We wrześniowym numerze ELLE znane Polki: aktorka Katarzyna Warnke, tancerka burleski Betty Q, piosenkarka Ania Rusowicz, reżyserka Urszula Antoniak i fotografka Lidia Popiel opowiadają o swoim stosunku do ciała i nagości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was krótką ściągę z histori nagości.

Początek XX wieku – narodziny ruchu nudystów w Europie
1931 r. - we Francji powstaje pierwsze miasto dla naturystów - Heliopolis.
1964 r. - Rudi Gernreich produkuje kostium kąpielowy topless – monokini.
1968 r. - John Lennon i Yoko Ono pozują nago na okładce płyty Lennona "The Virgins"
1994 r. - słynna kampania PETA "Wolę chdozić nago niż w futrze".
1998 r. - założenie ruchu The Freedom to be Yourself w Wielkiej Brytanii
2004 r. - pierwszy nagi rajd rowerowy World Naked Bike Ride
2008 r. - w Kijowie powstaje ruch Femen. Działania uczestniczek były początkowo skierowane przeciw narastającej prostytucji i seksturystyce na Ukrainie. Z czasem przyjęły zasięg międzynarodowy. Dziś Femen ma sekcje w sześciu miastach Ukrainy oraz oddziały w wielu miastach na całym świecie, m.in. w Warszawie, Zurychu, Tel Awiwiei rio de Janeiro i liczy ok. 300 osób, w tym kilku mężczyzn

2013 r. - w Warszawie odbywa się pierwszy Marsz Szmat - demonstracja przeciwko gwałtom i oskarżaniu kobiet, że same są sobie winne, bo były wyzywająco ubrane. Jednym z haseł przewodnich uczestników manifestacji jest: "gdyby ubranie było zaproszeniem, nosiłabym kopertę".
2014 r. - narodziny ruchu Free The Nipple, który sprzeciwia się wymierzonej w kobiety cenzurze w Internecie i sprzeciwiający się blokowaniu zdjęć, na ktorych widać kobiece sutki.
2015 r. - w Warszawie odbywa się performance "Szmata sama się prosi", również wymierzony przeciwko stygmatyzacji ofiar gwałtów.