Subskrypcja kupowana na spółkę z rodziną i znajomymi stała się zmorą dostawców usług streamingowych. Co prawda w zasadach korzystania z serwisów zwykle znajduje się wzmianka o zakazie przekazywania danych do logowania osobom spoza gospodarstwa domowego, ale widzowie nic sobie z niego nie robią. Użytkownicy cieszą się ze swojej zaradności, a medialni gracze liczą straty. W przypadku Netfliksa szacuje się, że ponad 100 milionów osób ma dostęp do nieswojego konta. Długo załamywano ręce i przyznawano, że nie sposób kontrolować, kto rzeczywiście zagląda do katalogu z tysiącami filmów i seriali. Disney+ czy Amazon Prime Video wciąż pobłażliwie patrzą na niefrasobliwych klientów. Jedynie Netflix stara się wyegzekwować przestrzeganie zapisów umowy. Włodarze konkurencyjnych serwisów, których w ostatnich latach przybywa w niebywałym tempie, przyglądają się temu sceptycznie. To nie zniechęca kalifornijskiego giganta. Szykuje się spora rewolucja. 

Netflix kończy z darmowym współdzieleniem kont. Tyle zapłacimy za udostępnienie hasła znajomym

Użytkownicy Netfliksa zaczęli otrzymywać wiadomości o nowych zasadach współdzielenia kont. Platforma podkreśla, że w dalszym ciągu możliwe jest bezpłatne korzystanie z jednego konta w ramach swojego gospodarstwa domowego. Jeżeli chcemy podzielić się hasłem z osobami mieszkającymi w innym miejscu, będziemy musieli uiścić określoną opłatę. Każde dodatkowe konto podłączone do naszego planu to koszt 9,99 zł

„Konto Netflix jest przeznaczone do użytku w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Wszystkie mieszkające w tym gospodarstwie domowym osoby mogą korzystać z serwisu Netflix bez względu na miejsce pobytu — w domu, poza domem czy na urlopie — i skorzystać z nowych funkcji, takich jak »Przenieś profil« oraz » Zarządzaj dostępem i urządzeniami«” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Platforma zapewnia, że na własne konta będziemy mogli logować się swobodnie także na hotelowym telewizorze i w podróży. Jeżeli chcemy dzielić konto z kimś, kto z nami nie mieszka, możemy albo udostępnić hasło za dopłatą w wysokości 9,99 zł, albo umożliwić mu przeniesienie profilu do opłacanego osobno abonamentu. W ten sposób użytkownik nie straci dostępu do listy zapisanych tytułów i rekomendacji.