Piosenki z bajek Disneya są znane i uwielbiane na całym świecie – ich teksty i linię melodyczną doskonale rozpoznają nie tylko najmłodsi, ale również dorośli. Utwory te wywołują wiele emocji (w tym łzy wzruszenia) u większości słuchaczy, bez względu na wiek. Nic dziwnego, te wspaniałe przeboje towarzyszą nam już od... kilkudziesięciu lat.

Skąd się wziął fenomen piosenek Disneya?

Wielu z nas dorastało przy konkretnych dźwiękach z produkcji Walta Disneya. Rodzice pokazywali wybrane bajki swoim dzieciom, a dziś dorosłe już dzieci pokazują je kolejnym pokoleniom. Tym sposobem niektóre piosenki z bijących rekordy popularności bajek stały się ponadczasowe.

Śpiewane przez najzdolniejszych wokalistów z całego świata, poruszające, mądre, wpadające w ucho. Doceniają je nie tylko widzowie, ale także krytycy filmowi.

Piosenki księżniczek, utwory o miłości, przyjaźni czy, po prostu, o tajemnicy życia – wzruszają, skłaniają do refleksji, motywują, uczą, wskazują na najważniejsze wartości... Zapewniają (dzieciom i dorosłym) nie tylko rozrywkę, ale także edukują. Jak moglibyśmy ich nie uwielbiać? 

Część z nich nie bez powodu otrzymała najcenniejsze nagrody, np. Oscara w kategorii najlepsza piosenka oryginalna. Oto kilka piosenek Disneya. które zostały wyróżnione właśnie w ten sposób: 

  • „When You Wish Upon a Star", wyk. Cliff Edwards, bajka: „Pinokio", rok 1940
  • „Under the Sea", wyk. Samuel E. Wright, bajka: „Mała Syrenka", rok 1989
  • „Beauty and the Beast", wyk. Celine Dion i Peabo Bryson, bajka: „Piękna i Bestia", rok 1991
  • „Can You Feel the Love Tonight", wyk. Elton John, bajka: „Król lew", rok 1994
  • „Colors of the Wind", wyk. Judy Kuhn, bajka: „Pocahontas", rok 1995
  • „Let it go", wyk. Idina Menzel, bajka: „Kraina lodu", rok 2013
  • „Remember me", wyk. Miguel, Gael Garcia Bernal, Natalia Lafourcade, bajka: „Coco", rok 2017

Lista najpiękniejszych piosenek Disneya

Lista najpiękniejszych piosenek z bajek Disneya nie ogranicza się oczywiście wyłącznie do powyższych. Jednym z najpopularniejszych w Polsce kawałków disneyowskich jest np. utwór „Kolorowy wiatr" z „Pocahontas” (bezbłędnie wykonany przez Edytę Górniak). Co jeszcze warto dodać do tego zestawienia? Przygotowaliśmy dla was zestawienia redakcyjnych ulubieńców (zarówno w wersjach oryginalnych, jak i w polskich aranżacjach). Poniżej te, które musisz znać, jeśli uważasz się za fankę/fana disneyowskich produkcji.

Piosenki z bajek Disneya: „Ty druha we mnie masz" („Toy Story")

Przyjaźń pomiędzy zabawkami? W bajkach Disneya wszystko jest możliwe. Na tę kultową historię składają się aż 4 części. Widzowie mogą obserwować przygody swoich ulubionych bohaterów na przestrzeni lat (kowboj Chudy, astronauta Buzz, pies Cienki czy Pan Bulwa). W wersji polskiej utwór „Ty druha we mnie masz" zaśpiewał Stanisław Sojka. W czwartej części bajki ta piosenka ma nową aranżację.

Piosenki z bajek Disneya: „Nie bój się chcieć" („Zwierzogród")

„Zwierzogród" to jedna z najbardziej uwielbianych globalnie bajek Disneya, które powstały w ciągu ostatnich lat. Króliczka Judy Hopps decyduje się wyjechać do dużego miasta i pracować jako policjantka. Napotyka wiele trudności, jednak niestrudzenie prowadzi swoje śledztwo razem z Nickiem Bajerem. Samo życie! Ta piosenka motywuje i dodaje energii. „Nie bój się chcieć" to dynamiczny przebój, który porywa i na długo zostaje w pamięci.

Piosenki z bajek Disneya: „Royal Brave True" („Mulan")

Piękna historia kobiety, która przebiera się za mężczyznę i zaciąga się do armii, chcąc pomóc swojemu ojcu. Główna bohaterka, Hua Mulan, to synonim odwagi i dobra. 

Christina Aguilera jest właścicielką jednego z najpotężniejszych głosów na świecie. Nic dziwnego, że jej nazwisko pojawiło się obok najbardziej utalentowanych gwiazd (Celine Dion czy Elton John), które użyczyły swojego wokalu do bajek Disneya. Przesłuchajcie tej piosenki, którą wykonała artystka – ciarki gwarantowane! 

Piosenki z bajek Disneya: „Mam tę moc” („Kraina Lodu")

„Kraina Lodu", czyli bajka inspirowana piękną baśnią „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena. „Mam tę moc”  jest kolejną piosenką, która motywuje do działania. Nucą ją nie tylko dzieci, ale i dorośli (Coś o tym wiemy...). Polską wersję wykonała Katarzyna Łaska. To dzięki tej piosence (w wersji oryginalnej) w 2013 roku Disney ponownie gościł w rankingach najpopularniejszych utworów na świecie. 

Piosenki z bajek Disneya: „A Whole New World" („Alladin")

W 1993 roku piosenka „A Whole New World" stała się prawdziwym przebojem. Autorem muzyki do tego hitu jest Alan Menken. Na przestrzeni lat został zaśpiewany przez wielu artystów (pierwotnie przez B. Kane'a i L. Salonga). Zdaniem wielu osób ten muzyczny hit otrzymał Oscara w pełni zasłużenie. W nowej, polskiej wersji, utwór „Wspaniały świat" wykonał Marcin Franc i Natalia Piotrowska. Uwielbiamy!

Inne piosenki z bajek Disneya, które warto znać, to między innymi: „Chim Chim Cher-ee" („Mary Poppins"), „Pół kroku stąd" („Vaiana: skarb oceanu"), „Kiedy jesteś tu" („Zaplątani"), „Hakuna Matata" („Król Lew") czy „Cruella de Mon” („101 Dalmatyńczyków”).

Produkcje Disneya od długiego już czasu cieszą się niegasnącą popularnością. W końcu szczęśliwe zakończenia to coś, co lubimy najbardziej – tak samo w życiu, jak i na ekranie.

Powrót do świata fantazji i wciągających opowieści jest czasem najlepszą odskocznią od codzienności. Piosenki z bajek Walta Disneya są dziś często znane równie mocno, co same bajki. Słuchamy ich w różnych okolicznościach, nie tylko podczas filmowych seansów. Utwory z bajek Disneya bez problemu znajdziesz w popularnych serwisach streamingowych, takich jak Spotify czy Tidal.