Roberto Cavalli – historia włoskiego projektanta  

Roberto Cavalli urodził się we Florencji w 1940 roku w rodzinie artystów, co od najmłodszych lat kształtowało jego zamiłowanie do sztuki. W 1957 roku rozpoczął studia na włoskiej Akademii Sztuk Pięknych. Cavalli planował pójść w ślady słynnego dziadka Giuseppe Rossiego, który był malarzem, a jego dzieła wiszą obecnie w cenionej Galerii Uffizi we Florencji. Życie miało dla niego jednak inny scenariusz i już w czasie studiów sztalugę zamienił na tkaniny. Jego pierwsza praca polegała na ręcznym malowanie swetrów z kolekcji swojego przyjaciela. Okazały się hitem i Cavalli zaczął na poważnie zgłębiać sztukę drukowania na tekstyliach. Produkował T-shirty i jeansy w luksusowym, hipisowskim stylu, które spodobały się młodym Włochom. Wkrótce rozszerzył swoją działalność o nadruki na skórze i to był strzał w dziesiątkę. Zadebiutował z tą techniką w Paryżu, po czym otrzymał zamówienia od takich domów mody jak Hermès i Pierre Cardin. 

Roberto Cavalli, jesień-zima 2012/2013 / Fot. Spotlight/Launchmetrics

Cavalli otworzył swój pierwszy butik w Saint-Tropez w 1974 roku, przewidując potencjał wioski rybackiej jako pożądanego miejsca wśród modowej elity. Nie pomylił się, gdyż jedną z pierwszych gwiazd, która nosiła jego projekty, była Brigitte Bardot. Dwa lata później zaprezentował autorską kolekcję na tygodniu mody w Nowym Jorku. Prawdziwy sukces nadszedł w latach 90. XX wieku. wraz z rozszerzeniem asortymentu o jedwabne sukienki, drukowane gorsetowe topy i jeansy biodrówki, które do dziś są pożądane miłośniczki mody vintage. W 2008 roku stworzył kolekcję z H&M i ugruntował swoją pozycję jednego z pierwszych luksusowych projektantów, którzy przenieśli swoją wizję na rynek masowy.

Roberto Cavalli – maksymalista w życiu prywatnym i zawodowym 

Cavalli był mistrzem maksymalizmu. Opanował do perfekcji łączenie wyrazistych wzorów, intensywnych kolorów i bogatych tekstur. Ubrania Cavalliego były starannie przemyślane, jednoznacznie włoskie i zawsze po właściwej stronie maksymalizmu. Flirtowały z tandetnością w najlepszy możliwy sposób. Jak powiedział kiedyś w jednym z wywiadów:

Naśladuję strój zwierzęcia, ponieważ uwielbiam naśladować Boga. Myślę, że Bóg jest najbardziej fantastycznym projektantem. 

Jego ubrania emanowały sensualnością i niepowtarzalnym stylem, który zawsze pozostawał wierny jego własnej wizji.

Fot. Spotlight/Launchmetrics

Do grona fanów jego projektów należała cała rzesza gwiazd: Kylie Minogue, Bella Hadid czy Lenny Kravitz. O stworzenie kostiumów na najważniejsze koncerty poprosiła go Christina Aguilera i Jennifer Lopez, podczas gdy członkinie Spice Girls otrzymały szytą na miarę garderobę z metką Cavalli podczas globalnej trasy koncertowej. Jego archiwalne projekty upodobała sobie także Zendaya. 

Roberto Cavalli

Prywatne życie Cavalliego było równie bogate co jego twórczość. Legendarny projektant doczekał się aż sześciorga dzieci z trzema partnerkami. Najmłodsze dziecko projektanta urodziło się w marcu zeszłego roku i otrzymało imię "Giorgio" po słynnym dziadku. Mamą chłopca jest szwedzka modelka Sandra Nilsson, młodsza od Cavalliego o 45 lat.