Podczas picia lodowatych lub gorących napojów i przy wdychaniu zimnego powietrza odczuwasz świdrujący ból w jamie ustnej? Prawdopodobnie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Spokojnie, to nic poważnego, ale im wcześniej się tym problemem zajmiesz, tym lepiej. Nie unikniesz wizyty u dentysty, ale równie ważna jest profilaktyka i codzienne dbanie o higienę jamy ustnej.

Wrażliwy uśmiech – ELLE Beauty Podcast

Właśnie głównie nadwrażliwości zębów poświęciłyśmy najnowszy odcinek ELLE Beauty Podcast. Zaprosiłyśmy do rozmowy Iwonę Maruszak, edukatorkę i ekspertkę marki Elgydium z rodziny Pierre Fabre Oral Care oraz Magdalenę Michałowską, higienistkę stomatologiczną. Dowiecie się z niej, skąd w ogóle bierze się nadwrażliwość zębów i jak można jej zaradzić, czy w obawie przed nią musimy rezygnować z naszych guilty pleasures, jak powinno się czytać etykietki produktów do pielęgnacji jamy ustnej i czy… od wybielania zębów można się uzależnić. Rozmawiamy również o zawodzie higienistki stomatologicznej i postulujemy, aby dla każdej kobiety była ona równie ważna jak kosmetyczka czy manikiurzystka. Rozprawiamy się ze szkodliwymi mitami dotyczącymi zębów i obnażamy chwyty marketingowe stosowane przez producentów. Zapraszamy do wysłuchania podcastu i do... szerokiego uśmiechu.

Produkty Elgydium - najlepsza ochrona nadwrażliwych zębów

Jeśli nie chcesz zbyt często siadać na fotelu dentystycznym, postaw na profilaktykę oraz skuteczne i bezpieczne produkty. W ofercie marki Elgydium znajdziesz m.in. pastę do nadwrażliwych zębów, pastę wybielającą oraz redukującą przebarwienia. Równie ważne jest to, na co tę pastę nakładamy. Wybielająca szczoteczka zapewni lepszy efekt po zabiegu, a jednocześnie zadba o szkliwo, a szczoteczka kliniczna świetnie sprawdzi się po zabiegu chirurgicznym jamy ustnej. Nie zapominaj też o stosowaniu nici dentystycznej. Tylko regularna i staranna pielęgnacja zapewni ci zdrowy i piękny uśmiech.

Polacy coraz bardziej dbają o zęby - wywiad z higienistką stomatologiczną

Podcast rozbudził nasz głód, ale nie zaspokoił do końca naszego apetytu na wiedzę stomatologiczną, więc podpytałyśmy jeszcze Magdalenę Michałowską o kilka nurtujących nas kwestii.

Jakie są najczęstsze mity dotyczące zębów, które musi Pani obalać w swojej pracy?

Magdalena Michałowska: Bardzo często spotykam się z nieprawdziwymi informacjami, które pacjenci przekazują sobie nawzajem. Często wynika to ze strachu przed dentystą lub po prostu z braku wiedzy.

Niepokoi mnie fakt lekceważenia przez pacjentów stanów zapalnych dziąseł, krwawienia czy obrzęku. Często uważają, że to normalne i że taka ich uroda, że dziąsła krwawią. A jest to sygnał, którego nie należy lekceważyć i koniecznie trzeba zgłosić się z tym do gabinetu stomatologicznego.

Innym często powtarzanym nieprawdziwym stwierdzeniem jest to, że zębów mlecznych się nie leczy, bo „przecież i tak wypadną”. Dbanie o zdrowie zębów mlecznych jest szczególnie ważne, gdyż nieleczona próchnica mleczaków może łatwo przejść na zęby stałe. Poza tym bakterie, które doprowadzają do próchnicy zębów, krążą wraz z krwią po całym organizmie dziecka.

Mity dotyczące higieny też są bardzo częste. Wielu pacjentów uważa, że używanie płynu do płukania jamy ustnej eliminuje przykry zapach z ust oraz zastępuje mycie zębów. Tymczasem nieprzyjemny zapach z jamy ustnej może być sygnałem zarówno chorób w jamie ustnej, jak i innych schorzeń, np. przewodu pokarmowego. Można używać płynu do płukania o zapachu mięty lub goździka i środków antyseptycznych, ale problem utrzymującego się przykrego zapachu trzeba skonsultować ze specjalistą i zdiagnozować. Głównym celem płynu do płukania jest uzupełnienie higieny jamy ustnej, ale w żadnym wypadku nie zastępuje szczoteczki i pasty do zębów.

