Najlepsze seriale 2022: "Severance" (Apple TV+)

Po polsku "Rozdzielenie". Wielu uważa, że to najlepszy serial tego roku i trudno się z tym nie zgodzić. Wciąga i zaskakuje od pierwszych minut, a do tego minimalistyczna scenografia i genialny casting (Adam Scott!). Co ciekawe, tytuł wyprodukował Ben Stiller, który też wyreżyserował 6 z 9 odcinków. 

Mark pracuje w korporacji, gdzie wspomnienia związane z pracą i życiem osobistym zostały rozdzielone w wyniku zabiegu. Gdy pewnego wieczoru w jego domu zjawia się tajemniczy kolega, Mark zaczyna stopniowo odkrywać prawdę na temat swojego życia i samej pracy.

Najlepsze seriale 2022: "Heartstopper" (Netflix)

Przyjaźń, a może raczej kochanie? "Delikatny Charlie i twardy rugbysta Nick spotykają się w szkole dla chłopców i szybko odkrywają, że ich nieoczekiwana przyjaźń przeradza się w jeszcze bardziej zaskakujący romans. Charlie, Nick i grupa ich przyjaciół wyruszają w podróż do samopoznania i akceptacji, wspierając się nawzajem, gdy próbują odkryć, kim są naprawdę."

Najlepsze seriale 2022: "Euforia 2" (HBO Max)

Na ten sezon czekaliśmy trzy długie lata, ale było warto. Zendaya była doskonała, ale na pierwszy plan wyszły też Cassie, grana przez Sydney Sweeney oraz Lexi (Maude Apatow).

Serial w reżyserii Sama Levinsona opowiada historię 17-letniej Rue Bennett - dziewczyny uzależnionej od narkotyków, walczącej z nałogiem. Jej życie gwałtownie się zmienia, gdy poznaje transseksualną dziewczynę, Jules Vaughn, która przeprowadziła się do miasta i tak, jak główna bohaterka, szuka swojego miejsca na ziemi. 

Najlepsze seriale 2: "Bridgertonowie 2" (Netflix)

Może nie jest to pierwszy wybór krytyków, ale trzeba przyznać, że widzowie od razu pokochali ten tytuł. I choć w drugiej serii zabrakło charyzmatycznego księcia Hastings, to Anthony Bridgerton nie zawiódł, o nie! Wręcz przeciwnie, ta postać ma coraz więcej fanek, co więcej, wiemy, że przystojny wicehrabia pojawi się również w 3 serii.

Najlepsze seriale 2022: "Minx" (HBO Max)

Świetna produkcja, która nie wie czy doczeka się kontynuacji. HBO początkowo dało zielone światło, to potem zdecydowano się zakończyć ten projekt, choć prace na planie były na ukończeniu. Wiemy jednak, że twórcy zamierzają nadal przedstawić dalsze losy bohaterów, a mianowicie, nowe odcinki chcą sprzedać innej platformie. 

"Rok 1971. Aspirująca dziennikarka Joyce Prigger szuka wydawcy, który byłby zainteresowany jej pomysłem na feministyczny magazyn. Wszystko zmienia się, kiedy pomoc proponuje jej szef niszowego wydawnictwa Dough Renetti, specjalizującego się w magazynach dla panów..."

Najlepsze seriale 2022: "Pam & Tommy" (Disney+)

Serial oparty na głośnym związku Pameli Anderson i Tommy'ego Lee - to już wywołuje sporą ciekawość. A jeśli dodamy niesamowitą charakteryzację (Lili James wygląda jak bliźniaczka Pam!) oraz bardzo dobrą grę obsady to mamy przepis na sukces. Poznajcie kulisy pierwszej sekstaśmy, która wstrząsnęła branżą. 

Najlepsze seriale 2022: "Schody" (HBO Max)

Kolejna historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. W rolach głównych: Colin Firth oraz Toni Colette.

"Żona znanego pisarza umiera po nieszczęśliwym upadku ze schodów. Policja zaczyna jednak podejrzewać, że nie był to wypadek."

