1. Ekscentryczka. Pasjonatka. Kolekcjonerka. IRIS to dokument o życiu jedynej w swoim rodzaju Iris Apfel, dziś 98-letniej Amerykanki, która swoją kreatywnością oraz zapałem do sztuki i mody od lat inspiruje tysiące osób. reż. Albert Maysles (2014)

2. Opowieść o jednym z najbardziej tajemniczych projektantów świata – Martinie Margieli – człowieku niedostępnym, a przez to jeszcze bardziej intrygującym. Świat był tak samo ciekawy jego jak jego awangardowych ubrań. Generacja, która je nosiła, mówiła o sobie WE MARGIELA, stąd tytuł dokumentu. reż. Menna Laura Meijer (2017)

3. Aleksander McQueen szybko oczarował swoim talentem świat mody. I równie szybko przeistoczył się z niszowego londyńskiego kreatora w gwiazdę show-biznesu. Zapłacił za to
wielka cenę. O jego życiu opowiada film MCQUEEN – WIZJONER. BUNTOWNIK. GENIUSZ. reż. Ian Bonhôte (2018)

4. DRIES to kameralny portret projektanta mody Driesa van Notena, który od ćwierć wieku pozostaje wierny swojej estetyce, a jego marka jest wciąż niezależna od luksusowych koncernów.
Reiner Holzemer towarzyszy mu przez rok podczas tworzenia czterech kolekcji. reż. Reiner Holzemer (2017)

5. JEREMY SCOTT: THE PEOPLE’S DESIGNER to historia chłopaka z farmy w Missouri, który został ikonicznym amerykańskim projektantem, a jednocześnie stanął na czele włoskiego domu mody Moschino. W tle ekscentryczne projekty. reż. Vlad Yudin (2015)

 

Tekst: Marcin Świderek

Materiał ukazał się w czerwcowym wydaniu ELLE 2020.