Moim zdaniem, zęby są ważniejszą wizytówką człowieka niż np. paznokcie. Co zrobić, aby wizyty u higienistki było tak samo modne jak chodzenie na mani- czy pedicure?

Pracując z moimi pacjentami od ponad dwudziestu lat, zauważam, że zaczyna zmieniać się świadomość w społeczeństwie. Coraz większą uwagę zaczynamy przywiązywać do profilaktyki i dbania o swoje zdrowie. Piękny, biały i zdrowy uśmiech jest marzeniem wielu z nas. Czyszczenie zębów u higienistki stomatologicznej, które powinno odbywać się co pół roku, staje się powoli normą. Pacjenci zrozumieli bowiem, że profesjonalne czyszczenie zębów to nie tylko estetyka, ale również najlepsza profilaktyka chorób przyzębia. Na wizycie higienizacyjnej wykonujemy skaling (czyli usuwanie kamienia na zębach), piaskowanie, uczymy też, jak prawidłowo dbać o swoje zęby tak, aby służyły nam przez długie lata. Higienistka pomaga w radzeniu sobie z domową higieną jamy ustnej, dobiera odpowiednią szczoteczkę i pastę. Myślę, że każdy z nas powinien znaleźć swoją ulubioną higienistkę lub higienistę i odwiedzać go regularnie.

Czy wybielanie zębów jest dla każdego? Jakie są główne przeciwskazania?

Nie u każdego można je wykonać. Dlatego najpierw należy umówić się na wizytę kontrolną do dentysty. Jeśli na zębach zalega dużo osadu, są problemy z dziąsłami, widać korzenie zębów lub pacjent ma inny poważny problem z uzębieniem, taki zabieg nie może być przeprowadzony i wszystkie nieprawidłowości muszą być najpierw wyleczone.

Innymi przesłankami do zrezygnowania z wybielania zębów są m.in.: choroby nowotworowe, paradontoza, stany zapalne dziąseł, epilepsja, cukrzyca, choroba Parkinsona, próchnica zębów, alergie na substancje występujące w preparatach wybielających, nadwrażliwość zębów, odsłonięte szyjki zębowe czy ciąża. Wybielanie zębów to zabieg wykonywany ze względów estetycznych, dlatego najlepiej wykonać go jeszcze przed planowaną ciążą. Kobiety ciężarne ze względów bezpieczeństwa powinny ograniczyć się tylko do niezbędnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych, których nie da się uniknąć.

Rodzaj wybielania należy dopasować dla danego pacjenta. Po konsultacji lekarz dobierze najlepszy dla nas sposób przeprowadzenia zabiegu.

Jak już Pani wspomniała, dużo osób ignoruje swoje krwawiące dziąsła, zbywając je komentarzem „taka moja uroda”. A to stan chorobowy. Skąd się biorą i jak się je leczy?

Zdrowe dziąsła mają zwykle kolor różowy, są twarde i spoiste. Nie powinny krwawić przy codziennych czynnościach profilaktycznych. Jeśli jednak podczas mycia zębów pojawia się krew, nie należy tego faktu lekceważyć. Może to świadczyć o rozwijającym się zapaleniu. Stan zapalny dziąseł, objawiający się zaczerwienieniem i obrzękiem, może być oznaką choroby przyzębia. Istnieje kilka jego przyczyn, dlatego ważne jest, aby po zauważeniu takich objawów zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Zazwyczaj wystarczy wizyta u higienistki stomatologicznej, która usunie główną przyczynę stanu zapalnego, czyli biofilm i kamień nazębny. Jednak musi o tym zadecydować lekarz stomatolog.

Skąd się właściwie bierze nadwrażliwość zębów? Czy może być ona genetyczna? Czy to raczej efekt niezdrowych nawyków lub stosowania złych produktów do pielęgnacji?

Nadwrażliwość zębów to stan, w którym spożywanie gorących, zimnych czy słodkich produktów wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Nadwrażliwe zęby to także te, które reagują bólem przy wdychaniu zimnego powietrza czy piciu kwaśnego soku. Bezpośrednią przyczyną rozwoju nadwrażliwości jest odsłonięcie zębiny. Zębina to silnie unerwiona tkanka, znajdująca się tuż pod szkliwem zęba. Znajdują się w niej kanaliki zębowe, a w nich nerwy, które narażone na czynniki zewnętrzne reagują, a my odczuwamy ból. Do odsłonięcia zębiny może dojść z powodu np. używania zbyt twardej szczoteczki, stosowania silnie ścierającej pasty, chorobowego cofania się dziąseł, czyli tzw. recesji, obniżania się dziąseł spowodowanego starszym wiekiem pacjenta, a także używania do wybielania zębów preparatów nieznanego pochodzenia.