O tym, że "Zimna wojna" ma szansę na nominację do Oscarów wiedzieliśmy już od kilku tygodni. Film Pawła Pawlikowskiego pojawił się na shortlistach, na podstawie których członkowie Akademii głosowali na najlepsze według nich produkcje. W połowie grudnia ubiegłego roku organizatorzy Oscarów postanowili ujawnić wstępne zestawienie, a spis dotyczył jedynie dziewięciu kategorii. Konkurencja od początku była mocna, na dodatek, już wtedy było wiadomo, że nasz kandydat nie powalczy o Złote Globy. Na szczęście Oscary 2019 są dla nas łaskawsze. "Zimna wojna" zdobyła aż trzy nominacje.

Zobacz też: Oscary 2019: lista nominowanych >> 

Oscary 2019: najwięksi rywale "Zimnej wojny" wśród filmów nieanglojęzycznych.

W Hollywood plotkuje się, że największe szanse na statuetkę ma "Roma" Alfonso Cuaróna. Film już został doceniony przez krytyków na całym świecie, a sam reżyser jest dobrze znany w amerykańskiej branży. Potwierdziły to również Złote Globy 2019 - "Roma" zgarnęła dwie nagrody, a teraz otrzymała aż osiem nominacji do Oscarów.

57-letni Meksykanin na swoim koncie ma cztery Oscary za "Grawitację" ("najlepszy reżyser," "najlepszy montaż") oraz "Ludzkie dzieci" ("najlepszy scenariusz adaptowany", "najlepszy montaż").

Poznajcie rywali "Zimnej wojny" na Oscarach 2019.

"Roma" (Meksyk)

Produkcja Netfliksa jest najczęściej typowanym filmem wśród krytyków zagranicznych, co więcej zdobywa sporo nagród. "Roma" zgarnęła już dwa Złote Globy, dwie nagrody na festiwalu filmowym w Wenecji (w tym Złotego Lwa), czy cztery statuetki Critics Choice Awards. Czy podobnie będzie z Oscarami? Oprócz nominacji do filmów nieanglojęzycznych produkcja Cuaróna ma szansę na jeszcze siedem statuetek. W tym dla najlepszego filmu, reżyserii, oryginalnego scenariusza, czy pierwszo- i drugoplanowej roli damskiej.

Cleo i Adela pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne? Starając się nadać nowy sens miłości i poczuciu solidarności w kontekście hierarchii społecznej, gdzie klasa i rasa są ze sobą pokrętnie splecione, Cleo i Sofia po cichu zmagają się ze zmianami przenikającymi ich rodzinny dom w kraju, w którym dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.

reżyseria: Alfonso Cuarón

obsada: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey, Marco Graf

nagrody: Złoty Lew oraz Nagroda Specjalna na festiwalu filmowym w Wenecji, Brązowa Żaba dla najlepszego operatora (Camerimage)

"Shoplifters" (Japonia)

To kolejny film, który zdobył nominację do Złotego Globu. 

Dwie siostry, mąż jednej z nich, ich kilkuletni syn i sędziwa nestorka rodu żyją pod jednym dachem, utrzymując się z emerytury babci, dorywczych zajęć i drobnych kradzieży. Spoiwem, które wszystkich łączy, są mroczne tajemnice, a gdy w ich domu pewnego dnia pojawi się zaniedbywana dziewczynka z sąsiedztwa, ta osobliwa wspólnota jeszcze bardziej się umocni. Nieoczekiwane wydarzenie skłoni też do zadania fundamentalnego pytania: czy większą wartość mają więzy krwi, czy też związki budowane z własnej woli.

reżyseria: Hirokazu Koreeda

obsada: Lily Franky, Lily Franky, Mayu Matsuoka, Kairi Jyo, 

nagrody: Złota Palma za najlepszy film, 

"Kafarnaum" (Liban)

Film Nadine Labaki walczył również o Złote Globy.

