„Pojutrze”, reż. Roland Emmerich, 2004

Amerykański film katastroficzny, zaliczany do klasyki gatunku. Na całym świecie pojawiają się anomalie pogodowe o nieznanych wcześniej rozmiarach – tornada, grad wielkości grejpfrutów czy obfite opady śniegu w rejonach, gdzie wcześniej nie występowały. Głównym bohaterem filmu jest klimatolog Jack Hall, który prowadzi na Antarktydzie badania nad możliwością wejścia Ziemi w nową epokę lodowcową. Apeluje do polityków, aby podjęli działania w celu zatrzymania zachodzących zmian klimatycznych, które – jak przewiduje – mogą doprowadzić planetę w ciągu najbliższych 100-1000 lat do zagłady. Na skutek oderwania się pokrywy lodowej od Antarktydy, dochodzi jednak już teraz do serii kataklizmów, a świat staje w obliczu nieuchronnej katastrofy.  

„2012”, reż. Roland Emmerich, 2009

Kolejny dobry film katastroficzny, który był wyczekiwany z niecierpliwością w związku z przepowiednią Majów. Wskazywała ona datę 21 grudnia 2012 roku jako dzień końca świata. Ta amerykańsko-kanadyjska produkcja prezentuje serię prowadzących do tego zjawisk, takich jak np. gigantyczne tsunami, trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów. Naukowcy głównej przyczyny nadchodzącej katastrofy upatrują w dostrzeżonych na Słońcu silnych burzach słonecznych. Zostaje zorganizowany szczyt państw wchodzących w skład grupy G8, którego celem jest zaplanowanie działań zapobiegawczych. Zapada decyzja o budowie statków, które miałyby zapewnić schronienie najbogatszym i najbardziej wpływowym ludziom świata. Film „2012” obfituje w niesamowite efekty specjalne. 

„Lot 93”, reż. Paul Greengrass, 2006

W naszym zestawieniu top 10 nie mogło zabraknąć filmu katastroficznego o samolotach. „Lot 93” to produkcja francusko-amerykańsko-brytyjska, nawiązująca do wydarzeń mających miejsce 11 września 2001 roku – w czasie zamachu terrorystycznego na World Trade Center. Film stanowi paradokumentalną rekonstrukcję zdarzeń, które wydarzyły się na pokładzie samolotu Boeing 757, porwanego przez czterech muzułmańskich zamachowców. Podróżujący znajdujący się na pokładzie oglądają na monitorach przebieg ataku na WTC. Reżyser pokazuje przeżywane przez nich emocje, a także desperackie próby obrony. W filmie zagrali nieznani aktorzy, co zwiększa jego autentyczność. Produkcja ta otrzymała dwie nominacje do Oscara. 

„Niemożliwe”, reż. J.A. Bayona, 2012

„Niemożliwe” to mocny film katastroficzny o tsunami. Inspiracją do jego nakręcenia były wydarzenia mające miejsce w 2004 roku w Tajlandii. Produkcja opowiada o losach rodziny, która przybywa do luksusowego hotelu nad Oceanem Indyjskim, aby beztrosko spędzić Boże Narodzenie. Pewnego dnia potężna fala tsunami uderza w hotel i porywa ludzi spędzających czas na plaży. Rozpoczyna się pełna dramaturgii walka o przetrwanie oraz odnalezienie najbliższych. Film ten trzyma do samego końca w napięciu i wywołuje liczne wzruszenia. Można go obejrzeć na platformie Netflix. 

„San Andreas”, reż. Brad Peyton, 2015

Kolejny polecany przez nas film katastroficzny to amerykańska produkcja z takimi aktorami w rolach głównych jak Alexandra Daddario, Dwayne Johnson i Carla Gugino. Opowiada o trzęsieniu ziemi w Kalifornii, którego siła zostaje oszacowana na 9 stopni w skali Richtera. Pilot helikoptera ratunkowego Ray wraz ze swoją byłą żoną Emmą próbują ocalić swoją córeczkę, próbując w tym celu przedostać się z Los Angeles do San Francisco. Film ten wyróżnia się zachwycającą warstwą wizualną i niesamowitymi efektami specjalnymi. Zyski jego producentów osiągnęły pułap 500 milionów dolarów. Produkcję tą można obejrzeć na platformie HBO GO. 

