Strelicja biała (Strelitzia nicolai)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Hallie Gould (@gouldhallie) Sie 7, 2020 o 11:00 PDT

Strelicja biała doskonale pasuje do minimalistycznych wnętrz w stylu skandynawskim. Nazywana też „rajskim ptakiem” roślina charakteryzuje się rozłożystymi, owalnymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni, które wraz ze wzrostem pękają, przeistaczając się w efektowny pióropusz. To dobry wybór jeśli czujesz, że twoja przestrzeń jest zbyt monotonna i stonowana – strelicja będzie stanowić wyrazisty akcent na jej tle. Roślina nie ma dużych wymagań, aczkolwiek lubi miejsca dobrze nasłonecznione, a wiosną i latem obfite podlewanie.

Palma Areka (Areca lutescens)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lauren Valenti (@lauren_valenti) Mar 31, 2020 o 9:22 PDT

Jeśli ze swojego mieszkania chcesz stworzyć iście francuskie wnętrze, postaw w pokoju palmę Areca. Roślina ta od zawsze kojarzy się z egzotyką i elegancją, zdobiąc najwykwintniejsze kawiarnie i restauracje w Paryżu, jak choćby Roxo czy Le Cinq. Ten element wystroju przemycają też do swoich wnętrz stylowe Francuzki. Pierzaste liście palmy pięknie wyglądają na tle szlachetnych tkanin, złotych dodatków i sztukaterii (którą także możesz zrobić niewielkim kosztem, kupując w markecie budowlanym styropianowe listwy). To tani i sprytny sposób na przemycenie do swojego mieszkania szczypty paryskiej elegancji. Pro tip: palma areka zwykle nie sprawia wielu kłopotów w uprawie, jednak pamiętaj, aby regularnie zraszać jej liście i często ją podlewać. Odpowiednio pielęgnowana jest w stanie urosnąć do 1,5 m.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez W rośliny! (@wrosliny) Sie 23, 2020 o 11:31 PDT

Tej rośliny doniczkowej nikomu nie trzeba przestawiać. Moda na monsterę wciąż trwa, a najpopularniejszą jej odmianą jest niezmiennie Monstera deliciosa. Jej okazałe, dekoracyjne liście z pęknięciami każde wnętrze są w stanie przemienić w bardziej „instagramowe”. Jeśli to dla ciebie zbyt wyświechtany wybór, rzuć okiem na bardziej niszowe odmiany monstery, jak np. Variegata – cechują ją oryginalne, pstre wybarwienia liści. To jednak gatunek należący do kolekcjonerskich, a jego cena może wynosić nawet 1000 zł za sadzonkę. O wiele mniej zapłacisz za odmiany deliciosa i tauerii.

Zebrina (Alocasia zebrina)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Design & Plants - Together (@craigmilran) Sie 13, 2020 o 10:30 PDT

Od niedawna na naszych instagramowych feedach coraz częściej przewija się egzotyczna Alocasia zebrina. To roślina o pięknych, strzałkowatych liściach i smukłych, nakrapianych łodyżkach przypominających paski zebry. Jej strzelista sylwetka nie przytłacza i nie zajmuje wiele miejsca, dlatego znakomicie nadaje się do małych metraży. Uprawa zebriny jest jednak nieco bardziej wymagająca niż osławionej już monstery – trzeba stale dbać o zapewnienie jej wysokiej wilgotności powietrza (przyda się zraszacz) i podlewać na tyle często, by ziemia była wilgotna, ale nie przelana.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Team Plants (@teamplantss) Cze 8, 2020 o 11:49 PDT

Zamiokulkas to jedna z tych roślin, których na pewno nie zabijesz – nawet jeśli o podlewaniu przypominasz sobie raz na miesiąc. Jej mięsiste, błyszczące liście umieją magazynować znaczne ilości wilgoci, a przy tym są prawdziwą ozdobą mieszkania. To dobra roślina do wnętrz ze słabym dostępem światła, ponieważ najlepiej rośnie w półcieniu. Wprowadza do pomieszczeń południowy klimat – wygląda szczególnie efektownie w glinianych lub imitujących beton donicach. Zachwyca niezwykle wyrazistym, czysto zielonym wybarwieniem liści.

Trzykrotka (Tradescantia fluminensis)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez F o r e v e r P l a n t y (@foreverplanty) Maj 30, 2020 o 3:54 PDT

Znudziły ci się pospolite zielone rośliny? Trzykrotka powinna trafić w twój gust. Jej liście pokrywają oryginalne, różowo-kremowe pasy i prążki. Nie ma dużych wymagań i można uprawiać ją także jako roślinę zwisającą. Właściwie pielęgnowana niezwykle gęsto się rozrasta, przewieszając się przez brzegi donicy i tworząc wielobarwne kaskady.

Zobacz też: Najpiękniejsze różowe rośliny do mieszkania