Każdego roku polskie wybrzeże jest oblegane przez tłumy turystów. W szczycie sezonu wakacyjnego, dość spokojne przez pozostałą część roku deptaki, zaczynają przypominać najbardziej ruchliwe ulice wielkich miast. Nic dziwnego, w końcu mówimy o jednym z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Nie każdemu odpowiada jednak atmosfera gwaru, wszechobecni uliczni handlarze i ścisk, który uniemożliwia spokojny wypoczynek na plaży. Na szczęście nawet nad Bałtykiem można znaleźć spokojne miejsca, do których nie dociera turystyczny tłok. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Miejscowości nad morzem: Nowa Karczma

Nowa Karczma to niezwykle urokliwy zakątek, będący najbardziej wysuniętą na wschód częścią Krynicy Morskiej (oddalonej o 11 km). Potoczna nazwa tego miejsca to Piaski (od wydm, które niegdyś występowały na tym obszarze). Niewątpliwym atutem Nowej Karczmy jest piękna, nadmorska przyroda i wspaniała plaża, która ciągnie się aż do granicy z obwodem kaliningradzkim (4 km). Spacerując w dyskretnym świetle zachodzącego słońca, można zatem dojść na sam koniec kraju. Zdecydowanie polecamy taką wycieczkę osobom, które zmęczyły się plażowaniem.

Miejsc spacerowych jest tam znacznie więcej - to najbardziej dziewiczy obszar Mierzei Wiślanej, gęsto porośnięty lasami. Nie uświadczymy tam turystycznego tłoku, dzięki czemu ze znalezieniem miejsca na obszernej plaży nie będzie żadnego problemu, co nie jest takie oczywiste w bardziej popularnych nadmorskich miejscowościach. Będąc na miejscu, warto zobaczyć niezwykle malowniczą przystań rybacką.

Miejscowości nad morzem: Karwieńskie Błoto Pierwsze i Drugie

Niepowtarzalna XVI-wieczna wioska, położona nad Kanałem Karwianka, została założona przez osadników olęderskich, których zadaniem było osuszenie okolicznych bagien. Karwieńskie Błoto Pierwsze stanowi jedną z ostatnich wsi, w których możemy podziwiać piękną zabudowę typu holenderskiego. Osadnicy, którzy przybyli tam w 1599 roku, zbudowali wieś w układzie rzędówki bagiennej - występują tam dwie drogi o długości 3 km, utworzone na sztucznie usypanych groblach. Oddziela je obszerny pas łąk o szerokości ok. 1000 m. Zabudowania o konstrukcji szkieletowej, wzniesione na dębowych palach, otaczają drogi z obu stron. W 2005 roku ta niezwykła zabudowa została wpisana do rejestru zabytków i podlega prawnej ochronie.

Dlaczego warto odwiedzić Karwieńskie Błota? Znajduje się tam piękna plaża o długości 6 km. Dookoła panuje spokój i cisza, a ruch turystyczny jest niewielki, w przeciwieństwie do położonej nieopodal Karwi. We wsi nie brakuje prywatnych kwater oferujących noclegi w całkiem przystępnej cenie. Jeżeli szukasz spokojnego miejsca na rodzinne wakacje nad morzem, Karwieńskie Błota będą bardzo dobrym wyborem.

Miejscowości nad morzem: Mechelinki

Niewielka miejscowość nad Morzem Bałtyckim, położona nad Zatoką Pucką, to prawdziwa oaza ciszy i spokoju, zwłaszcza w porównaniu ze zlokalizowanym nieopodal Trójmiastem. Piaszczysta plaża, na której spokojnie znajdziemy spory kawałek wolnej przestrzeni, stwarza świetne warunki do wypoczynku nad brzegiem polskiego morza, ale w okolicy, jest znacznie więcej atrakcji.

