Emilian Kamiński dla polskich widzów był postacią znaną z filmów, seriali i desek teatranych. W ostatnich latach przede wszystkim Teatru Kamienica, który założył i który w Warszawie stał się sceną najbardziej kojarzoną z gatunkiem komedii. Zmarł w wieku 70 lat. Do dziś udało mu się stworzyć role, które pamiętamy ze złotych czasów telewizji polskiej. Kamiński był między innymi: malarzem Jerzym Zawidzkim z kultowego filmu "Szaleństwa Panny Ewy", doktorem Cisowskim z "Szatana z siódmej klasy", czy Bocianem w "U Pana Boga w ogródku". 

Karierę zaczął jednak od teatru. Po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie zadebiutował w Teatrze Na Woli rolą w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Tuż potem przyszedł debiut na dużym ekranie w filmie Jana Łomnickiego "Akcja pod Arsenałem". Filmową ścieżkę Emiliana Kamińskiego na dobre rozpoczęła jednak inna rola - Roberta w "Tangu Ptaka".

W całej karierze zagrał kilkadziesiąt ról filmowych, serialowych, a nawet dubbingowych (Emilian Kamiński to np. niezapomniany Pumba w "Królu Lwie"!). Telewizja i film przyniosły mu rozpoznawalność, ale to teatr był mu szczególnie bliski.

W latach 1977-83 Kamiński trafił do Teatru Narodowego pod twórczą opiekę Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora. Tu ćwiczył swój aktorski warsztat w klasyce, w tym w sztukach Fredry, Słowackiego, Dostojewskiego, czy Moliera i Moniuszki. W Teatrze Ateneum z kolei zaczął na dobre także reżyserować i tworzyć spektakle teatralne. W efekcie w 2009 roku powołał do życia Teatr Kamienica. 

Emilian Kamiński zdobył też wiele odznaczeń państwowych za wkład w polską kulturę - ostatnie, w postaci złotego medalu Gloria Artis otrzymał tuż przed śmiercią, 23 grudnia 2022 roku.