"Pretty Woman", "Notting Hill", "Uciekająca panna młoda", "Mój chłopak się żeni" to nie tylko słynne filmy z Julią Roberts, to również legendarne komedie romantyczne, które wspominamy i oglądamy do dziś. Amerykańska aktorka w latach 90. królowała w tym gatunku filmowym. Filmy o miłości w swojej filmografii mają też Gwyneth Paltrow, Tom Hanks, Meg Ryan, Richard Gere, Sandra Bullock, Hugh Grant - to właśnie ci aktorzy są często utożsamiani z tym gatunkiem. W tytułach romantycznych specjalizowali się też niektórzy reżyserzy, m.in. Garry Marshall, czy Nora Ephron. Krytyków, jak i widzów zaskoczył sam Clint Eastwood, gdy w 1995 roku nie tylko wyreżyserował, ale i zagrał główną rolę w filmie o miłości pt. "Co się wydarzyło w Madison County?". Paltrow za rolę w "Zakochanym Szekspirze" otrzymała Oscara, za to Titanic zdobył aż 11 złotych statuetek, a  "My Heart Will Go On", czy "I Will Always Love You" to jedne z najpiękniejszych piosenek ówczesnej dekady. Poznajcie (w niektórych przypadkach na nowo) słynne filmy o miłości i komedie romantyczne.

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. Słynne tytuły, które uwielbiamy do dziś i chętnie oglądamy >>

Słynne filmy, w których znajdziesz inspiracje na ślub i wesele >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Pretty Woman", reż. Garry Marshall (1990)

Zaradna i żywiołowa prostytutka Vivian Ward przypadkiem spotyka przystojnego milionera Edwarda Lewisa. Gdy Edward kupuje towarzystwo Vivian na kilka dni, żadne z nich nie podejrzewa, że wkrótce ich znajomość przerodzi się w ponadczasowy romans.

w rolach głównych: Julia Roberts, Richard Gere, Hector Elizondo, Laura San Giacomo, Ralph Bellamy

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Notting Hill", reż. Roger Michell (1999)

Pewnego dnia William Thacker, właściciel małej księgarni, spotyka gwiazdę filmową Annę Scott. Spotkanie z nią jest dla Williama początkiem nowego życia oraz wielkiej miłości.

w rolach głównych: Julia Roberts, Hugh Grant, Rhys Ifans, Emma Chambers, Gina McKee, Hugh Bonneville, Tim McInnerny

Najlepsze komedie romantyczne 2019 >>

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Bezsenność w Seatlle", reż. Nora Ephron (1993)

Sam jest młodym wdowcem, który szuka nowej partnerki życiowej. Pomaga mu w tym synek Jonah, który pewnego dnia dzwoni do radia, opowiada historię swojego ojca i informuje słuchaczy, że chciałby mieć nową mamę. W odpowiedzi setki kobiet zaczyna wysyłać do Sama listy. Wśród nich jest Annie, zaręczona dziewczyna, która jednak postanawia poznać Sama bliżej...

w rolach głównych: Tom Hanks, Meg Ryan, Bill Pullman, Ross Malinger, Rosie O'Donnell, Gaby Hoffmann, Rita Wilson

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Uwierz w ducha", reż. Jerry Zucker (1990)

Sam i Molly są szczęśliwą, kochającą się parą. Pewnego wieczoru, w drodze powrotnej z teatru, zostają napadnięci i Sam ginie w walce. Zostaje uwięziony w postaci ducha do czasu, aż wyjaśni się, że jego śmierć nie była przypadkiem. Stara się ostrzec Molly przed grożącym jej niebezpieczeństwem, ale jak się okazuje, nie jest to takie łatwe dla ducha...

w rolach głównych: Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg, Tony Goldwyn, 

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Zakochany Szekspir", reż. John Madden (1998)

Wiliam Szekspir, młody dramaturg cierpi na niemoc twórczą i to właśnie w okresie, gdy dostaje zamówienie na sztukę, która może okazać się jego "przepustką do lepszego świata". Pewnego dnia podczas przesłuchania aktorów poznaje urodziwego młodzieńca, któremu powierza jedną z głównych ról. Jednak niechcący Will odkrywa, że jego młody przyjaciel w rzeczywistości jest... kobietą o imieniu Viola.

w rolach głównych: Joseph Fiennes, Gwyneth Paltrow, Judi Dench, Ben Affleck, Colin Firth, Simon Callow, Geoffrey Rush

15 filmów fabularnych na faktach, które trzeba obejrzeć >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Przed wschodem słońca", reż. Richard Linklater (1995)

Francuska studentka Celine i Amerykanin Jesse poznają się w pociągu do Wiednia. Rozmowa jest tak interesująca, że postanawiają wysiąść w Wiedniu i kontynuować dyskusję. Błahe rozmowy przeradzają się w poważne tematy, a wzajemne zauroczenie w uczucie.

