Hot 16 Challenge: na czym polega?

Koncepcja Hot 16 Challenge narodziła się w 2014 roku jako odpowiedź środowiska raperów na ówczesny boom zyskujących natychmiastową popularność wyzwań internetowych. Zamiast oblewania się wiadrem lodowatej wody (pamiętacie #IceBucketChallenge?) słynny freestyle'owiec Solar postanowił mierzyć się na wersy z kolegami z branży. Na 16 wersów dokładnie, nawijanych na dowolny temat i do dowolnego bitu. Nominowani mieli 72 godziny na podjęcie wyzwania, wrzucenie do sieci swojego kawałka i wyznaczenie kolejnych uczestników zabawy. Po latach, znów z inicjatywy Karola Poziemskiego, wszystko zaczyna się na nowo. Tym razem jednak, chociaż wciąż o rozrywkę tu chodzi, akcja ma także wymiar charytatywny. 

Nominacja do dzisiejszego #hot16challenge to już nie tylko rzucenie wyzwania na polu artystycznym, ale i impuls do finansowego wsparcia walki z COVID-19. Pieniądze wpłacać należy na zbiórkę pod hasłem „Beef z koronawirusem#hot16challenge” na Siepomaga.pl. 

Założony cel, milion, udało się osiągnąć w mniej niż tydzień, a z każdym kolejnym dniem, zebrana kwota zwiększa się o kolejne setki tysięcy złotych. Nic dziwnego! Viralowa akcja zainicjowana przez słynnego rapera szybko wymknęła się z hermetycznych ram środowiska hiphopowego. Oprócz Taco Hemingwaya, Bedoesa, Quebo, Zeusa, czy Schaftera, rękawice podjęli także inni. Swoją interpretację „szesnastki” (wraz z towarzyszącą jej darowizną) pokazali także prof. Marcin Matczak (tak, zbieżność nazwisk z autorem „Patointeligencji” nie jest tutaj przypadkowa), Jakub Żulczyk, Paulina Przybysz, Igor Herbut, Artur Andrus i Dawid Podsiadło, który swoją nominację wysłał do Moniki Brodki, a ta zaskoczyła wszystkich. 

Monika Brodka podjęła wyzwanie #hot16challenge 

Monika Brodka, jedna z najbardziej charakterystycznych artystek polskiej sceny muzycznej, w sobotę opublikowała mistrzowską odpowiedź na krążące po sieci rap wyzwanie. Wokalistka z godną podziwu lekkością porusza się po na co dzień raczej obcej sobie stylistyce hip hopu. Przewrotnie gra słowem i bawi się konwencją, komentując jednocześnie aktualną sytuację w kraju i na świecie. Interpretację Brodki Interanuci natychmiast okrzyknęli  najlepszą, jaka do tej pory pojawiła się w sieci. Czy mają rację? Oto całe nagranie: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Brodka Official (@missbrodka) Maj 9, 2020 o 6:05 PDT

Za produkcję powyższego klipu opublikowanego pod hasztagiem #hot16challenge odpowiedzialny był producent funkcjonujący w branży jako 1988. Brodka do zabawy zaprosiła Beatę Kozidrak, Katarzynę Nosowską oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.  Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Wokalistka zespołu Hey nie tylko wyzwanie podjęła, ale zrobiła to wprawnie, ze smakiem i na najwyższym poziomie. „Szesnastka” Nosowskiej to kolejny błyskotliwy komentarz do rzeczywistości pandemii, z którego między wierszami czytamy znacznie więcej i znacznie szerzej. Ostrzegamy, na jednym odsłuchu na pewno się tutaj nie skończy: 

Czytaj też: Pielęgniarka superbohaterką na najnowszej pracy Banksy'ego