Moda w wersji wegańskiej i roślinnej: projektanci i klientki szukają alternatyw

Wegańska moda już dawno nie jest trendową ciekawostką, tylko zupełnie pełnoprawną gałęzią tej branży. Kiedy dziesięć lat temu (dokładnie w 2013 roku) na New York Fashion Week odbył się wegański pokaz mody z ubraniami Leanne Mai-ly Hilgart, założycielki Vaute Couture, dziennikarze co prawda zachwycili się spójną i jakościową kolekcją, ale nie wróżyli takim rozwiązaniom długiej kariery. Rynek całe szczęście wszystko zweryfikował, bo przez kolejne sezony jak grzyby po deszczu wyrastały marki, które w swoje DNA wpisały dobro zwierząt. Wielkie domy mody zaczęły rezygnować z użycia futer i egzotycznych skór. PETA uruchomiła konkurs Vegan Fashion Awards. Start-upy szukały sposobów na zamianę odpadów roślinnych w trwałe materiały.

Dekadę później "płaszcz z wegańskiej skóry" nie budzi już tak dużych emocji, ponieważ jest klasyczną alternatywą, na którą decyduje się coraz więcej z nas.

Klienci są bardziej świadomi i oczekują od marek decyzji pod znakiem "cruelty free", a one odpowiadają na ich potrzeby. Skóra wegańska? Jest przynajmniej kilka opcji do wyboru, które poza piękną ideą zwracają też na siebie uwagę dobrym designem.

Modne płaszcze na wiosnę 2023: trendy z wybiegów i szaf influencerek

W tym sezonie najbardziej kreatywne głowy branży skupiały się na kilku bardzo konkretnych modelach okryć wierzchnich, które w dużej mierze powstawały ze skóry (ale łatwo będzie szukać modnych wersji wegańskich tych trendów). W kolekcjach Louis Vuitton, Hermès i Max Mara były to krótkie płaszcze o kroju marynarek, u Khaite - opcje inspirowane vintage ramoneskami, Isabel Marant z kolei lansowała biker jackets. Równolegle gwiazdy pokroju Hailey Bieber, Kendall Jenner czy Kai Gerber śmiało uzupełniały swoje looki o mocno przeskalowane kurtki typu bomber i długie trencze a la Neo i Trinity z "Matrixa".

Getty Images/ Marc Piasecki

Gdzie kupić płaszcze z wegańskiej skóry? Przegląd

Jeśli bliska jest Wam moda wegańska, nie musicie wcale rezygnować z trendów. Coraz popularniejsza jest skóra roślinna, z której jeszcze kilka lat temu szyło się głównie torebki, buty i drobne dodatki, a dziś śmielej wchodzi ona w skład okryć wierzchnich. Wdzięcznym materiałem jest chociażby Pinatex z liści ananasów, z którego swoje płaszcze w pięknym paprykowym kolorze tworzy Mariam Mal Sibai.

Mariam Al Sibai/ Serwis prasowy

https://www.mariamalsibai.com/alternative-leathers-1/paprika-pineapple-trench-coat

Okrycia wierzchnie powstają też z rewolucyjnego materiału Fine Mycelium™ z grzybów, z którego korzysta marka Deadwood. W jej kolekcjach zachwycają motocyklowe kurtki i długie sprane płaszcze z tej roślinnej alternatywy dla skóry (nas zachwycił szczególnie model Xiva Reishi Coat).

Deadwood/ Serwis prasowy

Jeszcze innym rozwiązaniem jest materiał z kaktusów, który świetnie imituje skórę, a do tego jest miękki i wygodny. Wykonanych z niego projektów możecie szukać w kolekcjach Tea & Tequila - marki, która tworzy piękne patchworkowe wegańskie płaszcze oraz kurtki.

Tea&Tequila/ Serwis prasowy

Jedyny minus? Cena takich projektów, bo za płaszcze z alternatywnej skóry z ananasa, kaktusa albo grzybów zapłacimy od 2 do ponad 12 tysięcy złotych. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy tańszych alternatyw. W wielu popularnych markach czy nawet sieciówkach można kupić tak zwane ubrania z "ekoskóry" lub inaczej skaju, czyli materiału, który naśladuje wygląd naturalnej skóry (a przy tym jest zdecydowanie bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych, na przykład deszczu). Powstaje on z poliestru pokrytego warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu, a więc jest materiałem syntetycznym, używanym jako jeszcze inna wegańska alternatywa dla ubrań.

Kilka trendowych modeli z imitacji skóry udało nam się wypatrzeć w aktualnej ofercie znanych brandów. Piękny i bardzo minimalistyczny czarny trencz z wiązaniem w talii zachwycił nas u Reserved. W Zara wpadły nam w oko aż dwie opcje - ciężki ciemny oversize'owy model z kołnierzem z klapami oraz dwurzędowy w kolorze lodów waniliowych o długości za kolano. W Mango zawiesiłyśmy oko na prochowcu w przełamanej bieli, zdobionym guzikami w stylu szylkretowym. Interesująco jest też w H&M, bo w nowościach nie brakuje skajowych okryć wierzchnich, wśród których szczególnie wyróżniają się te o koszulowym kształcie z paskiem w talii oraz przypominające powiększone kurtki z lat 90.

Reserved/ Serwis prasowy

PS Zajrzyjcie koniecznie do naszej galerii, gdzie mamy dla Was jeszcze więcej zdjęć wybranych przez nas produktów wraz z ich aktualnymi cenami. Szukacie wegańskich płaszczy na wiosnę i chłodniejsze letnie wieczory? Na pewno któreś z poniższych okryć wierzchnich wpadnie Wam w oko.