Zain ma 12 lat, a ulica jest jego szkołą przetrwania. Kiedy rodzice wydają jego młodszą siostrę – wbrew jej woli – za starszego mężczyznę, chłopiec buntuje się i ucieka z domu. Postanawia zrobić wszystko, by uratować najbliższą mu osobę. Wkrótce na swej drodze spotyka parę cyrkowców o gołębich sercach oraz samotna matkę z maleńkim synkiem. Ich losy połączy wspólny cel: poszukiwanie miejsca, które mogliby nazwać domem.

reżyseria: Nadine Labaki

obsada: Nadine Labaki, Boluwatife Treasure Bankole, Zain Al Rafeea

nagrody: nagroda jury dla najlepszego filmu oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes, 

"Never Look Away" (Niemcy)

Film inspirowany życiem Gerharda Richtera, artysty specjalizującego się w sztuce abstrakcyjnej "opartej na fotorealistycznych obrazach oraz na fotografiach i fragmentach szkła". Głównym bohaterem jest student sztuki Kurt Barnert, mieszkający w powojennych Niemczech Wschodnich. Młody mężczyzna zakochuje się w koleżance ze szkoły Ellie Seeband, ale jej ojciec, profesor Carl Seeband, sprzeciwia się ich związkowi. To nie koniec problemów tej pary...

reżyseria: Florian Henckel von Donnersmarck

obsada: Tom Schilling, Sebastian Koch, Lars Eidinger, Paula Beer, Rainer Bock, Saskia Rosendahl, Ben Becker, Hanno Koffler

nagrody: Nagroda Arca Cinemagiovani na Festiwalu Filmowym w Wenecji

 

 

Te filmy nie otrzymały nominacji do Oscarów 2019, a znalazły się na shortliście:

"Winni" (Dania)

Amerykanie szykują już remake tego filmu z Jake'iem Gyllenhaalem w roli głównej.

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia - były funkcjonariusz policji - z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie - irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.

reżyseria: Gustav Möller

obsada: Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi, Jacob Lohmann

nagrody: Nagroda Publiczności na festiwalu Sundance, 

"Ajka" (Kazachstan)

Polska koprodukcja!

Ajka właśnie urodziła dziecko. Nie ma przyjaciół, stałej pracy i partnera. Nie ma nawet własnego pokoju. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Wciągnięta w spiralę długów, młoda matka stoi przed najważniejszą decyzją życia: czy powinna oddać dziecko dla jego i swojego dobra?

reżyseria: Sergei Dvortsevoy

obsada: Samal Esljamova, Polina Severnaya, Andrey Kolyadov

nagrody: Złota Palma dla najlepszej aktorki,

"Płomienie" (Korea Południowa)

Na podstawie opowiadania "Barn Burning" Harukiego Murakamiego.

Marzący o karierze pisarza Jong-so, został zmuszony do powrotu na rodzinną wieś. Chłopak przeżywa właśnie zauroczenie Haemi, która twierdzi, że zna go ze szkoły. Pod jej nieobecność Jong-soo opiekuje się kotem, którego nigdy nie udaje mu się zobaczyć, choć znika zostawiane dla niego jedzenie. Z dalekiej podróży Haemi przywozi Bena, zamożnego, pewnego siebie światowca, i to z nim spędza teraz czas. Zrozpaczony Jong-soo krąży wokół szczęśliwej pary - aż do dnia, w którym dziewczyna znika. Z dnia na dzień chłopak nabiera coraz większej pewności, że to Ben jest za to odpowiedzialny.

reżyseria: Oscary 2019: najwięksi rywale "Zimnej wojny" wśród filmów nieanglojęzycznych

obsada: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jun

nagrody: "Vulcain de L'Artiste-Technicien" na festiwalu w Cannes, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), LAFCA ("najlepszy aktor drugoplanowy", "najlepszy film zagraniczny")

Oscary 2019 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 24 lutego na 25 lutego stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek.​​ W tym roku aż trzy szanse na Oscara ma polski film "Zimna wojna", koprodukcja CANAL+.