O nowych iPhone'ach plotkowano od dawna i wszyscy czekali na konferencję Apple, która przypadła na 13 października. Zaskoczeń nie było, amerykańska firma zaprezentowała kolejną odsłonę swoich smartfonów. Pokazano iPhone 12, 12 mini, 12 Pro i 12 Pro Max. Czym się wyróżniają na tle innych telefonów i najważniejsze, ile za nie zapłacimy?

Nowy iPhone 12 dostępny będzie w czterech odsłonach. Ile kosztuje premierowy smartfon od Apple?

Kolory? Nowe iPhone'y dostępne będą w kolorach: srebrno-białym, złotym, niebieskim ("pacyficznym"), pistacjowym, czerwonym oraz grafitowym (zamiast czerni i dotychczasowego "space grey"). W 12-tce i 12-tce Pr obudowa z warstwą Ceramic Shield i obręczą z lotniczego aluminium lub z chirurgicznej stali nierdzewnej ma rozmiar o przekątnej długości 6,1-cala, za to iPhone 12 Pro Max posiada 6,7-calowy ekran, a Mini 5,4 cala. Do tego dodano panel Super Retina XDR ("Wyraźnie większy kontrast, niesamowita wierność kolorów, wielki skok w gęstości pikseli"). Każdy z nich jest dostosowany do sieci 5G, a w środku znajdziemy procesor Apple A14 Bionic - "najszybszy czip kiedykolwiek użyty w smartfonie."

Co ze zdjęciami i wideo? Firma wprowadziła nowy format plików o nazwie Apple ProRaw - będzie dostępny jedynie w iPhone’ach z linii Pro. Za to tryb nocny jest jeszcze bardziej dopracowany ("działa w obiektywie szeroko­kątnym i ultraszeroko­kątnym i pozwala rejestrować jeszcze doskonalsze obrazy w słabym oświetleniu"). Poprawiono również HDR ("inteligentny HDR 3 używa techniki samouczenia maszyn do rozpozna­wania twarzy, ale i do interpretacji całych scen, a potem w razie potrzeby koryguje ostrość, kolory i balans bieli"),i tryb portretowy oraz selfie w trybie nocnym. Kolejna nowość? Teraz możemy nagrać wideo HDR w rozdzielczości 4K i formacie Dolby Vision.

Co ciekawe, w pudełku z nowym iPhone 12 nie znajdziemy ładowarki czy słuchawek. Wszystko trzeba dokupić oddzielnie, jeśli nie mamy akcesoriów z poprzednich modeli. To niejedyna zmiana, premierowe smartfony mają kabel z portem USB-C.

iPhone 12 Pro i iPhone’em 12 trafią do sprzedaży już 23 października (zamówienia będą przyjmowane od 16 października). Za to iPhone 12 Pro Max i iPhone 12 Mini będą dostępne od 13 listopada. Ceny? Najmniejsza wersja będzie kosztowała od 4199 zł, podstawowa od 3599 zł. Pro od 5199 zł, a największy Pro Max od 5699 zł. Trochę sporo...