Będąc na miejscu po prostu nie można się nie udać do malowniczo położonej przystani rybackiej, w której cumują kaszubskie kutry. Amatorzy nadmorskich przysmaków powinni odwiedzić targ, gdzie zawsze można kupić świeżą rybę. Dla miłośników pieszych wędrówek nie lada gratką będzie zwiedzanie rezerwatu Mechelińskie Łąki. Warto zahaczyć też o Rewę, by pospacerować po słynnym Cyplu Rewskim. 

Miejscowości nad morzem: Gąski

Gąski to niewielka wieś, położona między Mielnem a Ustroniem Morskim. Nie trzeba jednak obawiać się tłoku - ruch turystyczny tych niezwykle popularnych kurortów omija tą malowniczo położoną miejscowość. Znajdziemy tam szeroką, piaszczystą plażę, która stwarza idealne warunki dla wszystkich osób, szukających ucieczki od zgiełku. 

Nie można też nie wspomnieć o dwóch pięknych zabytkach. Pierwszy z nich to neoklasyczny Pałac Morski, a drugi - otaczający go wspaniały park. W Gąskach (w ścisłym centrum miejscowości) znajduje się też udostępniona do zwiedzania latarnia morska, u podstaw której leży piękny dom latarnika. Zwolennicy aktywnego wypoczynku z całą pewnością docenią niezwykle bogatą, obfitującą w piękne widoki nadmorską trasę rowerową, która stanowi część międzynarodowego szlaku, rozpoczynającego się we Francji. 

Miejscowości nad morzem: Mielenko

W pobliżu Mielna (2 km od słynnego kurortu) leży jeszcze jedna niezwykle nastrojowa miejscowość. Mowa o Mielenku. Bliskie położenie i podobne nazwy obu miejscowości mogą sugerować, że panuje tam gwar charakterystyczny dla dużych nadmorskich miast. Nic bardziej mylnego. Mielenko to jedna z najspokojniejszych miejscowości nad Morzem Bałtyckim, która zapewnia to, na czym zależy wielu wczasowiczom - ciszę. 

Szeroką plażę pokrywa drobny piasek. Nawet w szczycie sezonu turystycznego nie uświadczymy tam tłoku. Kameralną atmosferę zapewnia szeroki pas wydm gęsto porośnięty mieszanymi lasami. Zejście na plażę jest szerokie i niezbyt mocno nachylone. Jeżeli ktoś zatęskni za nadmorskimi rozrywkami, piaszczystym pasem bez większego wysiłku można dotrzeć do Mielna. Taki spacer nie będzie wyzwaniem nawet dla niedoświadczonych piechurów. Polecamy jednak wyprawę piękną Aleją Lipową - drogą, wzdłuż której rosną 150-letnie lipy. Kto nabierze ochotę na dłuższą wycieczkę, może udać się do oddalonych o ok. 16 km Ogrodów Tematycznych Hortulus. To atrakcja, która przyciąga wszystkich miłośników natury i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Miejscowości nad morzem: Dębina

Dębina jest położona nad malowniczym jeziorem Gardno, nieopodal Ustki. Nazwa wioski wzięła się od pięknych lasów dębowych gęsto porastających jej okolicę. Największą z tamtejszych atrakcji jest oczywiście piękna plaża położona w odległości ok. 1000 m od miejscowości. Jej charakterystyczną cechą jest różnorodność - od strony Ustki nadmorski pas pokrywają drobne kamyki, a od strony Rowów - piasek.

W sezonie turystycznym znajdziemy tam wydzielone strzeżone kąpielisko. Ten fragment liczy ok. 100 m długości. Wszystko to sprawia, że położona u podnóża urwistego klifu (na skraju którego zlokalizowany jest punkt widokowy) plaża zapewnia świetne warunki do wypoczynku. Dębinę docenią przede wszystkim te osoby, dla których wakacyjne rozrywki nie ograniczają się wyłącznie do rajdu po kramach z pamiątkami. Wioska stwarza świetne warunki wypoczynkowe dla rodzin z dziećmi, wędkarzy i dla miłośników grzybobrania. Coś dla siebie znajdą też wielbiciele aktywnego wypoczynku - przebiega tam pięknie położona (wiodąca głównie przez lasy) trasa rowerowa Ustka-Rowy. 

