9-29.06
Malta Festival
Czerwiec w Poznaniu: teatr, muzyka, sztuki wizualne, taniec, film, warsztaty, prelekcje. Dobrze, że ten festiwal trwa prawie miesiąc, bo odbywa się na tak wielu płaszczyznach, że nie mieści się w żadnej tradycyjnej formule. Idiomem, czyli tematem wiodącym tegoroczej edycji, jest Ameryka Łacińska, a kuratorem festiwalu Rodrigo García, wybitny reżyser teatralny.

25-28.06
Life Festival Oświęcim
Słowa „life” i „Oświęcim” występują tu obok siebie celowo. Pomysłodawcy tego festiwalu chcą w miejscu, które kojarzy się z jedną z największych kaźni XX wieku, zbudować silne przesłanie pokoju. I udaje im się to dzięki gwiazdom, które lubią przyjeżdżać na ten festiwal. W tym roku będą to m.in. Eric Clapton, Soundgarden i Edyta Bartosiewicz.

2.07 – 5.07
Open’er
O czyim koncercie marzycie? Warpaint, Foster the People, Jack White, Pearl Jam, Metronomy, Lykke Li...? Grają tu wszyscy. A także mniej znane zespoły, których będziecie słuchać przez następne pół roku.

29.06 – 6.07
Lubuskie Lato Filmowe
Na festiwalu w Łagowie pojawia się każdy szanujący się kinoman. Niegdyś nagradzano tu największych polskich reżyserów, od kilkunastu lat to festiwal kina także z Europy Środkowej i Wschodniej.

10-13.07
Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych „Feta”
Teatry uliczne z całego świata w scenerii starego Gdańska. W dzień i nocą. Spektakularnie i magicznie!

Najlepsze festiwale sezonu lato 2014 - Czytaj dalej >>

Najlepsze festiwale sezonu lato 2014, Open'er, Sopot Film Festival, Orange, fot. KFP, Tarasewicz/Alter Art, T.Kamiński, Serwis Prasowy

11-17.07
Festiwal Filmów Animowanych „Animator”
Jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal kina animowanego odbywa się w Poznaniu. Nowa idea (festiwal ma dopiero siedem lat) i nowa realizacja. Kilkaset filmów, retrospektywy wielkich twórców, nowe technologie. Kto wygra konkurs „Animator”, ten naprawdę mistrz!

12-20.07
Sopot Film Festival
Plaża, Opera Leśna, sale kinowe. Wszędzie filmy, w tym międzynarodowy konkurs debiutów.

5-13.07
Brave Festival
Zgodnie z nazwą ten festiwal nie boi się pokazywać sztuki mocnej, cennej, często sięgającej do źródeł. W tym roku Brave potrwa we Wrocławiu dwa tygodnie, przez pierwsze siedem dni będą pokazywane filmy, o których głośno na wielkich festiwalach. Kolejny tydzień będzie należał do twórców spektakli na żywo. Choreografie, taniec, performance z odległych zakątków świata: taniec derwiszy czy kapłana wudu. Czasem to jedyna okazja, żeby zobaczyć je w Europie!

10-13.07
Warsaw 
Summer Jazz Days
W Soho Factory zagrają m.in. dawni przyjaciele Milesa Davisa: słynni muzycy Dave Holland i Jack DeJohnette ze swoimi zespołami.

25-27.07
Festiwal Muzyki Elektronicznej „Audioriver”
Elektronika w wykonaniu didżejów rozkręcających najlepsze imprezy świata i koncerty gwiazd muzyki alternatywnej. W scenerii nadwiślańskiej plaży i Starego Rynku w Płocku to połączenie, które lubimy. W tym roku zagrają m.in. Little Dragon, Jamal i Skalpel. Będą też targi mody niezależnej.

25-27.07
Sunrise Festival
Jeśli komuś bliżej do Kołobrzegu niż do Płocka, w ten sam weekend odbywa się tam festiwal muzyki elektronicznej, ale zdecydowanie bardziej tanecznej niż awangardowej. W planach koncert z gwiazdami z ubiegłorocznych edycji.

Najlepsze festiwale sezonu lato 2014 - Czytaj dalej >>

Najlepsze festiwale sezonu lato 2014, Transatlantyk, Off, Carnaval Sztuk-Mistrzów, fot. KFP, Tarasewicz/Alter Art, T.Kamiński, Serwis Prasowy

24.07 – 3.08
T-Mobile Nowe Horyzonty
Filmy artystyczne, mocne, niezostawiające widza obojętnym, nawet jeśli pracują na najsubtelniejszych emocjach. Ten festiwal od zawsze przekracza horyzonty kina, udowadniając, że ciągle bywa ono sztuką. Filmy, które latem we Wrocławiu doceni publiczność Nowych Horyzontów, jesienią stają się hitami w kinach. Też dlatego, że to tu przyjeżdżają wielkie tytuły ze światowych festiwali. Będzie też retrospektywa filmów Kena Russella, przegląd nowego kina Grecji, nocne maratony, filmy retro z kaset VHS czy projekcje na rynku z muzyką na żywo. Wielkie święto kina.

24-27.07
Carnaval Sztuk-Mistrzów
Pokazy mistrzów nowoczesnego cyrku i teatrów ulicznych z całego świata na ulicach magicznego Lublina. Nazwa festiwalu nawiązuje do książki I.B. Singera „Sztukmistrz z Lublina”.

1-8.08
Off Festival
Kopalnia muzyki, której dopiero będziemy słuchać. W Katowicach. Bunt, melancholia i dobry gust, czyli wszystko, co kojarzy się z Arturem Rojkiem, dyrektorem Offu. Awangarda, elektro, muzyka symfoniczna i Notwist. Samo dobre!

2-9.08
Transatlantyk Festival
Na poznańskim festiwalu film i muzyka występują razem, bo szefem artystycznym jest zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Dlatego będą tu koncerty wielkich mistrzów, a kompozytorzy mogą startować w konkursie symultanicznej kompozycji i improwizacji do obrazu! Dla widzów ciekawe i cenne cykle, debaty i filmy ze świata. Oraz – nasz faworyt – kino łóżkowe. Bo kino to przecież niemal sen...

25-28.09
Festiwal Muzyki Filmowej
Z Poznania na światową muzykę filmową jedziemy do Krakowa. Słuchamy kon- certu z piosenkami z filmów o Bondzie, a także muzyki z filmu „Gladiator” z wokalem Lisy Gerrard. I uczestniczymy w międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej!

15-20.09
Festiwal Filmowy w Gdyni
ELLE od kilkunastu lat wspiera festiwal polskiego kina w Gdyni. To tu zaczynało wiele największych polskich gwiazd. Staramy się dokładnie im przyglądać, wróżyć, znajdować talenty. Wręczamy Kryształowe Gwiazdy ELLE tym, którzy najbardziej nas wzruszą. Z reguły potem wzruszają też was. Dla nas to też nagroda.

27.09 – 5.10
Festiwal Szekspirowski
Wspaniały festiwal teatru szekspirowskiego w tym roku odbędzie się w nowej siedzibie – Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Głównym tematem będzie postać Hamleta. Zobaczymy głośne i najnowsze jego inscenizacje, w tym „Hamleta” Jana Klaty.

Tekst Anna Luboń 

Idealne książki i filmy na lato znajdziesz w lipcowym numerze ELLE!