Oklapnięte włosy – przyczyny

Oklapnięte włosy są częstą przypadłością u dziewczyn z cienkimi kosmykami. Ale nawet jeśli twoje pasma są grube, też możesz doświadczać takiego problemu – zwłaszcza u nasady. Jakie są najczęstsze przyczyny „przyklapu”?

Po pierwsze: naturalnie niskoporowate włosy. Są gładkie, lejące i „śliskie”, co dla wielu osób może być zaletą. Ale ceną za ich zdrowy wygląd jest tendencja do utraty objętości. Dużo trudniej je też stylizować – potraktowane lokówką czy odbite u nasady na okrągłej szczotce, znowu szybko opadają i robią się proste.

Kolejna możliwa przyczyna oklapniętych włosów to używanie niewłaściwych kosmetyków. Sięganie po bogate odżywki z przewagą olejów bardzo obciąża pasma, zwłaszcza te cienkie i rzadkie. Gdy zmagasz się z „przyklapem”, lepiej też uważnie dobierać szampon – jego skład nie powinien być zbyt odżywczy. Inaczej włosy zrobią się przyklapnięte zaraz po umyciu. Wszelkie odżywki myjące i formuły typu no-poo też odpadają. Najkorzystniej jest używać szamponów dodających objętości i zapobiegających przetłuszczaniu się skóry głowy.

Trzecia przyczyna oklapniętych włosów to zła kondycja cebulek. Jeśli pasma wypadają w dużej ilości oznacza to, że cebulki są źle odżywione i nie otrzymują niezbędnych do wzrostu składników. W przypadku dużej utraty włosów, lepiej udać się do lekarza i przeprowadzić podstawowe badania krwi. Może się okazać, że problem tkwi w niedoborach lub w zawirowaniach hormonalnych (to częsty objaw chorób tarczycy).

I wreszcie czwarta przyczyna: czapka. W zimowe dni nosimy ją bardzo często, co odbiera włosom objętość i powoduje ich szybsze przetłuszczanie się. Jednak spokojnie – niżej znajdziesz sprytne sposoby na zabezpieczenie włosów tak, aby nie poddały się nawet po wielu godzinach chodzenia w czapce.

Sposoby na oklapnięte włosy: Szampon odbijający włosy u nasady

W okresie jesienno-zimowym najlepiej całkowicie przestawić się na szampony energizujące i dodające objętości. Raz, że zawierają one składniki przeciwdziałające wypadaniu włosów, które nasila się właśnie jesienią i zimą. Dwa – pomogą one obić przyklapnięte pasma od skóry głowy i sprawią, że fryzura dłużej zachowa elastyczny kształt. Dobrym przykładem jest szampon Volume Up od fryzjerskiej marki Insight. To ziołowa kuracja idealna dla oklapniętych włosów pozbawionych życia. Zawarty w niej żeń-szeń dotlenia mieszki włosowe i poprawia krążenie w skórze głowy, przez co fryzura zyskuje większą objętość. Wyciąg z jasnoty białej dostarcza cebulkom niezbędnych soli mineralnych, witamin i flawonoidów, skutkiem czego włosy rosną szybciej i są mocniejsze.

 

Sposoby na oklapnięte włosy: Lekka odżywka nakładana tylko na długość

Na czas noszenia zimowych czapek zrezygnuj z bogatych, emolientowych masek, które mocno dociążają pasma. Zamiast nich stosuj lżejsze odżywki. I pamiętaj, by aplikować je tylko na długość, zachowując kilkucentymetrowy odstęp od skóry głowy. Jeśli będziesz nakładać kosmetyk zbyt blisko nasady, przyklap gwarantowany. Wygładzenie bez obciążenia zapewni np. odżywka Halier Rehab, którą zachwalają dziewczyny z szybko przetłuszczającymi się włosami. Kosmetyk dobrze wygładza pasma, ale sprawia jednocześnie, że zachowują elastyczność. „Włosy są nawilżone, lekkie, sypkie, miękkie, błyszczące, łatwo się rozczesują” – piszą internautki.

Sposoby na oklapnięte włosy: Peeling skóry głowy

Peelingowanie skalpu może być całkowitym game-changerem w twojej pielęgnacji włosów. Złuszczający kosmetyk usuwa martwe komórki naskórka oraz pozostałości środków do stylizacji, których często nie widać gołym okiem, a mogą bardzo szkodzić cebulkom i osłabiać włosy. Już po jednym zabiegu zauważysz, że włosy będą bardziej uniesione i dłużej zachowają świeżość. By ten efekt utrzymać, złuszczanie warto powtarzać minimum raz na dwa tygodnie. Do tego celu sprawdzi się peelingujący szampon z linii Sephora Collection, wzbogacony o ocet jabłkowy nadający włosom połysk. „Włosy odżyły, stały się lśniące i zdrowe” – można przeczytać w recenzjach produktu.

