Centrum Praw Kobiet

Fundacja działa na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn w rodzinie oraz w życiu publicznym. CPK udziela porad psychologicznych kobietom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej (w tym ofiarom przemocy czy mobbingu), a także pomaga w zakresie prawa cywilnego, karnego i pracy.

Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych

Niezależna fundacja OŚKa wpiera kobiece inicjatywy i organizacje oraz działa na rzecz uczestnictwa kobiet w życiu społeczno-publicznym. Oprócz tego udziela informacji na temat sytuacji kobiet i feminizmu w Polsce. 

Fundacja Feminoteka

Feminoteka zajmuje się przedstawieniem ruchu kobiecego w Polsce, inicjatywami lokalnymi i walką o równouprawnienie oraz problemem dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną i wyznanie. Fundacja prowadzi także największy feministyczny serwis informacyjny i księgarnię.

Feministyczne lektury i książki o kobietach, które trzeba przeczytać>>

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Temat prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy chcą mieć dzieci - tym właśnie zajmuje się Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Jak podkreślają jej pracownicy: "Możliwość korzystania z tego prawa jest elementem samostanowienia, a także warunkiem wyrównania nierówności społecznych i zwalczania systemowej dyskryminacji i przemocy"

Aborcja Bez Granic

Międzynarodowa inicjatywa sześciu organizacji, którą powołano, aby pomagać w uzyskaniu dostępu do bezpiecznej aborcji (za pomogą pigułek w domu lub w zagranicznych klinikach). "Kiedy się z nami skontaktujesz, będziesz rozmawiać z Kobietami W Sieci, aktywistkami, które od 2006 roku udzielają porad dotyczących niechcianej ciąży i dostępu do aborcji. Twój pierwszy telefon lub e-mail będzie skierowany do Kobiet W Sieci, które następnie skontaktują Cię z Abortion Dream Team, Women Help Women, Ciocią Basią, Abortion Network Amsterdam lub Abortion Support Network w celu uzyskania dalszej pomocy" opowiadają aktywiści.

Fundacja Rodzić Po Ludzku

"Działajmy, aby ciąża i poród były dobrym doświadczeniem dla każdej kobiety" czytamy na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku. Jej założyciele przytaczają szokujące statystyki, według których aż 54% kobiet doświadcza nadużyć lub przemocy w szpitalu, 51% ma nacinane krocze podczas porodu (co trzecia bez zapytania o zgodę), a 18% uważa, że poród to traumatyczne lub negatywne doświadczenie. Fundacja edukuje w tym temacie, interweniuje, gdy dzieje się coś złego i, przede wszystkim, wspiera kobiety w respektowaniu swoich praw oraz wnosi ich głos do przestrzeni publicznej.

Fabryka Równości

Łódzka organizacja o zasięgu ogólnopolskim, która działa na rzecz praw człowieka, równości i akceptacji. Fabryka Równości wspiera osoby LGBTQ, działa na rzecz praw kobiet i prowadzi edukację seksualną oraz antydyskryminacyjną. 

Fundacja Ocalenie

W Dzień Kobiet zamiast kwiatów #PodarujWsparcie. W Dzień Kobiet, zgodnie z tradycją, panie otrzymują kwiaty i drobne upominki. Ten 8 marca będzie jednak zupełnie inny. Niech stanie się on okazją do okazania wsparcia wszystkim kobietom, które uciekły z Ukrainy ze strachu przed wojną. Liczy się każdy, nawet najdrobniejszy gest! Pamięci, otuchy i wyrazów solidarności potrzebują dziś szczególnie kobiety z Ukrainy. W obliczu wojny, wiele z nich opuściło swoich mężów i partnerów, uciekając w poszukiwaniu bezpieczeństwa do Polski. Inne wciąż kryją się w schronach ze swoimi dziećmi lub walczą ramię w ramię z ukraińskimi żołnierzami. Okażmy im wsparcie, którego tak bardzo potrzebują! Zamiast kupować dziś kwiaty, które będą cieszyć oko zaledwie przez kilka dni, dołącz do zbiórki organizowanej przez Fundację Ocalenie.

>>> Chcesz pomóc? Kliknij [TU], aby przenieść się do zbiórki prowadzonej na Facebooku przez Fundację Ocalenie.

Fundacja Ocalenie od lat wspiera obywatelki i obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce. Teraz wsparcia szczególnie potrzebują kobiety i ich rodziny uciekające przed wojną. Pracownicy fundacji oferują pomoc prawną, psychologiczną oraz rzeczową. Są tam, gdzie mogą czynić dobro. Wierzymy, że dzięki Waszej pomocy uda się czynić go jeszcze więcej. Liczy się każdy gest!

Najlepsze podcasty feministyczne i słuchowiska prowadzone przez kobiety. Czego słuchamy na Spotify?>>