Fabuła nowego sezonu

W czwartym sezonie serialu Opowieść podręcznej June (Elisabeth Moss), jako przywódczyni rebeliantów, staje do walki z Gileadem. Podejmowane przez nią ryzyko przyniesie jednak nieoczekiwane i niebezpieczne nowe wyzwania. Jej dążenie do wymierzenia sprawiedliwości i zemsty, będzie miało na nią olbrzymi wpływ, tak samo jak na relacje, które ceni najbardziej.

Producent wykonawczy i główny twórca serialu, Bruce Miller mówi:

Teraz, kiedy June i Marty odniosły sukces w wywiezieniu setek dzieci z Gilead, spisek może się udać na kilka sposobów. W jednej wersji Gilead idzie w kierunku wojny. Kraj myśli o dzieciach jak o swojej własności, a także jak o najcenniejszym bogactwie w ich społeczności. Jednocześnie jednak Gilead może chcieć zminimalizować katastrofę PR, która ma się rozwinąć. Jak bardzo słaby jesteś w oczach reszty świata, jeśli nie możesz nawet śledzić tego, co dzieje się prawdopodobnie 165 dziećmi?

Miller w rozmowie z Harper's Bazaar, zdradził, że chciał rozwinąć historię Nicka (Max Minghella) w sezonie 3, ale zabrakło mu odcinków, aby to osiągnąć. Tym razem potwierdził jednak, że planuje to naprawić w sezonie 4. Jak widać też w zwiastunie, Nick zajmuje czołową pozycję i jest jasne, że w nowym sezonie będzie odgrywał kluczową rolę. Dowiemy się też po czyjej stronie leży jego lojalność - po stronie June czy Gilead.
 
Co jeszcze? Elisabeth Moss w rozmowie z Entertainment Tonight zdradziła, że na dobre chciałaby, aby Hannah na dobre opuściła Gilead. Czy stanie się to w 4. sezonie?
 
A co z Sereną Joy Waterford? Wszystko wskazuje na to, że tym razem odpowie za wszystkie okropne rzeczy, które zrobiła w przeszłości. Kolejną bohaterką, o której historii warto wspomnieć jest Rita, grana przez Amandę Brugel. Aktorka, która od dawna jest fanką Margaret Antwood, w wywiadzie z Harper's Bazaar powiedziała:
Zasugerowałam twórcom, żeby Rita była Służącą, a potem w jakiś sposób udało mi się przekupić strażnika lub kogoś, ponieważ łatwiej było być Martą. Nie wiem, czy ten wątek zostanie wykorzystany, ale naciskam na to od pierwszego sezonu!

Ponadto Brugel w rozmowie z Entertainment Tonight, powiedziała, że chciałaby przedstawić pierwszą rozmowę między Ritą a Waterfordami po ucieczce Rity do Kanady:

Naprawdę chcę zobaczyć tę pierwszą, wstępną rozmowę z Waterfordami, kiedy jesteśmy na równych warunkach i kiedy w końcu nie ma hierarchii ani ról. Dowiedzieliśmy się, że Rita ma niesamowicie empatyczne serce jednak zastanawiam się, czy zmieni się to teraz, kiedy nie musi już być tak empatyczna.

Bruce Miller oznajmij również, że w 4. sezonie zobaczymy więcej wątków, które rozgrywają się w Kanadzie:

Mamy obowiązek przedstawiać dokładne życie i doświadczenia uchodźców, którzy są dużą częścią naszego serialu. Nasze postaci są albo uwięzione albo są lub będą uchodźcami

Producent wykonawczy Warren Littlefield dodał, że niektórzy z ocalałych bohaterów będą mogą w końcu opuścić Kanadę:
Mamy wiele postaci w Little America, które znalazły trochę spokoju, ale odkryły również, że Gilead pozostaje w nich na zawsze. A tylko dlatego, że jesteś w Kanadzie, nie oznacza, że tam zostaniesz...
Jak możemy rozumieć to tajemnicze stwierdzenie? Najbardziej oczywistym odczytaniem jest to, że ktoś, kto uciekł z Gilead, zostanie schwytany i do niego zawrócony...

Ile odcinków będzie miał nowy sezon?

Tym razem nowy sezon będzie miał 10 odcinków, podobnie jak 1. sezon. Jak mówią producenci, ta mniejsza struktura pozwoli serialowi dać wystarczająco dużo czasu na zagłębienie się w mniejszą część historii i pozwoli mocniej skupić się na głównym wątku serialu.

Obsada i twórcy nowego sezonu


W serialu ponownie występują: Elisabeth Moss (nagrodzona za rolę w serialu Złotym Globem), Joseph Fiennes (wyróżniony za swoją kreację nominacją do Emmy), Yvonne Strahovski (nominowana za swoją rolę do Złotego Globu i Emmy), Samira Wiley (nagrodzona za swoją rolę Emmy), Alexis Bledel (nagrodzona za swoją rolę Emmy), Ann Dowd (wyróżniona za swoją kreację nagrodą Emmy i nominacją do Złotego Globu), Max Minghella, Madeline Brewer, O-T Fagbenle, Amanda Brugel, Bradley Whitford (nagrodzona za swoją rolę Emmy) oraz Sam Jaeger.
Obowiązki producentów wykonawczych tego sezonu pełnili Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Eric Tuchman, John Weber, Frank Siracusa, Sheila Hockin, Kira Snyder oraz Yahlin Chang. Serial został wyprodukowany przez MGM Television, a jego międzynarodową dystrybucją zajmuje się MGM.

Opowieści podręcznej - popularność serialu


Opowieść podręcznej to jeden z największych serialowych hitów ostatnich lat. Po swojej premierze, która miała miejsce na serwisie Hulu,  zyskał ogromną popularność, a jednocześnie zwiększyło się zainteresowanie powieścią, na podstawie której powstał scenariusz. Książka Margaret Atwood zadebiutowała w Polsce w 1992 roku, ale raczej trudno było ją do niedawna zaliczyć do przodujących w sprzedaży książek. Wszystko zmieniło się po premierze serialu, który rozbudowuje fabułę z książki, a teraz powstaje już jego czwarty sezon.

Serial zdobył też sporą liczbę nagród, w tym dwa Złote Globy w 2018 roku: dla najlepszego serialu dramatycznego oraz dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym, którą zgarnęła Elisabeth Moss.

 

Kiedy obejrzymy nowy sezon?


Premiera najnowszego, czwartego sezonu serialu Opowieść podręcznej (The Handmaid’s Tale) zaplanowana została na 29 kwietnia w HBO GO. Premiera pierwszego odcinka na antenie HBO odbędzie się dzień później, 30 kwietnia.
W serwisie HBO GO dostępny jest już także film dokumentalny Margaret Atwood. Słowo to siła, który przedstawia portret autorki powieści Opowieść podręcznej - niezwykłej kobiety i pisarki Margaret Atwood.