Każda z nas może mieć pięknie opaloną skórę i to bez narażania się na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. Wystarczy, że sięgniesz po samoopalacz. Wiemy jednak, że produktów na rynku jest sporo, mają różne formuły i prawidłowe stosowanie ich nie jest takie oczywiste.

Oto 9 uniwersalnych zasad stosowania samoopalaczy, które sprawdzą się przy każdym produkcie brązującym. Zapoznaj się z nimi, aby twoja opalenizna była gładka, bez smug, bez pomarańczowego odcienia i żeby trwała wiele tygodni.

1. Zasada stosowania samoopalacza: peeling całego ciała

Przed aplikacją samoopalacza wykonaj peeling - to pierwsza i najważniejsza zasada stosowania samoopalaczy. Bez dokładnego peelingu całego ciała możesz zapomnieć o gładkim efekcie bez smug. Sięgnij po rękawicę peelingującą, gotowy scrub lub wykonaj go samodzielnie. Wystarczy zmieszać zmielone ziarna ulubionej kawy z odrobiną żelu pod prysznic. Nie śpiesz się w swoich ruchach, dokładnie wypeelinguj każdy kawałek ciała przy okazji pobudzając krążenie, aby twoja skóra była jędrna i świetlista już przed aplikacją kosmetyku.

2. Zasada: wybór odpowiedniego samoopalacza

Kolejna zasada stosowania samoopalacza: wybierając kosmetyk samoopalający dopasuj jego odcień do twojego naturalnego koloru skóry. Rynek samoopalaczy jest bardzo rozwinięty i bez problemu znajdziesz kosmetyk dostosowany do koloru twojej karnacji. Jeśli twoja karnacja jest jasna i wolno się opalasz, wybierz produkt light dostosowany do odcienia najjaśniejszej skóry. Twoja skóra nawet w środku zimy wygląda na opaloną lub chcesz przedłużyć opaleniznę po urlopie? Śmiało sięgnij po samoopalacze w głębszym odcieniu.

3. Zasada: prawidłowe przygotowanie skóry przed aplikacją samoopalacza

Oto instrukcja krok po kroku, jak przez przypadek nie zafundować sobie brzydkich, pomarańczowych zacieków od samoopalacza.

  1. Dokładnie wyczyść całe ciało.
  2. Wykonaj peeling ciała. Nie zapomnij o łokciach, kolanach i stopach.
  3. Wysusz skórę ręcznikiem.
  4. Upewnij się, że skóra nie jest przesuszona. W razie potrzeby nałóż delikatny balsam do ciała i poczekaj aż się wchłonie.
  5. Zapoznaj się z instrukcją obsługi samoopalacza, który będziesz stosować.

4. Zasada: wybierz samoopalacz o odpowiedniej formule - balsam, mleczko lub piankę samoopalającą

Dobrze wiemy, że pierwsze spotkanie z samoopalaczem może być problematyczne. Szczególnie, jeśli pierwszy raz go aplikujesz na dzień przed ważnym wyjściem.

Jeżeli twoja przygoda z samoopalaczami dopiero się zaczyna, sięgnij po balsam stopniowo opalający. Jest to produkt, który możesz aplikować każdego dnia, aby pogłębić efekt opalenizny. Pierwszego dnia dosłownie muśnie twoją skórę niczym pierwsze promienie słońca, więc nie ma ryzyka, że po kilku godzinach zobaczysz na skórze nieestetyczne smugi.

Masz już nieco więcej doświadczenia z samoopalaczami? Pianka gwarantuje szybkie i intensywne efekty, ale do jej aplikacji najlepiej jest użyć rękawicy do samoopalacza.

5. Zasada stosowania samoopalacza: przestrzegaj właściwej techniki aplikacji

Jak równomiernie rozprowadzić samoopalacz na ciele? Podczas aplikacji samoopalacza warto stosować ruchy masujące, aby równomiernie rozprowadzić produkt na skórze. Unikaj gromadzenia samoopalacza w jednym miejscu: delikatnie wmasuj go wzdłuż całej powierzchni ciała. Pamiętaj o płynnych ruchach, unikaj zbyt intensywnego tarcia, które może spowodować powstanie zacieków i plam. Ruchy powinny być lekkie, równomierne i kontrolowane, zapewniając tym samym estetyczną i równomierną opaleniznę.

A jak aplikować samoopalacz na twarz? W przypadku aplikacji samoopalacza do twarzy również należy pamiętać o dokładnym peelingu. Postaw na delikatne peelingi enzymatyczne, aby nie podrażnić skóry twarzy.

Aplikując samoopalacz na twarz użyj mniejszej ilości produktu i delikatnie rozprowadź go, omijając linię włosów i brwi.

Samoopalacze do twarzy mają różne formuły – my uwielbiamy krople samoopalające z pipetką. Możesz stosować je samodzielnie lub dodać kilka kropel do swojego ulubionego serum lub kremu do twarzy. Sprawią, że twoja skóra będzie delikatnie przyciemniona.

6. Zasada: pozwól opaleniźnie odpowiednio się rozwijać 

Ta reguła jest krótka i prosta: przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących czasu oczekiwania, zanim zmyjesz produkt, aby uzyskać pożądany odcień. Niech nie kusi cię, by zbyt szybko włożyć ubranie lub położyć się na jasnej pościeli - to może spowodować poplamienie tkanin.

7. Zasada: pielęgnuj odpowiednio skórę, aby utrzymać opaleniznę

Utrzymuj efekt samoopalacza poprzez regularne nawilżanie skóry: stosuj kremy nawilżające o działaniu przedłużającym opaleniznę, a także unikaj długotrwałego wystawiania skóry na działanie chlorowanej wody i solariów.

8. Zasada: przetestuj samoopalacz przed pełną aplikacją

Wykonaj próbę na małej części skóry, aby upewnić się, że odcień i efekt są zgodne z oczekiwaniami.

9. Zasada: unikaj kontaktu z wodą po aplikacji samoopalacza

Po nałożeniu samoopalacza unikaj kontaktu z wodą przez kilka godzin. Po aplikacji umyj dokładnie ręce, aby uniknąć plam na dłoniach. Kolana, łokcie i grzbiety stóp możesz delikatnie przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Jeżeli cały czas masz wątpliwości, czy odpowiednio zastosujesz samoopalacz, przypominamy jedną z podstawowych zasad: zapoznaj się z instrukcją producenta.