Podwójna wystawa adorująca piękno i subtelną erotykę. Prace niemieckiego malarza Anselma Feuerbacha spotkają się z fotografiami ikony współczesnej mody Karla Lagerfelda. Feuerbach i Lagerfeld w podobny sposób poszukują nieprzemijającego piękna czerpiąc ze świata starożytnego. Wystawa analizująca kult ciała, a przede wszystkim piękna zbierze niemal czterdzieści prac niemieckiego malarza. Większość z nich prezentuje okres twórczości artysty z lat 1860-70. Specjalnie na okoliczność wystawy Karl Lagerfeld stworzył serię sześćdziesięciu dużoformatowych czarno-białych fotografii.

Anselm Feuerbach jest jednym z najważniejszych malarzy niemieckich końca XIX wieku. Mieszkał w Rzymie od 1856 roku. Miasto o wyjątkowej architekturze i heroicznej historii, stało się miejscem tęsknoty, które wskrzesza antycznego ducha w jego twórczości. Natchnienie i muzę Annę Risi - Nanna, artysta namalował w serii wyjątkowych portretów, zaczynając od 1860 roku. Ilość prac, które stworzył pod wpływem emocjonalnej inspiracji przybiera miano kultu modelki. Podczas gdy opuściła malarza w 1865, artysta podążył za Lucią Brunacci. Podobnie, jak w przypadku Nanny, Lucia była wcieleniem ponadczasowego piękna o greckim profilu oraz gęstych ciemnych włosach. Dzięki tej inspiracji Feuerbach stworzył imponujące portrety o mitologicznej tematyce, które są szczytowym momentem jego twórczości.

Fotograficzna seria Modern Mythology (2013) Karla Lagerfelda zgłębia miłosną historię Dafnis i Chloe. Pozują Baptiste Giabiconi i Bianca Balti. Jeden z najsłynniejszych romansów antycznych napisany przez Lonogsa opowiada o rodzącym się uczuciu, a także o przygodach tytułowych bohaterów, pasterzy z wyspy Lesbos. Prace Lagerfelda przedstawiają idyllyczny obraz życia, który został zainscenizowany w malowniczym i naturalnym krajobrazie na południu Francji.

Wystawie towarzyszą dwie publikacje, pierwszą jest katalog Anselma Feuerbacha wydany wspólnie z Museum Wiesbaden. Druga książka, łączy fotografie Lagerfelda z narracją Longusa "Dafnis i Chloe", wydane przez Gherarda Steidl. 

Wystawę można oglądać do  15 czerwca w Kunsthalle w Hamburgu. Planujecie już wypad do Niemiec? 

Kaja Dobrzańska