Nie szukajcie idealnego prezentu na Dzień Kobiet w obliczu tych opowieści wszystkie wydają się miałkie. W marcu i w kwietniu, dzięki Storytel, poznamy postaci, które ukształtowały współczesne kobiety, a o których wcale nie jest tak głośno. Bohaterki szokujące, wzbudzające podziw i niezwykle silne. O siedmiu Polkach, które nie bały się być sobą w trudnych dla kobiet czasach, opowiedziało ELLE i Storytel siedem współczesnych kobiecych wzorów. 

Audio portret niezwykłych Polek

Siedmioodcinkowa seria "Jej historia. Portret audio" wystartuje 6 marca - co tydzień w aplikacji Storytel będzie można znaleźć nową opowieść o kobiecie, która zmieniała polską rzeczywistość. Spis treści jest naprawdę imponujący. Otwiera go Narcyza Żmichowska – powieściopisarka i prekursorka feminizmu w Polsce, a dalej jest jeszcze ciekawiej: mecenaska sztuki i założycielka pierwszego muzeum w Polsce – Izabela Czartoryska, Maria Kwaśniewska, czyli medalistka olimpijska, która brała czynny udział w ruchu oporu podczas II wojny światowej, Zofia Kielan-Jaworowska – paleontolożka, odkrywczyni nowego gatunku dinozaurów, gwiazda filmowa lat 60. Elżbieta Czyżewska, Zofia Stryjeńska – najsłynniejsza artystka polskiego międzywojnia i Jadwiga Piłsudska, czyli polska pilotka i córka Józefa Piłsudskiego. 

Dodajmy do tego, że projekt narodził się z zamiłowania do dawnych historii i kobiecych sylwetek pisarki Weroniki Wierzchowskiej oraz pomysłu uczczenia rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom, na który wpadła dziennikarka Monika Frenkiel.

Wierzchowska, która ma już na koncie m.in. serial audio "Pani doktor" o pierwszej polskiej lekarce Annie Tomaszewicz-Dobrskiej, wybierała bohaterkę do nowego projektu i wtedy odpowiedzialny za Storytel Original Marcin Zwierzchowski zaproponował jej opracowanie serialu non-fiction, który w każdym odcinku opowiadałby o innej historycznej postaci. Gdy do inicjatywy dołączyła Frenkiel, która opracowała sto biogramów wyjątkowych Polek, "Jej historia. Portret audio" nabrała ostatecznego kształtu. 

"Wspólnie z ambasadorkami projektu, współczesnymi, niesamowitymi kobietami, które zgodziły się wcielić także w rolę lektorek, wybraliśmy siedem historii Polek, które nie są powszechnie znane, a nam wydały się niezwykle inspirując. Przygotowaliśmy serię 'Portretów audio', które w marcu i kwietniu będziemy publikować w formie audiobooków w naszej aplikacji" powiedział Jakub Barzak, marketing manager, Storytel Polska.

Magda Mołek i Gosia Baczyńska o kobietach w polskiej historii

Historie wyjątkowych Polek zostały powierzone współczesnym kobietom, które dziś służą za wzór. Wśród lektorek znalazły się modelka Marta Dyks, dziennikarka i prezenterka telewizyjna Magda Mołek, Joanna Jędrzejczyk – utytułowana fighterka, była mistrzyni świata mieszanych sztuk walki organizacji UFC, piosenkarka, scenarzystka i reżyserka Maria Sadowska, Aleksandra Domańska – aktorka młodego pokolenia, projektantka mody Gosia Baczyńska i Marta Drożdż – redaktor naczelna polskiego wydania magazynu ELLE. Pierwsza historia, czyli opowieść o Narcyzie Żmichowskiej, przeczytana przez Martę Dyks, jest już dostępna na platformie Storytel. 

"Narcyza Żmichowska ceniła sobie wolność, była aktywna społecznie i jest uważana za prekursorkę feminizmu w Polsce. Cool kobieta, bezdzietna singielka, nosiła krótkie włosy, paliła papierosy i chodziła do Biblioteki Narodowej, która była zamknięta dla kobiet. Była powieściopisarką i poetką, zwracała szczególną uwagę na rolę kształcenia kobiet, czyli dawanie kobiecie wyboru i prawa do podejmowania świadomych decyzji dotyczących tego, jak ma wyglądać jej życie i rola w społeczeństwie. Narcyza Żmichowska żyła w XIX wieku, ale uważam, że podejmowana przez nią tematyka jest wciąż aktualna, dlatego cieszę się, że mogę przybliżyć jej historię w jednym z portretów audio wydanych przez Storytel.

Uważam, że ten projekt dedykowany jest nie tylko kobietom, ale też mężczyznom. Bo świat zbudowany jest na dwóch płciach i bohaterki, których losy przypominamy, odegrały w naszej historii równie ważne role jak niejeden mężczyzna. Warto je poznać - powiedziała Marta Dyks.

To historie, które inspirują i które nie mogą być zapomniane. Wszystkie odcinki znajdą się w aplikacji Storytel w marcu i kwietniu. Równolegle w kwietniowym numerze ELLE, który wychodzi 6 marca, ujrzycie specjalną sesję zdjęciową ambasadorek i przeczytacie więcej o całej inicjatywie. Czy Magda Mołek utożsamia się z Izabelą Czartoryską? I ile w Joannie Jędrzejczyk jest Marii Kwaśniewskiej? Fragmenty wypowiedzi i zdjęcia znajdziecie też w naszej galerii.

To jednak nie wszystko. Storytel na Dzień Kobiet przygotowało nie tylko cykl "Jej historia. Portret audio", ale też wyjątkową promocję. To aż 30 dni darmowego dostępu do całej platformy z audiobookami i podcastami dla wszystkich, którzy skorzystają ze specjalnego formularza rejestracyjnego na www.storytel.pl/portretyaudio.

Więcej o projekcie na: www.portretyaudio.storytel.com.