Google Maps od kilkunastu lat mówiło do nas głosem Jarosława Juszkiewicza, dziennikarza Polskiego Radia Katowice i profesjonalnego lektora. Juszkiewicz w latach 1992-1998 był też współpracownikiem BBC a jako głos nawigacji został wyłoniony drogą... castingu.

"Mapy Google były wtedy popularnym systemem, ale nie dominującym na rynku. Nawigacja istniała tylko w postaci osobnych pudełek, bo było to - proszę sobie wyobrazić! - przed erą smartfonów, zaś przez długi czas iPhony nie wspierały nawigacji Google. Miały swój system. I w momencie, kiedy ta aplikacja stała się powszechna, okazało się, że mój głos jest znany. A przetestowałem to w bardzo prosty sposób. Stojąc kiedyś w hipermarkecie, powiedziałem słynne: „Kieruj się na południe". I połowa kolejki się obejrzała. Być może jest to moja rola życia, ale nie jestem do niej przyspawany, bo parę innych rzeczy udało mi się w życiu zrobić" - mówi w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego Juszkiewicz.

Przyjazny ciepły głos znajdziecie jeszcze w aplikacji Yanosik, ale w Google Maps nastał czas bezdusznego syntezatora. Ma to uzasadnienie - nawigacja Google'a idzie z duchem czasu i potrzebami użytkowników, więc będzie coraz dokładniej podawać wskazówki dojazdu, dostosowując je do okoliczności. Niestety w takim trybie codzienne dogrywanie kilku tysięcy komunikatów nie byłoby dla żadnego człowieka możliwe. Dlatego Jarosław Juszkiewicz pięknie żegna się z użytkownikami Google Maps w bardzo zabawnym wideo, które już możemy zaliczyć do tych z gatunku sentymentalnych.