Miejscowości nad morzem: Białogóra

Między Dębkami a Lubiatowem położona jest mała miejscowość nadmorska, którą odwiedza niewielu turystów. Wieś Białogóra zajmuje obszar, będący fragmentem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aby dostać się na plażę, trzeba przejść mierzący ok. 800 m leśny szlak. Alternatywną opcją jest droga asfaltowa. Szeroki pas sosnowego lasu tworzy naturalną barierę zapewniającą plażowiczom idealne warunki do wypoczynku. Nadmorski pas jest wystarczająco szeroki i co najważniejsze -  niezatłoczony. 

Bogata roślinność sprawia, że piesze wycieczki po okolicy to czysta przyjemność. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest Nordic Walking Park oferujący ścieżki o zróżnicowanym stopniu trudności. Łącznie piesze trasy mierzą 32 km. 

Miejscowości nad morzem: Trzęsacz

Trzęsacz to niezwykle nastrojowa wieś położona w gminie Rewal. Ogromną atrakcją, która definiuje charakter tego miejsca, są ruiny średniowiecznego kościoła. Pozostałości południowej ściany obiektu wznoszą się na urwisku, nad pokrytą kolorowymi kamykami plażą z wydzielonym strzeżonym obszarem (w sezonie turystycznym). Aby dostać się na nadmorski pas, trzeba pokonać strome stopnie, na przedłużeniu których rozciąga się punkt widokowy ze wspaniałą panoramą okolicy.

Niewątpliwą atrakcją, przeznaczoną nie tylko dla najmłodszych, jest Nadmorska Kolejka Wąskotorowa. W sezonie wakacyjnym turystyczny parowóz kursuje na trasie z Pogorzelicy do Trzęsacza. Wypoczywając wraz z dziećmi nie można nie odwiedzić Multimedialnego Muzeum na Klifie, które przedstawia historię regionu w sposób przystępny dla najmłodszych. 

Miejscowości nad morzem: Smołdziński Las

Smołdziński las to miasteczko nad morzem, a właściwie wieś, położona na Wybrzeżu Słowińskim. Jej dość oryginalna nazwa nawiązuje do rośliny żebrzyca, której potoczna nazwa to smłód. 

O atrakcyjności tej wsi decyduje przede wszystkim jej malownicze położenie. Osada zlokalizowana jest między jeziorami Gardno i Łebsko. Wypoczynek w Smołdzińskim Lesie szczególnie polecamy osobom lubiącym piesze spacery i tym, dla których bliskość plaży nie jest priorytetem - żeby dostać się nad brzeg Bałtyku, trzeba przejść ok. 3 km. Czy należy uznać to za wadę? Niekoniecznie. Trasa nad morze jest niezwykle malownicza, a po drodze można zobaczyć latarnię morską Czołpino i Wydmę Czołpińską.  

Miejscowości nad morzem: Kopalino

Wybrzeże Morza Bałtyckiego kryje wiele maleńkich wiosek, będących oazą ciszy i spokoju. Jedną z nich jest Kopalino - mała miejscowość nad morzem położona między Łebą a Dębkami. Osadę otaczają gęste lasy, zapewniające niepowtarzalną atmosferę, a w okresie jesiennym - także obfitość jagód i grzybów. Las oddziela wioskę od plaży i żeby tam dotrzeć, trzeba pokonać 2-kilometrową ścieżkę. To sprawia, że nawet w sezonie turystycznym nie brakuje tam przestrzeni.

Ta cicha miejscowość nad morzem zachęca nie tylko do beztroskiego plażowania, ale też do aktywnego wypoczynku. Wyraźnie oznaczonych szlaków rowerowych nie brakuje, a coś dla siebie znajdą też miłośnicy jeździectwa - we wsi działa stadnina koni. W pobliżu znajduje się małe, ale niezwykle malownicze Jezioro Kopalińskie.