Sposoby na oklapnięte włosy: Velcro rollers

Kolejny patent na odbicie włosów u nasady to stosowanie velcro rollers – znanych u nas jako wałki z rzepami. Stylizacja pasm z użyciem dużych, okrągłych wałków stała się niesamowicie modna – prawdopodobnie ze względu na powrót fryzur z lat 90. To właśnie temu gadżetowi do dziś wierna jest Cindy Crawford. Na TikToku można znaleźć tysiące tutoriali, jak za pomocą velrco rollers z cienkich, przyklapniętych kosmyków wyczarować pełną życia fryzurę. Kluczem do sukcesu jest podsuszenie włosów do 70-80%, a następnie zawinięcie ich na wałki zaczynając od końcówek i zwijając je ku nasadzie. Potem wystarczy dać włosom wyschnąć samodzielnie lub dosuszyć je suszarką. Efekt bounce masz jak w banku.

Sposoby na oklapnięte włosy: Suszenie włosów głową w dół

A jeśli masz mniej czasu, skorzystaj ze sposobu polecanego przez fryzjerów – weź do ręki suszarkę, pochyl się i susz włosy głową w dół. Kontynuuj zabieg do momentu, aż pasma będą całkowicie suche. Na koniec odczekaj kilka sekund w pozycji skłonu, by włosy lekko przestygły. Tak wysuszona fryzura zachowa objętość znacznie dłużej.

Sposoby na oklapnięte włosy: Odpowiednie cięcie

Przyklapywanie włosów może potęgować złe cięcie. Cienkie kosmyki zazwyczaj nie nadają się do zapuszczania – gdy są zbyt długie, opadają pod własnym ciężarem. Niekorzystnie może działać też proste cięcie typu blunt haircut, w którym pasma pozbawione są warstw. Jeśli chcesz wydobyć z nich objętość, lepiej włosy skrócić oraz lekko podcieniować. Wśród najmodniejszych ostatnio fryzur jest m.in. Air cut, czyli cięcie warstwowe, z „pazurkami” wokół twarzy (tak! ten trend właśnie powrócił).

Podobną technikę charakteryzują też inne, modne w tym sezonie fryzury: „Brachel” (połączenie fryzury Brigitte Bardot z Rachel z „Friends”), Butterfly haircut czy Bounce Blowout. Wszystkie opierają się na lekkich, dodających objętości warstwach, dzięki którym włosy bardziej odstają i wydają się gęstsze niż w rzeczywistości.

Sposoby na oklapnięte włosy: Suchy szampon

Ten patent na „przyklap” zdradzili nam fryzjerzy. Chodzi o to, by tuż po wysuszeniu włosów i ułożeniu ich, odrobinę suchego szamponu zaaplikować u nasady. Dzięki temu skóra głowy będzie się mniej przetłuszczać, a włosy pozostaną świeższe i zachowają objętość. W tym celu sprawdzi się standardowy suchy szampon w sprayu, ale wygodniej posłużyć się kosmetykiem typu 2 w 1, łączącym zalety szamponu i pudru do stylizacji. Taki sprytny produkt ma w swoim portfolio polska marka Miya. Jego niewielkie, poręczne opakowanie zmieści się do torebki, więc zawsze możesz mieć go pod ręką. Trochę pudru wystarczy wmasować w skórę głowy, a pasma będą odbite od nasady i nieco sztywniejsze. To zapobiegnie ich odkształceniom podczas noszenia czapki.

 

Sposoby na oklapnięte włosy: Wcierki i suplementy

Ostatni beauty hack na gęstsze włosy to regularne stosowanie suplementów i wcierek ograniczających wypadanie. Specjalny preparat aplikowany na skalp odżywi cebulki i pobudzi do wzrostu nowe baby hair. Jeśli połączysz tę czynność z masażem, zwiększysz ukrwienie skóry głowy i sprawisz, że włosy będą jeszcze bardziej odbite od nasady. Wśród kuracji przeciw wypadaniu dobrymi opiniami cieszy się wcierka marki Dermedic stworzona przy współudziale dermatologów. Serum zawiera m.in. kompleks PilotantumTM, Procapil, kofeinę, sok z brzozy i D-Panthenol. Poprawiają one mikrokrążenie w skórze głowy, co przekłada się na lepsze odżywienie i dotlenienie cebulek, a także hamuje produkcję hormonu DHT, który nasila wypadanie włosów. Produkt zbiera bardzo dobre recenzje – na KWC ma ocenę 4.4/5. „Serum sprawiło, że na szczotce po czesaniu włosów jest tak mało, że aż nie dowierzam” – piszą internautki.

 

Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, gdy aplikację wcierek połączysz z odpowiednią suplementacją. Ciekawą alternatywą dla zwykłych tabletek mogą być żelki stymulujące porost włosów OH!TOMI Super Hair. W składzie zawierają składniki niezbędne do wzrostu nowych baby hair – są to m.in. biotyna, cynk, selen i skrzyp polny. Są smaczne jak prawdziwe żelki i wystarczy przyjmować tylko jedną sztukę dziennie, by po 2 miesiącach zauważyć wyraźną poprawę w kondycji włosów.

Najlepsze wcierki na wypadanie włosów - ranking top 8 >>

Najlepsze szampony nawilżające skórę głowy – ranking top 8. Pielęgnują wrażliwą skórę podczas mycia i nie wysuszają pasm >>

Maseczka z kawy - na co działa? Zastosowanie i efekty domowej kuracji na twarz i włosy>>