Angielski hasztag „apple cider vinegar” (ocet jabłkowy) użyto na TikToku więcej niż 1 miliard razy, a jego skrót „ACV” więcej niż 760 milionów. Już kilka lat temu w mediach internetowych mówiło się o jego zaletach, którego działanie potwierdzały największe nazwiska zza zachodniej granicy. Victoria Beckham, Kourtney Kardashian i Hailey Bieber — to tylko niektóre z gwiazd, które przyznały się do picia octu jabłkowego. Okazuje się, że kryje on w sobie kilka unikalnych właściwości, które przyciągają największe sławy. Sprawdzamy, co sprawia, że ocet jabłkowy stał się na nowo tak popularny i dlaczego jest częścią zdrowego stylu życia.

Dlaczego ocet jabłkowy cieszy się popularnością?

Jednym z powodów popularności octu jabłkowego jest jego pozytywny wpływ na zdrowie. Wiele osób uważa, że napój może przyspieszać metabolizm i poprawiać trawienie. To właśnie te właściwości przyciągają miliony ludzi, którzy borykają się z problemami trawiennymi.

Fokus na prawidłowe działanie jelit

Oprócz wspomagania trawienia i lepszego spalania tłuszczu, ocet jabłkowy zawiera żywe kultury bakteryjne, które mogą wpływać na równowagę mikrobiomu jelitowego. To z kolei ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia organizmu, również mentalnego. Eliksir jest też naturalnym antyoksydantem, wyrównuje poziom pH w organizmie, cholesterolu oraz cukru we krwi.

Negatywne skutki octu jabłkowego

Każdy składnik nieodpowiednio spożywany może prowadzić do niechcianych skutków ubocznych. Ocet jabłkowy często doprowadza do osłabienia i żółknięcia szkliwa zębów. Spożywany przez osoby z wrażliwym układem pokarmowym, może przyczynić się do jego podrażnienia, a spożywany w zbyt dużej ilości, do zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej. Dlatego zanim sięgniesz po ten naturalny środek, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Jak prawidłowo spożywać ocet jabłkowy?

Zdaniem ekspertów, napój należy rozcieńczać, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa zębów. Ważne też, by od razu po jego spożyciu przepłukać jamę ustną. Wystarczy 1 łyżka stołowa na szklankę wody, żeby cieszyć się pozytywnym działaniem ulubionego napoju gwiazd. Lekarze zalecają spożywać go na czczo lub około 30 minut przed jedzeniem. Możesz go także dodawać do sałatek czy sosów, co dodatkowo podbije ich smak.

@drreza_t Let me know if apple cider vinegar is in your routine and if it’s helped you. Check out my page for more health/ lifestyle content like this! #applecidervinegar #digestion #digestivehealth #guthealth #healthylifestyle #cleaneating ♬ Patek (DJ Tarico Mix) - Mr Eazi

Ocet jabłkowy czarodziejskim rozwiązaniem?

Warto zaznaczyć, że ocet jabłkowy to nie cudowny środek na wszystkie problemy zdrowotne. Choć istnieje kilka obiecujących badań nad jego korzyściami, nie zastąpi on zdrowej diety i stylu życia. To raczej cenny dodatek, który może wspomagać zdrową rutynę.

Ocet jabłkowy jest w centrum uwagi, a jego popularność wśród gwiazd i entuzjastów zdrowego stylu życia ciągle rośnie. Jednak jak z każdym suplementem czy środkiem zdrowotnym, ważne jest, aby zachować umiar i skonsultować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości.