Dział z zabawkami 

Kilka dnie temu pisałyśmy na temat charakterystycznych okularów przeciwsłonecznych z kolekcji Paula's Ibiza od Loewe, bo to właśnie w nich zakochały się słynne influencerki (między innymi Alyssa Coscarelli i Dagmara Jarzynka). Motyw  barwionych szkieł i grubych oprawek w wyrazistych odcieniach cytryny, papai czy mieniącego się w słońcu oceanu w kolekcjach na sezon wiosna-lato 2020 wykorzystywano jednak częściej i na różne sposoby. Projekty Stelli McCartney, Valentino, Boss, Missoni, czy Fendi wpisywały się w jedną prostą zasadę: im bardziej kolorowo i mniej serio, tym lepiej. 

Off-White/Boss / Imaxtree

Lekarstwo na modowe tęsknoty i sentymenty wypatrzyłyśmy też na pokazie Off-White SS 20. Modelki chodziły co prawda po wybiegu w rytm innej muzyki, ale wracając do relacji z wrześniowego show w naszej głowie natychmiast odpala się playlista z przebojami początku lat dwutysięcznych. Cukierkowe szkła bez obramowania one more time! 

Kolorowym okularom przeciwsłonecznym uroku dodają dekoracyjne łańcuszki. Te w babcinym klimacie „granny chic” albo wręcz przeciwnie, przypominające zakupy ze sklepu z zabawkami. 

Białe szaleństwo

Tyle, że nie na stoku, a w dziale z okularami. Białe oprawki to doskonały pomysł dla tych z was, które nie przepadają za ekstrawagancją, ale mają ochotę przetestować coś nowego. Są eleganckie, wakacyjne i retro. U Versace miały różowe szkła i ozdobny grawer na szerokich zausznikach, w kolekcji Courreges przyjęły przeskalowaną, kanciastą formę nieregularnych kwadratów, a na wybiegu Vivetta przypominały spłaszczone i porozciągane na boki „muchy”. 

Vivetta / Imaxtree

Oldskulowy klimat oprawek w śnieżnobiałym kolorze podkreśli z kolei kształt kociego oka. Te najlepiej wypadną w zestawieniu z okrągłym lub trójkątnym owalem twarzy i bikini obsypanym groszkami. 

Moda plażowa 2020: 7 must have'ów na wakacje (także w Polsce)>>

Jak Donna Summer 

Odwołania do lat 70. to ostatnio wyjątkowo modna sprawa. W przypadku okularów przeciwsłonecznych widoczne jest to w dwóch aspektach. Po pierwsze wspomniane już barwione, pół transparentne soczewki (seventiesowy vibe przywołają wszystkie odcieni żółci i pomarańczu), po drugie szkła i oprawki w zakrywających (co najmniej) pół twarzy rozmiarach XXL. Wypatrzyłyśmy je między innymi u modelek podczas pokazów  marek Elie Saab, Chloé, Celine, Ports 1961, Fendi czy Stella McCartney. 

Elie Saab / Imaxtree

Przeskalowane modele à la Donna Summer czy Sharon Tate mogą być prostokątne, kwadratowe albo okrągłe. Pstrokate, szylkretowe albo gładkie. Sprawdzą się nawet jeśli nie szukacie okularów przeciwsłonecznych ani nie macie wady wzroku. Tak, zerówki znów są hot. 

Matrix Reaktywacja 

Pamiętacie ultra wąskie oprawki w klimacie lat 90., z którymi w minione wakacje nie rozstawała się Bella Hadid? Latem 2020 okulary przeciwsłoneczne jak z garderoby na planie Matrixa powracają, ale w nieco innej odsłonie. Wciąż drobne i spłaszczone, ale już nie tak bardzo jak jeszcze rok temu. Modne w tym roku kształty miewają zaokrąglone końce i intensywnie czarne szkła zlewające się w jedną całość z oprawą. 

Rochas / Imaxtree

W obrębie kategorii wąskich kształtów oprawek narodził się rosnący na popularności mikrotrend. Płaskie na górze i zaokrąglone na dole soczewki imitujące makijaż oka zwany foxy eyes, to kontynuacja mody na sportowe, jakby przecięte na pół okulary, które latem 2019 lansował między innymi brand Sally LaPointe. Dogadają się nie tylko z kolarkami i sneakersami.