalna", "najlepsza piosenka", "najlepsze kostiumy", "najlepszy montaż"

Oscary 2023: "Na zachodzie bez zmian", reż. Edward Berger (Netflix)

Adaptacja znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. To historia o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. 

nominacje w kategoriach: "najlepszy film", "najlepszy scenariusz adaptowany", "najlepsza charakteryzacja i fryzury", "najlepsza muzyka oryginalna", "najlepsza scenografia", "najlepsze efekty specjalne", "najlepsze zdjęcia", "najlepszy dźwięk", "najlepszy film międzynarodowy"

Oscary 2023: "Blondynka", reż. Andrew Dominik (Netflix)

Głośny film na podstawie na bestsellerowej powieści Joyce Carol Oates. Jaka była Marilyn Monroe? "Ten odważny fabularyzowany portret Marilyn Monroe przybliża burzliwe życie prywatne hollywoodzkiej legendy i wskazuje na cenę, jaką przyszło jej zapłacić za sławę."

nominacje w kategoriach: "najlepsza aktorka pierwszoplanowa"

Oscary 2023: "Most", reż. Lila Neugebauer (Apple TV+)

"Jennifer Lawrence w roli Lynsey, żołnierki próbującej ułożyć sobie życie po powrocie do Nowego Orleanu po traumatycznym wypadku. Gdy Lynsey spotyka miejscowego mechanika Jamesa, para zawiązuje niespodziewaną więź."

nominacje w kategoriach: "najlepszy aktor drugoplanowy"

Oscary 2023: "Glass Onion: film z serii 'Na Noże'", reż. Rian Johnson (Netflix)

Przebiegły detektyw Benoit Blanc próbuje rozwiązać zagadkę na jednej z greckich wysp, która należy do pewnego milionera. Oprócz Daniela Craiga na ekranie pojawią się też Edward Norton, Janelle Monae, Kathryn Hahn, Leslie Odom Jr., Kate Hudson, Jackie Hoffman.

nominacje w kategoriach: "najlepszy scenariusz adaptowany"

Oscary 2023: "Guillermo Del Toro: Pinokio", reż,. Mark Gustafson, Guillermo del Toro (Netflix)

Animacja poklatkowa o słynnym drewnianym pajacyku, który pewnego dnia ożył. 

nominacje w kategoriach: "najlepszy długometrażowy film animowany"

Oscary 2023: "To nie wypanda", reż. Domee Shi (Disney+)

13-letnia Mei to idealna córka i uczennica. Jednak okres dojrzewania nie jest łatwy, a dodatkowo frustracją jest nadopiekuńcza matka. To jej niejedyny problem - gdy nastolatka odczuwa silne emocje zamienia się w... pandę rudą.

nominacje w kategoriach: "najlepsza animacja"

Oscary 2023: "Morska bestia", reż. Chris Williams (Netflix)

"Mała gapowiczka wypływa na szerokie wody z legendarnym łowcą morskich potworów. Wspólnie tworzą nową fascynującą historię."

nominacje w kategoriach: "najlepsza animacja"

Oscary 2023: "Chłopiec, kret, lis i koń", reż. reż. Peter Baynton, Charlie Mackesy (Apple TV+)

"Pomiędzy czwórką przyjaciół tworzy się nietypowa więź i wspólnie odkrywają znaczenie dobroci, odwagi i nadziei."

nominacje w kategoriach: "najlepszy krótkometrażowy film animowany"

Oscary 2023: "Batman", reż. Matt Reeves (HBO Max)

"Nieznany zabójca w sadystyczny i wyrachowany sposób nęka elitę Gotham. Największy Detektyw Świata, kierując się zaszyfrowanymi wiadomościami, trafia do półświatka. Tam w trakcie swojego śledztwa spotyka takie postacie jak Selina Kyle, zwana Kobietą-Kot, Oswald Cobblepot, czyli Pingwin, Carmine Falcone i Edward Nashton, aka Człowiek-Zagadka. Wreszcie dowody zaczynają się konkretyzować, a zamiary sprawcy stają się jasne". W rolach głównych: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Colin Farrell, Paul Dano, Andy Serkis

nominacje w kategoriach: "najlepsza charakteryzacja i fryzury", "najlepsze efekty specjalne", "najlepszy dźwięk"

Oscary 2023: "Bardo, fałszywa kronika garści prawd", reż. Alejandro González Iñárritu (Netflix)

"Meksykański dziennikarz i dokumentalista wraca z Los Angeles do ojczyzny, po drodze przeżywając kryzys egzystencjalny, zmagając się ze swoją tożsamością, relacjami rodzinnymi oraz wspomnieniami."

nominacje w kategoriach: "najlepsze zdjęcia"

Oscary 2023: "Argentyna, 1985", reż. Santiago Mitre (Amazon Prime Video)

"Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia prokuratorów Julio Strassery i Luisa Moreno Ocampo, którzy odważyli się zbadać i ścigać najkrwawszą dyktaturę wojskową w Argentynie 1985 roku."

nominacje w kategoriach: "najlepszy film międzynarodowy "

Oscary 2023: "Wulkan miłości", reż. Sara Dosa (Disney+)

"Prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo Katii i Maurice’a Krafftów oraz uwielbiane przez nich wulkany. "

nominacje w kategoriach: "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny"

Oscary 2023: "Nawalny", reż. Daniel Roher (HBO Max)

Dokument o słynnym rosyjskim działaczu politycznym.

nominacje w kategoriach: "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny"

Oscary 2023: "Efekt Marthy Mitchell", reż. Anne Alvergue (Netflix)

"Dokument o żonie ważnego polityka, która nie wahała się mówić prawdy podczas afery Watergate — oraz o działaniach administracji Nixona, które miały ją zdyskredytować."

nominacje w kategoriach: "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny"

Oscary 2023: "Zaklinacze słoni", reż. Kartiki Gonsalves (Netflix)

"Bomman i Bellie z południa Indii poświęcają życie opiece nad osieroconym słoniątkiem o imieniu Raghu, tworząc rodzinę jak żadna inna."

nominacje w kategoriach: "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny"

Oscary 2023: "Le Pupille", reż. Alice Rohrwacher (Disney+)

"Krótka historia opowiedziana przy świątecznym cieście. Opowieść o niewinności, chciwości i fantazji z katolickiej szkoły dla dziewcząt z okresu wojennego. Całość oparta jest na liście ze świątecznymi życzeniami wysłanymi przez Elsę Morante – jedną z najbardziej cenionych włoskich pisarek XX wieku – do jej przyjaciela, Goffredo Fofiego, na Boże Narodzenie 1971 roku."

nominacje w kategoriach: "najlepszy krótkometrażowy film fabularny"