Pretekstem do stworzenia tego materiału była nowa kampania marki Durex "Głośni w łóżku" - zobaczyłyśmy to hasło i pomyślałyśmy, że to czas na rozmowę. Rozmowę z Wami. W poniedziałek na Inststories @ellepolska mogliście zadawać pytania, które zawsze chcieliście zadać w gabinecie seksuologa, ale nigdy nie mieliście ku temu okazji. Dziś wystąpimy więc w roli pośrednika i pytania, które nam wysłaliście zadamy dr Agacie Loewe - założycielce Instytutu Pozytywnej Seksualności, która na co dzień zajmuje się terapią psychologiczną i seksuologiczną oraz sex coachingiem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Durex Polska (@durex_polska) Cze 8, 2020 o 5:40 PDT

​Z roku na rok mój partner przestaje mnie pociągać. Po 7 latach nie mam już wcale ochoty na seks...

Agata Loewe: To całkowicie normalne, że w ciągu trwania związku zmienia nam się odpowiedzialna za pożądanie biochemia mózgu. Zawsze zadaję pytanie jak ważny dla Was był seks w przeszłości i jakie jest jego miejsce w waszym życiu dzisiaj. Czy jest na niego przestrzeń? Czy kiedyś “dział się sam”, a teraz nie wiadomo kto miałby go inicjować? Czy rozmawiacie o tym co wam się podoba, co wam sprawia przyjemność? Brak ochoty na seks najczęściej ma wielorakie pochodzenie - specyficzne dla danej osoby, dla danej pary. Warto w tym celu udać się na konsultację psycho-seksuologiczną, by zadać sobie pytania o to jak najskuteczniej przywrócić żar, o ile to jest oczywiście pożądany rezultat. Czy chce nam się, żeby nam się chciało?

Jak rozmawiać, żeby się dogadać? Niektóre pary wymyślają specjalne kody do „rozmowy o seksie", bo boją się wulgarności, która tutaj często współwystępuje.

Warto się poprzyglądać Waszemu intymnemu językowi. Pary tworzą swój własny mikrokosmos i komunikacja, która działa to jeden z elementów specyficznych tylko dla Was. Tylko Wy macie dostęp do słownictwa, do mowy ciała i subtelnych sygnałów, poprzez które współodczuwacie swoje stany emocjonalne i intencje. Dla par, które pragną poprawić swój seksualny język, jest cała masa literatury i warsztatów, które pomagają usprawnić ten kanał.

W relacji ważna jest otwartość na siebie nawzajem i gotowość do przyjmowania od siebie informacji zwrotnych - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. 

Czasem warto zwrócić partnerowi uwagę, że kwestii seksualności nie poświęcacie wystarczająco dużo uwagi i że pragniesz porozmawiać i dowiedzieć się po prostu co u niego w tej sferze "słychać". Nie bójmy się mówić językiem, który jest dla nas najbardziej oczywisty, nawet jeżeli wypowiadane na głos sformułowania mogą wydawać nam się wulgarne. Zawsze można ćwiczyć wypowiadanie słów przed lustrem, przełamując zawstydzenie i niepewność. To co się liczy, to responsywność partnera, czyli gotowość do rozmowy bez uciekania od niekomfortowych tematów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Durex Polska (@durex_polska) Cze 8, 2020 o 5:37 PDT


Jak rozmawiać z partnerem o fantazjach - tak, żeby nie pomyślał, że jestem "dziwna"?

Zastanów się czy boisz się, że partner pomyśli, że jesteś “dziwna”, gdyż masz już doświadczenie bycia w jakiś sposób ośmieszoną albo zawstydzoną przy próbie podjęcia tematu seksualnego, czy być może to płatająca figle fantazja? Czy jest coś takiego w naszym partnerze, co świadczyłoby o tym, że temat fantazji spowoduje jego lęk, dyskomfort czy nawet obrzydzenie? Czy może same nie jesteśmy pewne, czy możemy sobie pozwolić nie tylko na fantazje, ale też sięganie po ich realizację?

Do rozmowy warto się przygotować, czyli mieć mniej więcej przemyślane co chcemy opowiedzieć naszemu partnerowi i przygotować sobie pytania dotyczące zaangażowania partnera w ich realizację. Samą realizacją fantazji bywa opowiedzenie tej fantazji na głos. I już.

