Stosowanie zwykłych, drogeryjnych kosmetyków przy trądziku różowatym może zaostrzyć objawy tej choroby. Kluczowa jest delikatność – powinnaś używać formuł, które są hipoalergiczne, nie pienią się zbyt mocno, nie mają intensywnego koloru czy zapachu. W kosmetykach do cery z trądzikiem różowatym ważna jest też obecność składników aktywnych, które pomagają leczyć stany zapalne. Kwas azelainowy, wyciąg z ruszczyka, witamina C, pantenol, allantoina to przykładowe substancje, które ukoją zaczerwienione policzki. Sprawdź, w jakich produktach ich szukać.

Czym myć twarz przy trądziku różowatym?

Mydło i pieniące się żele do twarzy przy tej chorobie są zabronione (choć tak naprawdę nie służą żadnej cerze, bo mocno ją wysuszają). Dermatolodzy polecają apteczne kosmetyki myjące do skóry atopowej – przykładem może być emulsja micelarna Cetaphil, nawilżający żel Physiogel Daily Moisture lub krem myjący La Roche Posay Lipikar Syndet AP. Pozbawione są wszelkich składników drażniących, mają neutralne pH, prawie się nie pienią, a przy tym skutecznie zmywają zanieczyszczenia i resztki makijażu. Możesz stosować je w ramach dwuetapowego oczyszczania twarzy zamiast olejku (przy cerze nadwrażliwej olejki nie są wskazane). Emulsję kolistymi ruchami wmasuj w twarz, a następnie spłucz wodą.

Dla uczucia odświeżenia, zakończ oczyszczanie twarzy przecierając ją delikatnie płatkiem nasączonym płynem micelarnym. Dla nas numerem jeden pozostaje kultowy płyn Bioderma Sensibio H2O – ulubieniec makijażystów i modelek. Ma ultradelikatną formułę, która domywa skórę z zanieczyszczeń nie naruszając przy tym jej bariery hydrolipidowej.

Alantoina - najlepsze kosmetyki łagodzące z alantoiną >>>

Jakie kremy złagodzą trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba, która rozwija się etapami. Zwiastuje ją niegroźny rumień i nadwrażliwość cery, które z czasem przybierają na sile. Następnie zaczynają tworzyć się drobne krostki i grudki na policzkach, które przypominają typowe zmiany trądzikowe. Niekiedy też cera dotknięta tym problemem jest tłusta – bo następuje przerost gruczołów łojowych. Na tym etapie zaawansowania choroby domowa pielęgnacja może zahamować dalszy rozwój objawów, ale nie zmniejszy ich. Dlatego swoją walkę z trądzikiem różowatym powinnaś zacząć od wizyty u lekarza, bo nie obędzie się bez leków na receptę. Dermatolodzy przy tym schorzeniu najczęściej przepisują antybiotyk w maści – metronidazol, oraz preparaty z iwermektyną. Czasem, gdy zmiany są zaawansowane, zlecają leczenie doustne (tetracyklina, retinoidy).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Olivia Edit Aarnio (@oliviaedit) Lip 7, 2019 o 10:39 PDT

W leczeniu domowym trądziku różowatego możesz stosować kremy z kwasem azelainowym, który ma silne działanie przeciwzapalne, hamuje rozwój bakterii i odblokowuje pory. Jednocześnie, w przeciwieństwie do silniejszych kwasów, nie podrażnia cery. 

Kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym znajdziesz m.in. w linii Acnerose. Wyróżnia je wysoka zawartość substancji czynnych, które działają intensywnie, ale nie podrażniają i nie wysuszają skóry. Pielęgnację zacznij od płynu oczyszczającego, a następnie przejdź do kluczowego etapu, czyli maści na dzień. Jednym z jej głównych składników jest kwas azelainowy, który oczyszcza i niweluje rumień. Głęboko nawilżający krem na dzień wzmacnia i uszczelnia naczynka krwionośne, a maść na noc  niweluje różnorodne zmiany zapalne. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kosmetyki z kwasem azelainowym znajdziesz też w portfolio marki Sesderma. Krem Azelac doskonale łagodzi rumień, zmniejsza tendencję do występowania krostek, a przy tym optymalnie nawilża wrażliwą skórę.

Uzupełnieniem dla kuracji kwasem azelainowym mogą być kremy ze składnikami kojącymi i uszczelniającymi naczynia krwionośne, na przykład Pharmaceris R Calm-Rosalgin, Iwostin Rosacin, Dr.Jart+ Cicapair Tiger Grass. Dzięki obecności składników aktywnych zmniejszają rumień i przyspieszają ustępowanie zmian zapalnych. Najlepiej stosować je na noc, natomiast rano obowiązkowo nakładaj krem z filtrem SPF 50. Wybieraj te o nietłustej, lekkiej konsystencji i szerokim spektrum ochrony, także przed promieniami UVA.

Sprawdź też: 7 kremów z filtrem SPF 50, które nie są tłuste i nadają się pod makijaż

Jaki podkład do cery z trądzikiem różowatym?

Osoby z trądzikiem różowatym mają tendencję do mocnego kamuflowania niedoskonałości. Tymczasem gruba warstwa podkładu z silikonami może blokować ujścia gruczołów łojowych i nasilać problemy ze skórą. Dla cery wrażliwej, z rumieniem i krostkami najbardziej przyjazne są podkłady mineralne, których skład jest w 100% naturalny i hipoalergiczny. Zawierają one tlenek cynku, który działa antybakteryjnie i hamuje powstawanie nowych wyprysków. Po aplikacji wyglądają niczym druga skóra. Wypróbuj np. podkład Annabelle Minerals albo Clare Blanc. Do zakrywania większych zmian używaj korektora mineralnego.