Badania wykazują, że oliwa z oliwek może zapobiegać oznakom przedwczesnego starzenia się skóry i chronić przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Ten naturalny kosmetyk zawiera przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, a także składnik zwany skwalenem posiadający silne właściwości nawilżające. To m.in jedno z najbogatszych w witaminę E produktów spożywczych na rynku. Mówi się, że fanką stosowania oliwy z oliwek jako kosmetyku do pielęgnacji skóry w starożytności była sama Kleopatra. Dziś ten składnik chętnie promuje Jennifer Lopez. Olej z oliwek regeneruje, zmiękcza i ma działanie przeciwzmarszczkowe.

Getty Images

Olej z oliwek w kosmetyce

Oliwa z oliwek jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry takich jak serum czy olejki do twarzy. Wynika to z tego, że aby jak najlepiej wykorzystać jej właściwości nawilżające, należy stosować ją na ostatnim etapie beauty rutyny - tuż przed filtrem przeciwsłonecznym. Dzięki temu pomaga ona zamknąć w skórze nawilżenie pozyskane z innych kosmetyków. 

Jeśli decydujesz się na nakładanie czystej oliwy z oliwek bezpośrednio na twarz, możesz zrobić to przed kremem nawilżającym lub zmieszać ją z ulubionym produktem. Dobrze nakładać ją, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna od prysznica lub kąpieli. W takim przypadku należy być jednak wyjątkowo ostrożnym i testować tego typu rozwiązanie przez kilka dni na małej powierzchni skóry - smarowanie twarzy oliwą z oliwek w zbyt dużej ilości może prowadzić do zatkania porów, przesuszenia, a także trądziku. By pokryć twarz użyj maksymalnie jednej łyżki oliwy z oliwek. Pamiętaj również, by wybierać oliwę z pierwszego tłoczenia na zimno, najlepiej extra virgin (najwyższej jakości).

Zobacz też: Olejowanie twarzy – szkodliwy trend? Te błędy rujnują zdrowie twojej skóry

Maseczka na twarz z oliwy z oliwek

Działanie oliwy z oliwek na skórę będzie jeszcze lepsze, jeśli zmieszasz ją z kilkoma innymi podstawowymi składnikami i pozostawisz na kilkadziesiąt minut. Jeśli maseczka z sody czy maseczka z ogórka nie są ci obce i szukasz nowego przepisu na domowe odżywienie skóry, czas na maskę, której bazą będzie oliwa z oliwek. Ujędrnia oraz chroni skórę przed utratą wody. Bogata w witaminy A i E oliwa z oliwek w połączeniu z pozostałymi składnikami również spłyca zmarszczki.

Nawilżająca maseczka do twarzy z oliwy z oliwek:

Składniki:

  • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek extra virgin
  • 1 łyżka miodu (podgrzanego)
  • 1 ubite jajko

Sposób przygotowania:

Ubij razem oliwę z oliwek, miód i jajko, aż do uzyskania jednolitej mieszanki. Nałóż maseczkę za pomocą pędzla lub wykonując masaż twarzy. Zetrzyj nadmiar oliwy i pozostaw maseczkę na 15 do 30 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

Oliwa z oliwek na twarz zamiast kremu?

Oliwa z oliwek posiada wiele korzystnych dla skóry właściwości, jednak może też narażać na takie dolegliwości, jak trądzik, uszkodzenie bariery ochronnej czy nadmierne przetłuszczanie twarzy. Osoby ze skłonnością do wyprysków lub zapychania się porów powinny uważać przy nakładaniu jej bezpośrednio na skórę i raczej używać na włosy, suche skórki przy paznokciach i na łokciach, a niekoniecznie na twarz. 

Jeśli o nas chodzi, polecamy wybór sprawdzonych, przebadanych kosmetyków, które w składzie mają oliwę, stosowanie oliwy z oliwek w formie maski, czy dodanie kilku kropli do kremu nawilżającego, a nie całkowite go nią zastępowanie. 

 

Oliwa z oliwek na twarz - efekty

Oliwa z oliwek uzyskiwana jest w wyniku tłoczenia oleju z owocu oliwki. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli zdrowe tłuszcze, które przynoszą wiele korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych. 

Zapobiega utracie wody - główną zaletą stosowania oliwy z oliwek na skórę jest jej intensywne nawilżanie poprzez ograniczanie utraty wody. Tym samym poprawia jej wygląd i kondycję, a dzięki właściwościom przeciwutleniającym chroni przed szkodliwym działaniem środowiska i stanami zapalnymi. 

Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry - oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, D, K i E, a także skwalen, które mogą pomóc w zmniejszaniu stresu oksydacyjnego na skórze. Oprócz tego dobrze sprawdza się w walce z podrażnieniami lub zaczerwienieniami.

Rozpuszcza makijaż - oliwa z oliwek jest świetna w rozpuszczaniu takich kosmetyków, jak wodoodporny tusz do rzęs czy eyeliner. Co więcej, jednocześnie nawilża delikatną skórę wokół oczu i odżywia rzęsy. Należy jednak pamiętać o tym, że nie usuwa całkowicie zanieczyszczeń z powierzchni twarzy, dlatego konieczne jest użycie po niej innego środka przeznaczonego do zmywania makijażu.

Leczy rany - regeneracja skóry twarzy to jedna z największych zalet stosowania oleju roślinnego. Eksperci przekonują, że składniki przeciwzapalne zawarte w oliwie z oliwek mogą wspomagać gojenie się ran i odbudowę naskórka. Wszystko dzięki triterpenom (organicznym związkom roślinnym), które wspomagają takie procesy biologicznej, jak migracja komórek, proliferacja i odkładanie kolagenu.

Zobacz też: Aspiryna na trądzik – czy to działa? Ten produkt to gwarancja nieskazitelnie gładkiej skóry. Kosztuje zaledwie 7 złotych

Przeciwwskazania stosowania oliwy z oliwek do twarzy

Chociaż korzyści z kosmetycznych właściwości oliwy z oliwek mogą czerpać niemal wszyscy, eksperci odradzają jej stosowanie osobom ze skórą przekrwioną lub trądzikowa. Dlaczego? Ponieważ istnieje silna zależność na linii: oliwa z oliwek do twarzy a trądzik. Zawarte w oleju roślinnym kwasy tłuszczowe są źródłem pożywienia dla bakterii powodujących wypryski i inne niedoskonałości skóry. Oprócz tego problemów może też przysporzyć kwas oleinowy, który potrafi zaostrzać stany zapalne. Nie zaleca się więc stosowania oliwy bezpośrednio na twarz, a raczej dodawania kilku kropli do kremu lub wybieranie profesjonalnych kosmetyków, które mają ją w swoim składzie.

 

Pamiętaj, że oliwa z oliwek jako cenne źródło kwasów głównie omega-6 i omega-3 poprawi nie tylko kondycję skóry twarzy, ale i całego ciała. Warto stosować raz na jakiś czas maseczki z oliwy na suche włosy i paznokcie.