Podróże kształcą – to nie ulega wątpliwości. Możemy jednak dowiedzieć się podczas nich jeszcze więcej. Wystarczy, że błogie nicnierobienie i standardowe zwiedzanie uzupełnimy o udział w zajęciach, które przybliżą nam tradycje panujące w danym miejscu i uświadomią jego bogactwo historyczne, kulturowe i artystyczne 

Dubaj, ze względu na swoje położenie i zróżnicowanie etniczne, jest wprost wymarzonym kierunkiem dla wszystkich spragnionych wiedzy i nabywania nowych, często unikalnych, umiejętności. Możemy tu nauczyć się gotować „po emiracku”, poćwiczyć golfowy swing pod okiem profesjonalisty, wziąć udział w warsztatach ceramiki, a także skomponować własny zapach. Nie brakuje też zajęć edukacyjnych dla dzieci. Oto nasz krótki przewodnik po najciekawszych lekcjach i kursach w Dubaju.

Zajęcia kreatywne

Piesze wycieczki fotograficzne

Gulf Photo Plus w Alserkal Avenue to renomowane centrum fotograficzne w Dubaju, które oferuje wycieczki z przewodnikiem do najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście. Z pomocą doświadczonych fotografów- przewodników uczestnicy mogą uczyć się nowych technik i doskonalić swoje umiejętności np. w fotografii ulicznej, nocnej czy krajobrazowej. Oprócz wycieczek, Gulf Photo Plus oferuje również warsztaty, wystawy i zasoby edukacyjne dla fotografów na wszystkich poziomach.

Alserkal Avenue / mat. prasowe

Nauka islamskiego wzoru 

Centrum Kultury Al Jalila to miejsce popularne wśród dzieci i całych rodzin, które chcą poznać kulturę, sztukę i naukę Dubaju. Poprzez warsztaty i zajęcia daje możliwość przyjrzenia się islamskim wzorom, które są ważnym elementem tradycyjnej sztuki i designu. Uczestnicy mogą poznać historię i znaczenie tych wzorów oraz techniki i materiały użyte przy ich tworzeniu, a potem wykonywać własne projekty. 

Centrum Kultury Al Jalila / mat. prasowe

Warsztaty ceramiczne

Yadawei Ceramic Studio, zlokalizowane w Al Quoz w Dubaju, oferuje różnorodne zajęcia garncarskie, dostosowane do różnych poziomów umiejętności – od kursów wprowadzających po zaawansowane. Uczestnicy pracują z wieloma rodzajami gliny i wykorzystują różne techniki, takie jak toczenie na kole garncarskim, formowanie, szkliwienie i wypalanie. Doświadczeni instruktorzy prowadzą uczniów przez każdy etap procesu i pomagają im wyrazić swoją kreatywność oraz rozwinąć nowe umiejętności w dziedzinie garncarstwa.

Yadawei Ceramic Studio / mat. prasowe

Komponowanie zapachów

Oo La Lab, mieszczący się w modnej przestrzeni Alserkal Avenue, to wyjątkowy concept store z perfumami, który oferuje zajęcia z tworzenia zapachów. Chętni mogą poznać tajniki zawodu i stworzyć własny, spersonalizowany zapach. Instruktorzy przeprowadzają uczestników przez cały proces – od wyboru aromatów i nut po mieszanie składników. Do dyspozycji mają mnóstwo zapachów. Oo La Lab mieści się w minimalistycznym i inspirowanym laboratorium miejscu, które zapewnia kreatywne i wciągające środowisko warsztatów.

Oo La Lab / mat. prasowe

Prywatne lekcje golfa

Topgolf Dubai to popularne centrum rozrywki z nowoczesnym polem golfowym. Ci, którzy chcą poprawić swój swing, mogą zarezerwować tam prywatne lekcje z ekspertami z PGA Professional. Wykorzystują oni zaawansowaną technologię i techniki treningowe do analizowania swingu kursanta, wskazują obszary wymagające poprawy oraz dają wskazówki, które pomogą im osiągnąć zamierzone cele. Lekcje mogą też skupiać się na określonych aspektach gry, np. puttowaniu, chippingu lub zajęciach na strzelnicy golfowej.

Topgolf Dubai / mat. prasowe

Freediving w najgłębszym basenie świata

Deep Dive Dubai, najgłębszy basen na świecie, oferuje szeroki wachlarz atrakcji, w tym kurs dla początkujących i zaawansowanych nurków. Wśród dostępnych zajęć są lekcje „na sucho”, szkolenia w basenie oraz nurkowanie na wodach otwartych, które gwarantuje niezapomniane wrażania. Obiekt wyposażony jest w najnowocześniejsze udogodnienia, w tym ogromny kryty basen, komorę hiperbaryczną i zaawansowany sprzęt nurkowy. Deep Dive Dubai to najbezpieczniejsze i najwygodniejsze miejsce do nauki nurkowania.

