• "Boże Ciało" z nominacją do Oscarów 2020
  • Dziś ujawniono, które filmy powalczą o Oscary 2020
  • Które filmy trafiły do kategorii z polską produkcją?

Oscary 2020: "Boże Ciało" z nominacją do najważniejszej nagrody filmowej

Zaledwie kilkanaście minut temu ogłoszono słynne nominacje do Oscarów. O tym, że "Boże Ciało" ma szansę na to wyróżnienie wiedzieliśmy od kilku tygodni, gdy podano do informacji tak zwaną shortlistę. Dziś już oficjalnie możemy powiedzieć, że "Boże Ciało" powalczy o słynnego Oscara. Film w reżyserii Jana Komasy został wymieniony jako pierwszy tytuł, który ma szansę na wyróżnienie w kategorii "Międzynarodowy Film Pełnometrażowy" (dawniej "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny"). Na liście znalazły się też te produkcje: "Nędznicy" Ladj Ly'a, "Kraina miodu" Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova, "Parasite" Joon-ho Bonga oraz "Ból i blask" Pedro Almodovara. 

Filmy nominowane do Oscara 2020, które obejrzysz na Netflix >>

Oscary 2020: nominacje. Które filmy mają szanse na złotą statuetkę? >>

Reakcja siostry Jana Komasy na wiadomość o nominacji do Oscara dla "Bożego Ciała" to najlepsze co zobaczycie teraz w internecie >>

"Boże Ciało" zostało już wyróżnione na festiwalu filmowym w Wenecji (nagroda specjalna w ramach Label Europa Cinemas) oraz w Gdyni - film Komasy zgarnął wtedy Złote Lwy w kategoriach dla najlepszego reżysera, najlepszej roli drugoplanowej kobiecej oraz za najlepszy scenariusz. Dobra passa polskiego kina nadal trwa, w ubiegłym roku "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego otrzymała trzy nominacje do Oscarów oraz cztery do nagród BAFTA. 

"Boże Ciało" Jana Komasy na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2019 [recenzja] >>

"Boże Ciało": o czym jest film w reżyserii Jana Komasy?

To historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

W rolach głównych wystąpili: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Łukasz Simlat, a także Leszek Lichota.