Jesienno-zimowa chandra

Wielu z nas na czas jesieni i zimy zaszywa się w domu, z utęsknieniem czekając na cieplejsze, słoneczne dni. Najczęstszy scenariusz? Kanapa, film/ulubiony serial i comfort food. Słone przekąski i słodycze to kolejni chwilowi poprawiacze nastroju. Efektem tego jest nasz brak energii i... problem z dopięciem ulubionych spodni. Co robić, żeby nie wypaść z formy po jesienno-zimowym okresie? Poniżej nasze wskazówki.

Ruszaj się

Brak ruchu i niezdrowe jedzenie to pierwszy krok nie tylko do oponki na brzuchu, ale też fatalnego samopoczucia. Pamiętaj, że nie chodzi jednak wyłącznie o twoje preferencje estetyczne. Otyłość brzuszna to problem zdrowotny, który może prowadzić do wieku chorób. Rozwiązaniem jest regularne uprawianie sportu. Według WHO wskazana jest nawet minimalna dawka aktywności fizycznej dla osoby dorosłej (30 minut przez 5 dni w tygodniu). 

Co zatem powiesz na zimowy spacer z bliskimi? Parki i lasy o tej porze roku potrafią wynagrodzić brak ciepła i słońca! Świeże powietrze, piękna przyroda - już pół godziny w takim "towarzystwie" powinno wystarczyć, abyś poczuła się lepiej. Najlepiej zacząć metodą małych kroków - ustaw sobie konkretny cel (wysiądź na wcześniejszym przystanku autobusowym, wybierz spacer do sklepu zamiast jazdy samochodem) i zacznij od krótszych dystansów. 

Bądź świadoma tego, co jesz

Żyjemy w czasach wiecznego pędu. To zdecydowanie nie sprzyja regularnym, zdrowym posiłkom, ich bilansowaniu i przygotowywaniu zgodnie z tabelą kaloryczności. Dla wielu osób doba jest na to po prostu zbyt krótka. Mimo wszystko sugerujemy, aby starać się zwracać uwagę na to, co jemy. Czy dostarczamy sobie witamin i składników mineralnych? Czy jadamy regularnie, a nasza dieta jest różnorodna? Ogranicz kaloryczność (jeśli zachodzi taka potrzeba)[1]. Tłustą śmietanę zastąp jogurtem, czerwone mięso - rybami. Stawiaj na produkty pełnoziarniste. Te małe wybory mogą mieć znaczący wpływ na samopoczucie. Przede wszystkim zadbaj jednak o to, żebyś myślała o tych posiłkach z przyjemnością - nie zmuszaj się do zjedzenia znienawidzonej brukselki. Postaw na warzywa i owoce, które lubisz, wtedy z pewnością będzie ci łatwiej przejść na "nową, zdrową stronę życia".

Zadbaj o swoją energię

Jeśli zatroszczyłaś się już o powyższe, być może warto rozważyć sprawdzoną(!) suplementację, która dodatkowo wesprze cię w procesie dążenia do wymarzonej sylwetki. Na rynku jest dziś dostępnych wiele preparatów, które teoretycznie mają nas w tym wspierać - przyznajemy, można się pogubić. Jak zatem wybrać odpowiedni produkt? 

Najważniejsze to dobrać preparat, którego składniki mają potwierdzone naukowo działanie. Tylko wtedy mamy gwarancję jego bezpieczeństwa i skuteczności. W innym przypadku branie tabletek czy spożywanie płynów suplementacyjnych może być zupełnie bezcelowe – mówi dr n. med. Paweł Rajewski, prof. WSNoZ, MBA, Członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition.

Jednym z takich preparatów jest nowość - Phyto Complete od Herbalife Nutrition. To suplement diety zawierający Fiit NS™, czyli specjalną kompozycję polifenoli z warzyw i owoców. Badania wykazały, że przyczyniają się one do zmniejszania obwodu talii oraz tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej, jednocześnie zmniejszając uczucie zmęczenia i znużenia[1-3]. Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu zostały więc poparte badaniami naukowymi. 

Materiały prasowe

Kiedy przechodzimy na dietę, często nie dostarczamy organizmowi odpowiednich dawek witamin i minerałów. W takich właśnie momentach suplementacja może okazać się bardzo pomocna. Niektóre preparaty mają bogatą paletę składników odżywczych, przez co działają kompleksowo. Phyto Complete zawiera witaminy B3 i C i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Chrom z kolei pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych i w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. 

Odpowiednia dieta (w razie wątpliwości skonsultuj się z dietetykiem), stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej, właściwa suplementacja, a w razie zdrowotnych problemów - konsultacje lekarskie i badania - oto składowe sukcesu. Droga do smukłej, zdrowej sylwetki sprawia nie tylko dużo przyjemności, ale również buduje w nas nowe, zdrowe nawyki na całe życie. 

Suplement diety zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie prawidłowo zbilansowanej diety. Nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji. Nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i zdrowego stylu życia.

Materiały prasowe

 
  1. Uczestnicy badania mieli BMI > 25, wyniki widoczne po 12 i/lub 16 tygodniach.
  2. Cases J, et al. International journal of food sciences and nutrition. 2015;66(1):120-5.
  3. Romain C, et al. Nutrients. 2021;13(2).