Pigwa to owoc, który przypomina swoim kształtem trochę jabłko, a trochę gruszkę. Często nazywana jest polską cytryną, co ma swoje uzasadnienie, ponieważ owoce pigwy mają kwaśny smak i zawierają bardzo dużo witaminy C. Choć nie nadają się do jedzenia na surowo, są doskonałym składnikiem różnych przetworów. Z pigwy można robić dżemy, konfitury, soki i syropy. Jednak najpopularniejsza jest nalewka z pigwy. Ma ona złoto-bursztynowy kolor i słodko-kwaśny smak.

Z czym można zrobić pigwówkę?

Kwaskowata słodycz z lekko cierpką nutą, to smak jaki ma tradycyjna nalewka z pigwy. Przepis można jednak urozmaicić o różne dodatkowe składniki, które sprawią, że trunek zyska zupełnie nowy charakter. Można je dobierać indywidualnie, według własnych upodobań i smaków, warto też poeksperymentować.

Jednym z najpopularniejszych dodatków do pigwówki jest miód, który podkreśla słodycz nalewki i czyni z niej doskonały lek na przeziębienie. Bardzo dobrze ze smakiem pigwówki komponuje się też cytryna. Oryginalny aromat nadadzą nalewce z pigwy goździki, cynamon lub wanilia. Można użyć także aromatycznej skórki pomarańczowej lub imbiru. Ciekawe zestawienie smakowe uzyskamy łącząc owoce pigwy z jabłkami.

Nalewka z pigwy: składniki

Najważniejszym składnikiem do przyrządzenia pigwówki są oczywiście owoce pigwy. Łączą one w sobie zalety gruszki, jabłka i cytryny. Zdarza się, że niektórzy mylą pigwę z pigwowcem. Pigwowiec jest częściej spotykany w naszych ogrodach. To niewysoki, ciernisty krzew o owocach przypominających miniaturowe jabłuszka. Są one jeszcze bardziej aromatyczne niż owoce pigwy i też można z nich przyrządzać nalewkę.

Wśród podstawowych składników potrzebnych do zrobienia pigwówki, należy wymienić jeszcze cukier i oczywiście alkohol. Jego konkretny rodzaj zależy od tego, jak mocny trunek chcemy uzyskać. Może to być zarówno nalewka z pigwy na spirytusie, jak i równie popularna nalewka z pigwy na wódce, a nawet nalewka z pigwy na bimbrze.

Jak zrobić nalewkę z pigwy?

Nawet dla amatorów, którzy nigdy wcześniej nie robili domowych trunków, jednym z najprostszych przepisów na początek będzie właśnie nalewka z pigwy. Przepis babci na tradycyjną pigwówkę zaleca połączyć składniki w następujących proporcjach:

1 kg owoców pigwy

1 kg cukru (lub mniej jeśli chcemy uzyskać bardziej wytrawną nalewkę)

1 l wódki lub spirytusu

Umyte owoce przekrawamy na ćwiartki, usuwamy z nich gniazda nasienne, a następnie kroimy w plasterki. Umieszczamy je w dużym słoju i zasypujemy cukrem. Przykrywamy gazą, aby do środka nie wpadły muszki i odstawiamy na około 3 tygodnie. Należy jednak pamiętać, aby co pewien czas lekko poruszać słojem, tak aby owoce się pomieszały.

Po tym okresie, kiedy pigwa puści już sok, zalewamy owoce alkoholem. Zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy. Po upływie około miesiąca nalewka jest już gotowa i możemy ją przelać do butelek. Powinna w nich postać jeszcze przez kilka miesięcy, aby dojrzała. Naturalnym zjawiskiem jest pojawiający się na dnie osad, jeśli jednak chcemy, aby nasza pigwówka była bardziej klarowna, można dodatkowo przefiltrować ją przez gazę.

Jak wykorzystać owoce pigwy z nalewki?

Przepisy na pigwówkę nie uwzględniają jednak, co zrobić z pozostałymi po jej przyrządzeniu owocami. A szkoda, byłoby je po prostu wyrzucać. Znamy kilka sposobów na ich wykorzystanie. Owoce z nalewki doskonale nadają się jako dodatek do herbaty. Innym pomysłem jest przesmażenie ich na patelni z dodatkiem cukru. Uzyskamy w ten sposób konfiturę lub marmoladę, która sprawdzi się nie tylko jako dodatek do deserów, ale również do mięs.

Owoce pozostałe po zrobieniu nalewki można też ponownie macerować, jednak powstały z nich trunek nie będzie już tak bardzo intensywny, jak za pierwszym razem. Innym pomysłem jest zalanie ich białym, wytrawnym lub półwytrawnym winem i pozostawienie na około dwa tygodnie. Uzyskamy w ten sposób ciekawe wino o delikatnym, owocowym aromacie.

Na co jest dobra nalewka z pigwy?

Amatorzy nalewek na pewno docenią pigwówkę na jesienne i zimowe wieczory. To nie tylko smaczny trunek, ale także prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia witamin, jakie ma w sobie pigwa. Nalewka z jej owoców pita regularnie w niewielkich ilościach, skutecznie wzmacnia odporność organizmu, chroniąc go przed jesienno-zimowymi infekcjami.

Dzięki dużej ilości witaminy C nalewka z pigwy doskonale sprawdza się też wtedy, kiedy już dopadnie nas przeziębienie. Trzeba tylko pamiętać, aby nie łączyć jej z lekami przeciwgorączkowymi. Pigwówka przyczynia się również do poprawy krążenia krwi i chroni przed zachorowaniem na nadciśnienie tętnicze. Osoby zagrożone chorobami serca mogą profilaktycznie wypijać jeden kieliszek nalewki z pigwy dziennie.