Jeśli nie będziemy uczyć się przeszłości, będziemy popełniać te same błędy w kółko, pisała Joan Didion. Idąc tym tropem warto postarać się zrozumieć, dlaczego popkultura wygląda dzisiaj tak, jak wygląda. A żeby zrozumieć, powinniśmy poznać wydarzenia, które przez lata ją kształtowały. W kolejnym odcinku kobiecego podcastu ELLE wraz z Anną Gacek przenosimy się do lat 90., której debiutancką książkę „Ekstaza. Lata 90. Początek” (wyd. Marginesy) od 15 września można kupić w księgarniach. 

Lata 90. nie bez przyczyny od kilku sezonów nie dają spokoju najważniejszym domom mody na świecie, zaznaczając swoją obecność w kolejnych kolekcjach. Bez zrozumienia lat 90. trudno będzie nam wyjaśnić zaskakujące zjawiska kulturowe pierwszych dekad XXI wieku. Książka naszej rozmówczyni „Ekstaza” to niebezpieczeństwo i mrok, ale przede wszystkim pełne kompendium popkultury: od muzyki, przez modę i ekonomię, po literaturę i telewizję.

Lata 90. to też czas, który w swojej dzikiej formie nigdy już nie wróci. Z Anną Gacek rozmawiamy o absolutnej sile mediów, która przepadła (najprawdopodobniej) na dobre. Bo czy wiecie, że jeden artykuł w „Vanity Fair” był w stanie odebrać dziecko jednej z najważniejszych par końca milenium – Kurtowi Cobainowi i Courtney Love? Czy wiecie, że MTV kazało zespołowi U2 trzykrotnie zmieniać teledysk, bo był zbyt depresyjny i nie podobał się władzom stacji? Czy wiecie, jak wyglądała historia powstania teledysku Freedom! ’90 George’a Michaela? Czy wiecie, w końcu, skąd wziął się wiśniowy placek w serialu „Twin Peaks”? O tym wszystkim opowiada Anna. I nie tylko o tym, bo i o tęsknotę za radiem, o początkach swojej drogi dziennikarskiej, kobiecej sile w jej rozumieniu i sensualność.

Przed wysłuchaniem podcastu przeczytajcie wywiad z Anią w październikowym wydaniu ELLE, który otwiera dział kultury wypełniony wieloma smaczkami, jak choćby felieton o wpływie Lema na kulturę popularną. Obie rozmowy stanowią zgrabną całość. 

Więcej treści kulturalnych znajdziecie w październikowym numerze ELLE. Wydanie w sprzedaży od 1 września.