ELLE Mam 34 lata, palę papierosy, nie planuję ciąży. Jaka metoda
byłaby dla mnie najlepsza?

Dr Grzegorz Południewski Jest sporo możliwości. Od pigułki po wkładkę wewnątrzmaciczną. Ale na początek radzę rzucić palenie. Po 35. roku życia podnosi się ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych, szczególnie u kobiet, które jednocześnie palą i przyjmują hormony.

ELLE Nie chcę brać pigułki. Wszystkie moje koleżanki, które ją biorą,
narzekają na złe samopoczucie. Tyją, mają -problemy ze skórą…

G.P. Szczerze mówiąc – samopoczucie przy antykoncepcji bywa różne. Jest grupa kobiet, u których dobór preparatu jest trudny, wręcz niemożliwy. U innych trzeba sprawdzić kilka środków, aby dobrać taki, który zapewni im dobre samopoczucie. Poza tym trzeba pamiętać, że inną antykoncepcję stosuje się u ważącej 45 kilo nastolatki, inną u kobiety, która waży 60 kilo, a jeszcze inną u tej, która urodziła dziecko. I że trzeba ją zmieniać, bo nasza gospodarka hormonalna wciąż się zmienia. Po to właśnie jest tyle nowoczesnych preparatów, abyśmy mogli dopasować antykoncepcję indywidualnie. Mam na myśli nie tylko pigułki.

ELLE Czyli?

G.P. Tak zwaną niecodzienną antykoncepcję. Krążki dopochwowe, plastry lub wkładki wewnątrzmaciczne. Nowoczesne formy pigułki, które dają kobiecie to, czego dziś najbardziej oczekuje od antykoncepcji. Wygodę, dobre samopoczucie. I wysoką skuteczność.

ELLE Dzięki tym metodom mogę zapomnieć, by codziennie łykać pigułkę?

G.P. Między innymi. Może pani przykleić na przedramię plaster raz na tydzień. Włożyć krążek dopochwowy raz na trzy tygodnie lub użyć wkładki hormonalnej u ginekologa raz na pięć lat. Te nowoczesne metody nie wymagają codziennej dyscypliny jak pigułki. A to ważne, bo według badań 30 proc. kobiet robi błąd. Tylko jeden! To wystarczy, by zajść w ciążę.

ELLE Naprawdę wystarczy raz się zapomnieć?

G.P. Tak, wystarczy przyjąć tabletkę z nowego opakowania o dzień później lub zapomnieć o dwóch pigułkach. Dodatkowo na jej działanie mają wpływ leki antydepresyjne, antybiotyki stosowane przy leczeniu trądziku i chociażby biegunka.

ELLE Przy plastrach lub krążkach
tego problemu nie ma?

G.P. Praktycznie nie istnieje, bo -hormony dostają się bezpośrednio do krwiobiegu, a nie wchłaniają się przez układ pokarmowy.

ELLE Lekarz nie zaproponował mi -nigdy nic poza pigułką. Na przykład wkładki. Dlatego że nie rodziłam?

G.P. W Polsce utarło się, że spirala jest dla kobiet, które rodziły. A w tej chwili wkładki mają tak różne wymiary, że możemy je stosować u kobiet, które jeszcze nie mają dzieci. Możemy też użyć wkładki hormonalnej, która zamiast miedzi zawiera pojemniczek z hormonami. W tej chwili ta wkładka to metoda o najwyższej skuteczności. Spirale z miedzią to najpopularniejsza, po sterylizacji, metoda antykoncepcji na świecie. W Polsce wciąż dominuje pigułka. Myślę, że jej popularność wynika z tego, że u nas nie jest to tak przestarzały, oczywiście w cudzysłowie, produkt jak na Zachodzie. Prak-tycz-nie dopiero jedno pokolenie Polek wychowało się na niej, więc ich córki nie są jeszcze tak przekonane do nowoczesnych metod hormonalnych. Mimo że działają zupełnie inaczej.

ELLE To znaczy lepiej?