Czasami dobrze poprosić partnera, żeby współtworzył z nami kontynuację rozpoczętej narracji “Kochanie, gdybyśmy byli teraz na plaży, to jak chciałbyś, żeby potoczył się nasz wieczór? Pofantazjujemy razem?”. Czasem nasze fantazje są bardzo konkretne i wiemy dokładnie jak ma się toczyć akcja krok po kroku - poproszenie partnera o pomoc w realizacji może wymagać odwagi, ale rezultaty są tego warte. Realizacja fantazji to proces, w trakcie którego modyfikujemy nasze oczekiwania oraz sprawdzamy potencjał po drugiej stronie. Czasem lubimy, żeby fantazja miała swoje miejsce w naszej głowie, bez potrzeby dzielenia się nią.

Pamiętaj, że jakkolwiek “dziwna” by nie była ta fantazja, Ty nie jesteś dziwna - nie ma rzeczy, której ludzie by nie zerotyzowali. Także marz śmiało!

Zbliżenie maksymalne – co pomaga pokonać wszelkie łóżkowe dystanse – i fizyczne i psychiczne? 

Pamiętajmy, że seks dla każdego może znaczyć coś innego. Podobnie jest z tym co jest dla nas erotyczne, ekstremalne czy maksymalne. Często liczą się okoliczności oraz to, w jakim miejscu w życiu się znajdujemy. To, co nas ekscytuje w danym momencie, już w kolejnym może stracić swój blask. Jeżeli dążymy do maksymalnych doznań - fizycznych i psychicznych - zastanówmy się co to znaczy przyjemność i w jaki sposób najskuteczniej ją osiągamy. Jakimi zmysłami otwieramy najczęściej swoje seksualne "wrota"? Czy poprzez smak i zapach? Może dotyk? Wspomnienia i fantazje? Muzykę czy bodźce wzrokowe? Teraz w strefie Durex na Allegro znajdziecie specjalne zestawy składające się z 3 wybranych prezerwatyw z linii Durex Invisible, zapachu do wnętrz Mo61 oraz wyjątkowego plakatu autorstwa Barrakuz - taki zestaw pozwoli Wam podkręcić intymną atmosferę, podziała na wszystkie zmysły, a tym samym przeniesie na jeszcze wyższy poziom zbliżenia.

Dodatkowo, pomyślcie też o tym, czy chodzi o poczucie bezpieczeństwa, czy może poczucie ryzyka? Czy lubimy spontaniczność i nieznane czy lepiej mieć pewne elementy zaplanowane i pod kontrolą? Mnie, mimo zawodowego doświadczenia, wciąż fascynuje różnorodność ludzkich potrzeb w tym zakresie. Jedno jest jednak pewne - dystanse łóżkowe pokonać można przez świadome poznawanie… siebie. 

Mój partner chce korzystać z innych środków antykoncepcyjnych niż prezerwatywy, a ja im nie ufam - jak go przekonać? Jak rozwiązać taką sytuację? 

Temat antykoncepcji i bezpieczniejszego seksu często budzi wiele emocji. Nie dość, że wymaga od nas rozmowy o seksie, to jeszcze o zdrowiu, zaufaniu i wzajemnych oczekiwaniach. Podobnie jak w przypadku rozmowy o tym kiedy i jak chcemy seks uprawiać należy zastanowić się jak chcielibyśmy najlepiej o siebie i partnera zadbać. To nie jest kwestia “widzimisię”. Na szczęście żyjemy w czasach, gdzie można próbować różnych rozwiązań i wybrać dla siebie to najprzystępniejsze. Ginekolog porozmawia z Tobą o dostępnych na rynku sposobach skutecznego zabezpieczania przed niechcianą ciążą, a równolegle Twój partner zrobi research o metodach zapobiegania koncepcji przez mężczyzn.

Jest cała masa “gumek”, idealnie stworzonych pod indywidualne potrzeby partnera - rozmiary, smaki oraz tekstury. Popróbujcie i użyjcie tego tematu jako pretekst do dobrej zabawy. W ofercie marki Durex znajdziecie specjalną linię prezerwatyw Invisible – to najcieńsza linia prezerwatyw Durex, występują w różnych rozmiarach i stopniach nawilżenia. Używanie prezerwatyw i cieszenie się seksem w nich to podstawowa umiejętność współczesnych kochanków, naukę można zacząć od dziś. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Durex Polska (@durex_polska) Cze 8, 2020 o 5:42 PDT

Nie ma nic bardziej sexy od możliwości zapomnienia o ryzykach, które seks przynosi, a oddaniu się niczym niezmąconej przyjemności!