Deep Dive Dubai / mat. prasowe

Lekcje języka arabskiego

Sztuka kaligrafii arabskiej

Kaligrafia arabska to wyjątkowa forma sztuki, która polega na zapisywaniu pisma arabskiego w estetyczny i artystyczny sposób. Bait Al Jouda Consultation and Training organizuje dla turystów i mieszkańców zajęcia umożliwiające naukę od zera lub doskonalenie umiejętności. Lekcje prowadzone są przez doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów, którzy uczą historii, technik i stylów kaligrafii arabskiej. Uczestnicy dowiadują się, jak posługiwać się różnymi narzędziami kaligraficznymi, formować litery i tworzyć kompozycje artystyczne.

Bait Al Jouda Consultation and Training / mat. prasowe

Kurs lokalnej mody

Arabskie krawiectwo dla początkujących

Dubai International Art Centre oferuje zajęcia z szycia strojów dla początkujących i średniozaawansowanych uczniów, którzy chcą poznać sztukę projektowania i tworzenia tradycyjnych ubiorów arabskich. Doświadczeni i wykwalifikowani instruktorzy uczą historii, technik i stylów krawiectwa arabskiego. Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się, jak robić wykroje, dobierać tkaniny i konstruować stroje.

Dubai International Art Centre / mat. prasowe

Warsztaty kulinarne

Gotowanie jak w Top Chefie

Top Chef Dubai Cooking Studio proponuje dużo zajęć dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności kulinarne i poznawać nowe przepisy. Uczestnicy zdobędą wiedzę, jak wykorzystać wymagające składniki do stworzenia pysznych potraw i będą mogli wrócić do domu bogatsi o nowe umiejętności kulinarne.

Top Chef Dubai Cooking Studio / mat. prasowe

Zajęcia z kuchni emirackiej

W kursach organizowanych przez Al Khayma Heritage House mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą poznać tradycyjną kuchnię Emiratów. Warsztaty prowadzą doświadczeni kucharze, którzy uczą podstaw kuchni z tego regionu. Uczestnicy próbują wyjątkowych lokalnych smaków i składników oraz dowiedują się, jak włączyć je do gotowanych przez siebie potraw. Uczą się przyrządzać m.in. machboos, tradycyjne danie z ryżem i kurczakiem, jagnięciną lub rybą, a także desery, np. luqaimat, czyli „pączki” z ciasta drożdżowego skropione syropem daktylowym i posypane sezamem.

Al Khayma Heritage House / mat. prasowe

Rozwijające zajęcia dla najmłodszych

Lekcje nurkowania

Nemo Diving Centre w Dubaju oferuje lekcje nurkowania idealne dla dzieci. Zajęcia te prowadzone są przez doświadczonych i certyfikowanych instruktorów, którzy stawiają na bezpieczeństwo, zabawę i naukę. Dzieci zaczynają od podstaw w bezpiecznym basenie, a potem mogą przejść do nurkowania na wodach otwartych. Kurs obejmuje również lekcje na temat morskiego życia i jego ochrony, a także rozwijanie umiejętności pływackich, m.in. zdolności utrzymywania się na powierzchni wody i technik oddychania.

Nemo Diving Centre w Dubaju / mat. prasowe

Zajęcia przyrodnicze

W Green Planet Dubai odbywają się różnorodne interaktywne i edukacyjne lekcje dla dzieci w każdym wieku. Mają one na celu uświadomienie dzieciom znaczenia ochrony świata przyrody i pokazanie im różnorodnych ekosystemów. Kompetentni i entuzjastyczni instruktorzy prezentują maluchom różne gatunki roślin i zwierząt, które żyją w miniaturowym lesie deszczowym w Green Planet, a także wyjaśniają, jaką rolę pełnią one w tym świecie. Dzieciaki mają możliwość spotkania i nakarmienia zwierzaków, eksplorują las deszczowy i poznają obieg wody.

Green Planet Dubai / mat. prasowe

Nauka przez immersję

KidZania Dubai zapewnia dzieciom wyjątkowe i wciągające doświadczenie edukacyjne, które pozwala im poznawać świat w atrakcyjny i interaktywny sposób. To centrum nauki i rozrywki zostało zaprojektowane tak, aby naśladowało prawdziwe miasto, wraz z budynkami, ulicami i pojazdami. Dzieci mają tam możliwość spróbowania swoich sił w różnych profesjach. Mogą wybierać spośród ponad 70 zawodów z życia wziętych, takich jak strażak, lekarz, szef kuchni czy pilot, i uczyć się o ich umiejętnościach oraz obowiązkach. Dodatkową atrakcją jest możliwość płacenia za przedmioty i usługi w walucie Kidzos. Dzięki temu doświadczeniu najmłodsi rozwijają podstawowe umiejętności, np. pracę zespołową, komunikację, rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie.

KidZania Dubai / mat. prasowe