w rolach głównych: Ethan Hawke, Julie Delpy

Filmy i komedie romantyczne na Netflix >>

Fajne komedie romantyczne >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Frankie i Johnny", reż. Garry Marshall (1991)

Mając na swym koncie kilka nieudanych związków i bolesnych rozstań, Frankie nawet nie myśli o szukaniu nowej przygody. Miłość jednak znajduję ją sama... W barze pojawia się nowy kucharz, były więzień, który postanawia uporządkować swoje życie. Johnny bez pamięci zakochuje się we Frankie. Ta jednak zachowuje rezerwę - facet z kryminalna przeszłością nie budzi zaufania.

w rolach głównych: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Hector Elizondo, Nathan Lane, Jane Morris

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Przypadkowa dziewczyna", reż. Peter Howitt (1998)

Helen ma ciekawą pracę, którą wykonuje z prawdziwą pasją i mieszka ze swoim chłopakiem - wybijającym się powieściopisarzem. Do czasu... Pewnego dnia sprawy przybierają zaskakujący obrót - Helen nieoczekiwanie traci pracę, a kiedy spieszy się na stację metra, by zdążyć na pociąg, jej życie niespodziewanie zaczyna biec dwoma torami. W pierwszej wersji Helen udaje się zdążyć na metro, w którym spotyka sympatycznego nieznajomego - Jamesa, który wpłynie na jej dalsze życie, zmieniając je diametralnie... W drugiej wersji Helen spóźnia się na metro, ulega niegroźnemu wypadkowi, następnie trafia na pogotowie. Później jak gdyby nigdy nic wraca do domu

w rolach głównych: Gwyneth Paltrow, John Hannah, Jeanne Tripplehorn, John Lynch, Zara Turner

Komedie romantyczne dla singli >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Długo i szczęśliwie", reż. Andy Tennant (1998)

Baśń filmowa, osnuta na motywach ,,Kopciuszka". Ojciec ośmioletniej dziewczynki żeni się z baronową. Kilka dni później umiera. Przez osiem następnych lat dziewczynka jest służącą macochy. Pewnego dnia spotyka księcia, który ma żenić się z córką hiszpańskiego króla.

w rolach głównych: Drew Barrymore, Anjelica Huston, Dougray Scott, Patrick Godfrey, Megan Dodds, Melanie Lynskey

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Emma", reż. Douglas McGrath (1996)

Emma Woodhouse jest córką zamożnego ziemianina, której wydaje się, że ma władzę nad sercami innych. Zabawiająca się w swatkę dziewczyna właśnie odniosła pierwszy sukces – udaje jej się znaleźć idealnego partnera dla swojej dawnej guwernantki. Ośmielona zaaranżowanym przez siebie małżeństwem, postanawia w ten sam sposób pomóc swojej przyjaciółce Harriet. Jednocześnie dziewczyna nie zauważa, że ona sama wzbudziła zainteresowanie tajemniczego sąsiada, pana Knightleya.

w rolach głównych: Gwyneth Paltrow, Jeremy Northam, Sophie Thompson, Ewan McGregor, Toni Collette, Alan Cumming

Fajne filmy na wieczór >>

Najlepsze filmy 2019. Co warto obejrzeć? >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Sabrina", reż. Sydney Pollack (1995)

Sabrina jest córką szofera państwa Larrabee. Nieszczęśliwie kocha się w jednym z braci. Dzięki protekcji pani Larrabee Sabrina wyjeżdża do Paryża. Jej powrót po dwóch latach wywoła ogromne zamieszanie.

w rolach głównych: Julia Ormond, Harrison Ford, Greg Kinnear, John Wood, Nancy Marchand

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Prezydent - miłość w białym domu", reż. Rob Reiner (1995)

Niedawno owdowiały prezydent USA Andrew Shepherd ma trudności z wychowaniem córki. Na dodatek, czuje się osamotniony. Nawiązuje bliższą znajomość z zaangażowana w problemy ochrony środowiska Sydney Allen Wade, która dotąd nie szczędziła mu słów krytyki. Jednak romans prezydenta sprawia, że jego popularność spada.

w rolach głównych: Michael Douglas, Annette Bening, Martin Sheen, Michael J. Fox, Richard Dreyfuss

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Gorsza siostra", reż. Garry Marshall (1999)

Elizabeth i Radley Tate są małżeństwem. Mają dwie córki: Caroline i Heather. Czarną owcą w rodzinie jest trzecia córka, 24-letnia Carla, która większość życia spędziła w prywatnej szkole dla dzieci specjalnej troski. Po ukończeniu szkoły Carla wraca do domu, ale jej matka boi się pozwolić jej zrobić cokolwiek, z wyjątkiem podawania tenisowych piłek. Carla myśli, że wszyscy chcą, aby ukończyła wyższą szkołę i miała swoje własne mieszkanie. Następnie młoda kobieta wchodzi w związek z Danielem, nieśmiałym i opóźnionym mężczyzną.