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczy braku nawilżenia i zawiera dopisek „czy to normalne?”. Jak zadbać o nawilżenie w tym momencie cyklu, w którym nie występuje ono naturalnie? Dlaczego właściwie tak się dzieje, że go nie ma?

Nasza seksualność jest w stanie ciągłej zmiany. Procesy zachodzące w naszych ciałach nie są zauważalne gołym okiem - chyba, że chodzi o momenty kiedy mamy nadzieję, że nasze ciała będą "działać" zgodnie z naszym życzeniem, a tymczasem mamy poczucie, że właśnie “coś nie działa". Na szczęście mamy środki nawilżające zwane lubrykantami. Ich jedynym zadaniem jest ułatwianie nam życia i umilanie czasu spędzanego w łóżku. Gdy ciało naturalnie nie zapewnia wystarczającego nawilżenia, większy komfort ze stosunku mogą pomóc uzyskać również prezerwatywy, np. Durex Invisible Dodatkowo nawilżane. Problemów z nawilżeniem w ciągu życia każda kobieta doświadcza wielokrotnie. To może być kwestia dnia cyklu, stresu, zmiany strefy czasowej, zapracowania albo osłabienia organizmu. Warto pamiętać, że nasze ciało do nas przemawia i informuje nas, że warto się nim zaopiekować. Brak nawilżenia często związany jest też z niewystarczającą albo z nieadekwatną stymulacją - i tutaj z lubrykantem czy bez, koniecznie trzeba zadbać o komunikację i informować partnerów seksualnych o tym co nam się podoba, a co nam sprawia dyskomfort, a nawet ból. Nikt nie ma ochoty na zły seks. Lubrykant lub prezerwatywy nawilżające są niezbędnym akcesorium udanego życia seksualnego!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Durex Polska (@durex_polska) Cze 8, 2020 o 5:38 PDT

Seks, który nie jest komfortowy – jak zadbać o maksymalne odprężenie? 

Po raz kolejny wracamy do podstawowych kwestii, czyli znajomości swojego ciała oraz komunikacji z partnerem lub partnerami. Brak komfortu w seksie najczęściej związany jest z tolerowaniem niedogodności, czyli dawaniem przyzwolenia na ból i niewygodę. Warto pamiętać, że na każdym etapie interakcji mamy prawo powiedzieć “nie” i “stop”, a osoba z którą seks uprawiamy ma wówczas OBOWIĄZEK przestać.

Można posługiwać się językiem sygnalizacji świetlnej, zwłaszcza gdy decydujemy się na nową, nieznaną aktywność - zielone oznacza "jazda!", czerwone to "stop!", a pomarańczowy to tzw. “time-out”,  czyli krótka przerwa, która pomaga zweryfikować czy wszystko jest okay, bez większej ingerencji i z możliwością wprowadzenia niezbędnych modyfikacji. Przykład? 

- Kochanie, kod pomarańczowy!

- Co się dzieje?

- Wszystko super, tylko swędzi mnie nos, a teraz nie mam jak się podrapać, pomożesz?

- Jasne!

- Zielony.

Odprężenie to świadomość, że możemy się czuć naturalnie, że możemy prosić i możemy odmawiać. Ze wzajemnością i założeniem dobrych intencji.

Jak Tobie jest dobrze to i mi jest dobrze. I na odwrót. Przecież uprawiamy seks, żeby nam razem było super! Nie bez powodu jest cała masa gadżetów i akcesoriów, których jedyną funkcją jest dodawać nam poczucia satysfakcji z interakcji - mowa tu nie tylko o zabawkach erotycznych, ale o artykułach zapewniających bezpieczny seks i odpowiednie nawilżenie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Durex Polska (@durex_polska) Cze 8, 2020 o 5:42 PDT

Gdzie na co dzień szukać informacji, zgłębiać wiedzę dotyczącą budowania relacji między partnerami, intymnej atmosfery? 

Mamy szczęście żyć w czasach, w których istnieje cała masa narzędzi i materiałów do pozytywnego "tuningowania" swojego życia seksualnego. Po pierwsze, zapraszam na warsztaty do Instytutu Pozytywnej Seksualności. Dodatkowo jest kilka świetnych kanałów na YouTubie i Instagramie, które promują bezpieczniejsze, świadome i za zgodą wszystkich zaangażowanych stron sekspozytywne akcje!