Najlepsze seriale 2022: "Tokyo Vice" (HBO Max)

Ken Watanabe i Ansel Elgort w serialu na podstawie książki Jake'a Adelsteina. Za produkcję odpowiadał m.in. Michael Mann (wyreżyserował też jeden z odcinków), co widać na każdym kroku. 

"Lata 90. XX wieku. Amerykański dziennikarz, Jake Adelstein, przyjeżdża do Tokio by rozpocząć pracę dla jednej z największych japońskich gazet. Rozpoczyna śledztwo w sprawie korupcji w tokijskiej policji i jej powiązań ze światem przestępczym."

Najlepsze seriale 2022: "Ród smoka" (HBO Max)

Najpierw widzowie oszaleli na punkcie "Gry o tron", podobny sukces osiągnął również "Ród smoka". Serial opowiada o historii rodu Targaryenów i prezentuje wydarzenia dziejące się 200 lat przed czasami, w których osadzona była wspomniana wcześniej produkcja. 

Najlepsze seriale 2022: "Wielka woda" (Netflix)

Tak, do tej listy dodaliśmy również polski serial. "Wielka woda" okazała się globalnym hitem i w ogóle nas to nie dziwi - w pierwszych dniach od premiery produkcja utrzymała publiczność przed ekranem przez 45,8 milionów godzin. Historia oparta na wydarzeniach z 1997 roku została zrealizowana z rozmachem i bardzo dobrze się to ogląda.

"Lipiec 97 roku, wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze w poszukiwaniu rozwiązania ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer. Czy Jaśmina poradzi sobie z żywiołem, biurokracją i mętną przeszłością?"

Najlepsze seriale 2022: "The Bear" (Disney+)

Ten serial zachwycił amerykańskich widzów, jak i krytyków. Smakowita gratka dla fanów dobrego jedzenia, klimatu Anthony'ego Bourdaina i jego świetnych programów, czy produkcji o prowadzeniu restauracji, np. "Szef". Na ekranie zobaczymy dużo jedzenia, ciężkiej pracy, usłyszymy sporo wulgaryzmów (jak to w kuchni, gdy emocje sięgają zenitu) i kłótni. Jest pikantnie!

"Carmen 'Carmy' Berzatto, młody szef kuchni ze świata wykwintnych restauracji, po bolesnym odejściu jednego z członków rodziny wraca do Chicago, by prowadzić rodzinny bar z kanapkami – The Original Beef of Chicagoland. Carmy zderza się szybko z rzeczywistością tak odmienną od tego, do czego przywykł. Teraz stara się odnaleźć w prowadzeniu małej firmy, czego nie ułatwiają mu wrodzony upór, oporna obsługa kuchni oraz napięte relacje rodzinne. A wszystko to dzieje się w cieniu straty brata, który popełnił samobójstwo" .

Najlepsze seriale 2022: "Wednesday" (Netflix)

Nie mogło jej tu zabraknąć. Choć premiera "Wednesday" odbyła się dopiero pod koniec listopada, to tytuł już pobił sporo rekordów oglądalności. 

Serial oparty jest na kultowej rodzinie Addamsów i skupia się przede wszystkim na mało sympatycznej córce Morticii i Gomeza. Bystra i równie sarkastyczna Wednesday po wydaleniu z kolejnej szkoły trafia w końcu do Akademii Nervermore. Nastolatka nawiązuje tam pierwsze przyjaźnie (choć bardzo tego nie chce), zdobywa wrogów (to docenia) i prowadzi śledztwo na temat serii zabójstw, do których dochodzi w okolicy. 

Najlepsze seriale 2022: "Biały lotos 2" (HBO Max)

Co to był za sezon! Tym razem bogaci amerykańscy turyści trafiają na piękną i słoneczną Sycylię. Co się wydarzy podczas tego tygodnia urlopu? Które tajemnice wyjdą na jaw? Jakie znajomości (i romanse) zawiążą się? I ważne pytanie - kto zmarł?