w rolach głównych: Juliette Lewis, Diane Keaton, Tom Skerritt, Giovanni Ribisi, Poppy Montgomery, Sarah Paulson, Hector Elizondo

Filmy o gotowaniu. Nasz top 20. "Julie & Julia", "Szef", "Ugotowany", "Czekolada" i nie tylko! >>

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Polubić czy poślubić", reż. Andy Tennant (1997)

Alex Whitman, jest typowym przedstawicielem amerykańskiej klasy średniej, nastawionym głównie na karierę zawodową. Ona, Isabel Fuentes, pochodzi z meksykańskiej rodziny i wierzy przede wszystkim w moc przeznaczenia. Poznają się przypadkowo w Las Vegas i spędzają noc pełną namiętnych uniesień. Trzy miesiące później okazuje się, że kobieta jest w ciąży i młodzi decydują się na małżeństwo. Fakt ten bulwersuje obie rodziny..

w rolach głównych: Salma Hayek, Matthew Perry 

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Masz wiadomość", reż. Nora Ephron (1998)

Dwoje nieznanych sobie ludzi pracuje w tej samej branży. On jest właścicielem sieci księgarń obejmujących całe miasto, ona jest właścicielką niewielkiego lokalu, gdzie sprzedaje się książki dla dzieci. Zgodnie z zasadą konkurencji są wrogami. Ale któregoś dnia nawiązują przypadkowy kontakt przez internet - tak rodzi się wzajemna sympatia.

w rolach głównych: Tom Hanks, Meg Ryan, Parker Posey, Steve Zahn, Dabney Coleman

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Totalna magia", reż. Griffin Dunne (1998)

Po śmierci rodziców, Sally i Gillian wprowadzają się do posiadłości swoich ekscentrycznych ciotek. Pod ich okiem uczą się, jak uprawiać sztukę czarnoksięską. Z czasem siostry dowiadują się o klątwie rzuconej na ich rodzinę. Zgodnie z przekleństwem, "miłość musi skończyć się śmiercią"...

w rolach głównych: Sandra Bullock, Nicole Kidman, Stockard Channing, Dianne Wiest, Goran Višnjić, Aidan Quinn

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Francuski pocałunek", reż. Lawrence Kasdan (1995)

Kate nienawidzi latania samolotem, ale kiedy człowiek, którego gotowa była poślubić, podczas podróży służbowej do Paryża zakochuje się w innej kobiecie, przełamuje lęk. Lot przez Atlantyk wcale nie musi być taki straszny, kiedy na miejscu obok siedzi sympatyczny Francuz. I szkoda tylko, że Luc okazuje się złodziejem, ściganym przez policję za przemyt, a spotkanie z nim ściągnie na Kate same kłopoty...

w rolach głównych: Meg Ryan, Kevin Kline, Jean Reno, François Cluzet, Timothy Hutton

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Mój chłopak się żeni", reż. P.J. Hogan (1997)

Julianne Potter panicznie boi się stałych związków. Lecz nagle zdaje sobie sprawę, że kocha swego najlepszego przyjaciela, Michaela. Jest tylko mały problem - Michael niebawem ożeni się z kimś innym. Julianne musi doprowadzić do zerwania zaręczyn przyjaciela, a ma zaledwie cztery dni i pomoc swego pomysłowego szefa.

w rolach głównych: Julia Roberts, Dermot Mulroney, Cameron Diaz, Rupert Everett, Susan Sullivan

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Ja cię kocham, a ty śpisz", reż. Jon Turteltaub (1995)

Lucy jest kasjerką w metrze i podkochuje się w jednym z pasażerów. Pewnego dnia przystojny nieznajomy pada ofiarą chuligańskiego ataku, a dziewczyna rusza mu na ratunek. Razem z pogrążonym w śpiączce mężczyzną jedzie do szpitala, gdzie poznaje rodzinę przystojniaka, która bierze ją za jego narzeczoną, a Lucy nie zaprzecza. Jakby tego było mało, okazuje się, że śpiący narzeczony ma wyjątkowo czarującego brata.

w rolach głównych: Sandra Bullock, Bill Pullman, Peter Gallagher, Peter Boyle, Jack Warden, Micole Mercurio

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Uciekająca panna młoda", reż. Garry Marshall (1999)

Ike Graham jest nowojorskim felietonistą. W poszukiwaniu weny twórczej wybiera się do pobliskiego baru. Tam słyszy historię dziewczyny, która uwielbia stan narzeczeński ale boi się ślubu. Ike pisze o niej felieton. Maggie wściekła na autora planuje odwet. Jednak nie wie jak to się dla niej zakończy.

