Range Rover Sport. Przełamując fale

Kiedy 17 lat temu na rynku motoryzacyjnym pojawił się Range Rover Sport, marka Land Rover ustawiła nowe reguły rynku SUV-ów. Okazało się, że przy połączeniu luksusu, mocy i nowoczesności nie trzeba iść na kompromisy. W tym roku świat zobaczył trzecią najnowszą usportowioną wersję Range Rovera Sport. Wymyśloną na nowo, bardziej ekologiczną i dopasowaną do współczesnego, bardziej świadomego klienta, który dziś wymaga więcej - nie tylko od dizajnu czy silnika, ale także od strategii marki, która musi szanować otoczenie.

Range Rover Sport / mat. prasowe

Być może dlatego pierwszym idealnym pejzażem dla premiery nowego Range Rovera była Islandia, gdzie miał miejsce prawdopodobnie najbardziej epicki przejazd samochodem, jaki kiedykolwiek widzieliście. Za kierownicą usiadła Jessica Hawkins, oficjalna kaskaderka przygód Jamesa Bonda.

Dziewczyna i jej piękny czerwony SUV zmierzyli się z potężnym strumieniem spływającym po rampie największej na świecie zapory Karahnjukar, gdzie woda spada kaskadami ciężarem 750 ton na minutę. Zanim do tego doszło, Jessica poprowadziła nowego Range Rovera z dna doliny na szczyt tamy przez koryto rzeki, długie strome tunele i nachyloną pod kątem 40 stopni skalistą ścianę zapory. Trudno sobie wyobrazić, do czego w takich warunkach doprowadziłaby utrata przyczepności auta. Ale takie dziewczyny jak Jessica ufają właśnie takim samochodom jak Range Rover Sport nie bez powodu.

Range Rover Sport / mat. prasowe

Nowy Range Rover Sport łączy sześciocylindrowy silnik benzynowy Ingenium z silnikiem elektrycznym, których połączenie w najwyższej wersji ma 530 koni mechanicznych i przyspieszenie do 100 kilometrów na godzinę w 4,5 sekundy. I te 100 kilometrów może pokonać w trybie bezemisyjnym! W 2024 roku będzie to już możliwe z silnikiem w pełni elektrycznym. Dodatkowo samochód naszpikowano technologią - wyposażono w napęd na cztery ogromne 23-calowe koła i w funkcję Adaptive Off-Road Cruise Control, który pomaga kierowcom prowadzić auto w wymagającym terenie, utrzymując przyczepność dostosowaną do podłoża.

Polska premiera nowego Range Rovera Sport

Nowy sportowy SUV od Land Rovera drogą wodną pokonał też trasę na polską premierę. Organizatorzy wydarzenia na gdańskiej Wyspie Spichrzów postanowili, że auto przypłynie na miejsce Motławą na specjalnej barce. Zanim goście bliżej przyjrzeli się Range Roverowi, jego wpłynięcie obserwowano z gdańskiego rooftopu eleganckiego klubu Sassy. Na tarasie położonym kilkadziesiąt metrów ponad rzeką wypatrywaliśmy nowego Range'a w towarzystwie Katarzyny Figury, Kuby Wojewódzkiego i dziennikarzy motoryzacyjnych i lifestylowych najlepszych tytułów w Polsce. Marka ściągnęła do Gdańska prawdziwą śmietankę towarzyską i wiedziała, jak ją uwieść. Dizajn auta przyspieszył bicie serca wszystkich, którzy mogli zobaczyć z bliska nowego sportowego Range Rovera.  

Już samo nadwozie sugeruje, że to auto ma moc i stać je na duże osiągi. Ukryte reflektory, atrapa chłodnicy i specjalnie wyprofilowany dolny zderzak sugerują silny charakter i dodają sylwetce dynamiki. Wnętrze to wcielony luksus - wygląda jak kokpit z rozbudowanym układem tablicy przyrządów, profilowanymi fotelami, chromowanymi elementami i materiałami, których chce się wciąż dotykać. Wśród nich do wyboru jest skóra licowa, Windsor i miękka skóra półanilinowa. I są to zdecydowanie wyrafinowane opcje wykończenia wnętrza tego dizajnerskiego auta, którego możesz zostać współprojektantem dzięki usłudze SV Bespoke. Nazwa trafiona o tyle, że nowy Range Rover Sport jest skrojony jak perfekcyjny garnitur do zadań specjalnych. Nic dziwnego, że ulegają mu nawet kaskaderki Jamesa Bonda...