„Czas próby”, reż. Craig Gillespie, 2016

Na naszej liście propozycji nie mogło zabraknąć nowszych filmów katastroficznych. „Czas próby” to produkcja, której akcja rozgrywa się w 1952 roku u wybrzeży Nowej Anglii. Gigantyczny sztorm przyczynia się do przełamania na pół tankowca SS Pendleton z trzydziestoma marynarzami na pokładzie. Na pomoc ruszają im członkowie straży przybrzeżnej z miejscowości Chatham, którzy narażają swoje życie, uczestnicząc w akcji ratunkowej. Próbują przeciwstawić się niemal 20-metrowym falom i silnemu huraganowi. Przewodniczy im ktp. Bernard Challen Webber. Czy rozbitkom uda się przetrwać? Aby się tego dowiedzieć, warto obejrzeć film w serwisie HBO GO. 

„Powódź”, reż. Mikael Salomon, 1998

Jak sama nazwa wskazuje, jest to film katastroficzny o powodzi. W rolach głównych występują takie gwiazdy amerykańskiego kina jak Christan Slater i Morgan Freeman. Akcja rozgrywa się na terenie miasta Huntingburg w stanie Indiana. Dochodzi do jego zalania wodą na skutek zerwania tamy przez długotrwałe i obfite opady deszczu. Konieczna staje się ewakuacja lokalnych mieszańców. W zalanym miasteczku rozgrywa się akcja przestępcza – bandyci napadają na opancerzoną furgonetkę przewożącą 3 miliony dolarów.  

„Żywioł. Deepwater Horizon”, reż. Peter Berg, 2016

Jest to przykład filmu katastroficznego na faktach. Inspiracją do jego nakręcenia było zatonięcie 22 kwietnia 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej największej na świecie platformy wiertniczej. Stało się to na skutek awarii, która doprowadziła do serii gigantycznych eksplozji i pożaru. W wyniku katastrofy tej śmierć poniosło 11 pracowników. Film w reżyserii Petera Berga ukazuje okoliczności tej spektakularnej tragedii. Widz może śledzić przebieg rozpaczliwej akcji ratunkowej, której towarzyszy sztorm o ogromnej sile. Produkcja ta utrzymuje w napięciu do ostatniej minuty, gdyż moment kulminacyjny jest ukazany dopiero na samym końcu. Można się przekonać, że człowiek w starciu z żywiołem pozostaje zupełnie bezradny. Dystrybucja filmu przyniosła jego producentom zyski przekraczające 118 milionów dolarów. Można go obejrzeć na platformie Netflix.

„Pandora”, reż. Park Jung-Woo, 2016

Koreańska produkcja opowiadająca o wydarzeniach, które towarzyszyły katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima nr 1 w 2011 roku. Na skutek silnego trzęsienia ziemi oraz gigantycznej fali tsunami doszło do awarii. Jej skutkiem było silne skażenie środowiska substancjami radioaktywnymi, które znajdowały się w wodzie wykorzystywanej do chłodzenia reaktorów. Widz ma okazję poznać pracowników elektrowni, strażaków i ich rodziny oraz inne osoby poszkodowane na skutek katastrofy. Film ukazuje zaniedbania ze strony zarządu elektrowni, a także brudną walkę o wpływy i interesy. Przedstawione zostały w nim również tak przerażające sceny jak spalone ciała, wymioty czy inne skutki kontaktu z promieniotwórczymi substancjami. Produkcja zachwyca niesamowitym realizmem i spektakularnymi efektami specjalnymi. Wywołuje u widza silne emocje, takie jak strach, przerażenie, niepewność, trwoga czy współczucie. Film ten jest dostępny na Netflixie. 

„33”, reż. Patricia Riggen, 2015

Ostatni film katastroficzny w naszym zestawieniu również został oparty na autentycznych wydarzeniach. Przedstawia historię 33 górników, którzy w 2010 roku zostali uwięzieni pod ziemią na skutek tąpnięcia w kopalni złota i miedzi na terenie San Jose w Chile. Przeżyli 69 dni pod ziemią, na głębokości 625 metrów. Widz w trakcie oglądania filmu może poznać zarówno perspektywę samych górników, ich rodzin, jak i uczestników akcji ratunkowej. Reżyser ukazuje okoliczności tej strasznej tragedii, w tym próby jej ukrywania przez właściciela kopalni. Film ten stanowi opowieść o niezłomnej nadziei, wytrwałości, nadziei i poświęceniu. Przedstawia rozpaczliwą walkę o życie w skrajnie trudnych warunkach. Jednocześnie wzrusza, chwyta za serce oraz wzbudza grożę. Warto polecić jego obejrzenie również ze względu na doskonałą obsadę aktorską – np. w roli głównej występuje Antonio Banderas. Film „33” jest dostępny na platformie Netflix.