Co łączy Kate Moss, Rose McGowan, Kelly Brook, Miley Cyrus, Rihannę, Marilyn Monroe, Cher, Josephine Baker i Jane Birkin? Wszystkie przyczyniły się do popularyzacji naked dresses i to one, jako jedne z pierwszych w swoich czasach, odważnie wzięły we własne ręce dialog z nagością. Jednych burzyły, wśród innych budziły zachwyt, ale to one podejmowały decyzję co chcą odkrywać i jak.

Dekady temu optyczną nagości stosowały między innymi Marilyn Monroe w filmie "Pół żartem, pół serio", Jane Birkin na premierze produkcji "Slogan", Cher na Met Gala w 1974 roku czy Josephine Baker podczas jej scenicznych występów.

Idea naked dress niezmienna jest do dziś, kiedy kreacje tego typu widzimy na czerwonych dywanach (oraz w social mediach) u Kendall Jenner, Emily Ratajkowski, Olivii Wilde, Rity Ory, Vanessy Hudgens, Megan Fox i innych współczesnych gwiazd muzyki, mody, filmu czy Instagrama.

Naked dress w wersji Jason Wu jesień-zima 2023/2024 / fot. Launchmetrics/Spotlight

Równolegle coraz śmielej znajdują one swoje miejsce na wybiegach, co potwierdza New York Fashion Week na sezon jesień-zima 2023/2024
"Nagie sukienki" zachwyciły nas w kolekcjach wielu luksusowych marek. W pierwszej kolejności u Rodarte: gotyckie i mroczne, uszyte z mgiełek zdobionych srebrzystymi nićmi, grubymi koronkami i ciężkimi koralikami. Dion Lee to z kolei bardziej trashowy klimat, gdzie przezroczystości bazują na elastycznych siatkach i rozprutych tiulach. W przypadku Eckhaus Latta mamy do czynienia z bardzo cieniutki dzianinami, które mają stwarzać pozór "przypadkowego prześwietlenia". Jason Wu próbuje jeszcze innego stylu - stawia na baletowe delikatności, tworząc swoje naked dresses z rzadkich frędzli w czerni i beżach oraz jedwabnej organzy.

PS Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii, gdzie mamy dla Was trendowy raport prosto z wybiegów NYFW jesień-zima 2023/2024 z motywem naked dresses. Intuicja nam podpowiada, że wiele z nich trafi już niedługo na czerwone dywany i spotkamy się z nimi ponownie.