w rolach głównych: Julia Roberts, Richard Gere, Joan Cusack, Hector Elizondo, Rita Wilson

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Cztery wesela i pogrzeb", reż. Mike Newell (1994)

Charles pędzi żywot beztroskiego kawalera. Chociaż jego znajomi coraz częściej wiążą się ze sobą na dobre i na złe, on ani myśli o ożenku. Wszystko się zmienia, gdy na jednym ze ślubów poznaje Carrie, piękną, i podobnie jak on niezbyt stałą w uczuciach, Amerykankę. Spędza z nią upojną noc, po której uświadamia sobie, że to właśnie ona jest kobietą jego życia. Sprawy komplikują się, kiedy Carrie przedstawia mu swojego narzeczonego, zamożnego Szkota Angusa. Charles, z pomocą przyjaciół, postanawia nie dawać za wygraną...

w rolach głównych: Hugh Grant, Andie MacDowell, James Fleet, Kristin Scott Thomas, Simon Callow, John Hannah, Rowan Atkinson

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Wichrowe wzgórza", reż. Peter Kosminsky (1992)

Adaptacja powieści Emily Bronte z końca XIX wieku. Przed laty ojciec Cathy Earnshaw przygarnął bezdomnego chłopca, dzieci dojrzewały razem, potem połączyła ich głęboka miłość. Kiedy jednak los ich rozdziela Heathcliff staje się ponurym, zgorzkniałym człowiekiem szukającym zemsty...

w rolach głównych: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Janet McTeer, Sophie Ward, Jeremy Northam, Jason Riddington

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Romeo + Julia", reż. Baz Luhrmann (1996)

W miasteczku Verona Beach na Florydzie rodziny Montekich i Kapuletów rywalizują między sobą. Pewnego dnia Romeo Monteki pojawia się na przyjęciu organizowanym przez Kapuletów, gdzie poznaje Julię. Jej ojciec chciałby wydać ją za wpływowego Davida Parysa. Ślub córki pozwoliłby mu zwiększyć swoje wpływy w mafijnym światku. Julia jednak zakochuje się bez pamięci w Romeo…

w rolach głównych: Leonardo DiCaprio, Claire Danes, John Leguizamo, Harold Perrineau, Pete Postlethwaite, Paul Sorvino

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Ostatni Mohikanin", reż. Michael Mann (1992)

Film opowiada o losach białego Indianina, który jako dziecko został przygarnięty przez plemię Mohikanów. Główny bohater stara się żyć w zgodzie z naturą i zasadami swojego plemienia, nie mieszając się w sprawy zwaśnionych narodów, jednakże miłość do córki angielskiego generała oraz nieoczekiwane koleje losu krzyżują jego ścieżki z ścieżkami obcej wojny.

w rolach głównych: Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell Means, Eric Schweig, Jodhi May

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Co się wydarzyło w Madison County?", reż. Clint Eastwood (1995)

Podróżujący po całym świecie fotograf National Geographic Robert Kincaid i Francesca Johnson, gospodyni domowa ze stanu Iowa, nie szukają okazji, aby zmienić swoje życie. Każde z nich dawno przestało oczekiwać czegokolwiek. Jednak wystarczyły cztery dni, aby oboje przekonali się, że właśnie odnaleźli miłość swojego życia.

w rolach głównych: Clint Eastwood, Meryl Streep, Annie Corley, Victor Slezak

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Bodyguard", reż. Mick Jackson (1992)

Rachel Marron, gwiazda muzyki, jest właśnie u szczytu sławy. Fani chcą ją oglądać. Chcą jej słuchać. Dotykać. Jest wśród nich także jeden, który chce ją zabić. Dlatego Rachel potrzebuje pomocy profesjonalisty - ochroniarza Franka Farmera. Farmer to zawodowiec, który nigdy nie zaniedbuje swoich obowiązków, zawsze nad wszystkim panuje. Nie podoba się to Rachel, która do tej pory sama kontrolowała swoje życie. Oboje chcą być górą. Oboje nie chcą się zakochać.

w rolach głównych: Kevin Costner, Whitney Houston, Michele Lamar Richards, Gary Kemp, Bill Cobbs

Najlepsze filmy o miłości z lat 90.: "Titanic", reż. James Cameron (1997)

Jake i Rose, para młodych kochanków, poznają i zakochują się podczas dziewiczego rejsu "niezatapialnego" transatlantyku Titanic. Nie dane im było jednak zaznać pełni szczęścia i miłosnych uniesień. Gdy luksusowy liniowiec wpada na górę lodową, ich pełen pasji, płomienny romans przeradza się w przerażającą, mrożącą krew w żyłach walkę o przetrwanie o życie.

w rolach głównych: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Frances Fisher