Modne marynarki i żakiety na sezon jesień-zima 2023/2024. Power dressing

Stella McCartney, Saint Laurent, Gucci / Spotlight/Launchmetrics

Prym wiedzie kolekcja marynarek od Saint Laurent, uosabiająca panujące w tym sezonie blezerowe nastroje. Projekty Anthony'ego Vaccarello są wyraźnym hołdem dla dziedzictwa marki. Wykonane z męskich tkanin, te marynarki mają kanciaste, przerysowane ramiona, ostre, wycięte klapy i wydłużone obszycia, które zalotnie muskają uda. To definicja power dressing - wyrazisty akcent, który emanuje wyrafinowaniem i pewnością siebie.

Alexander McQueen przyjmuje inne podejście, eksplorując "anatomię krawiectwa". Żakiety projektu Sarah Burton są bardziej opływowe, ale nie mniej efektowne niż marynarki Vaccarello. To połączenie klasycznego krawiectwa z nowoczesną wrażliwością definiuje nową falę marynarek - perfekcyjne połączenie tradycji i innowacji.

McQueen / Spotlight/Launchmetrics

Nadal duże, ale w bardziej zrelaksowany sposób: u Stelli McCartney i Gucci pojawiły się oversizowe blezery o sylwetkach inspirowanych odzieżą męską. Sztywne ramiona i długie rękawy mają sprawiać wrażenie dziecka, które przymierza garnitur swojego ojca.

Ponadgabarytowy żakiet nie jest przeznaczony tylko na casualowe okazje. Jego luźny krój i równie luźny klimat można bez wysiłku zintegrować z biurową garderobą. Podczas gdy szaleńczo wyolbrzymione poduszki na ramionach mogą lepiej pasować do innych okoliczności - w biurze mogłyby wyglądać dość karykaturalnie, jak parodia korporacyjnego stylu -  bardziej opływowa sylwetka jest w sam raz na profesjonalne okazje.

Modne marynarki i żakiety na sezon jesień-zima 2023/2024. X-Factor

Balmain, Sportmax, Givenchy / Spotlight/Launchmetrics

Szukasz alternatywy dla trendu oversize? Dopasowane żakiety tej jesieni wzniosą się na nowe wyżyny. Czerpiąc inspirację od Chloë Sevigny, która otworzyła pokaz Proenza Schouler na New York Fashion Week, tego typu marynarki mogą być wiązane za pomocą skórzanych pasków albo zapinać się ciasno wokół talii, tworząc sylwetkę w kształcie litery X lub klepsydry, przypominającą lata 50. ubiegłego wieku.

Trend na dopasowane żakiety opiera się na strukturze, kroju, zdefiniowanej talii i ostrych ramionach. To idealna opcja dla tych, którzy stawiają na elegancję i wysublimowanie w swojej jesiennej garderobie. Ale nie ograniczaj tego fasonu do noszenia w biurze - to niezwykle uniwersalna opcja. Połącz ją z dopasowanymi spodniami do pracy lub dżinsami z szerokimi nogawkami, co stworzy szykowny zestaw weekendowy.

Modne marynarki i żakiety na sezon jesień-zima 2023/2024. Dyskretny urok burżuazji

Chanel, Alessandra Rich, Moschino / Spotlight/Launchmetrics

Trend quiet luxury, wylansowany tego lata przez Gwyneth Paltrow i Sofię Richie Grainge, nadal ma wszystkich owiniętych wokół palca. Jak nosić go jesienią? Jedno słowo: tweed. Ta tkanina to zarazem natychmiastowy skrót myślowy na  hasło "wyższe sfery" i esencja jesieni. Prym, naturalnie, wiedzie Chanel - w końcu tweed jest zapisany w DNA marki. Jeśli jednak wolisz uniknąć zbyt dosłownej interpretacji tego trendu (co może skończyć się niecelowym skopiowaniem looku Emily Gilmore z "Kochanych kłopotów"), zainspiruj się bardziej zadziorną wersją od Alessandry Rich i Moschino. Kto powiedział, że tweedowe marynarki muszą zawsze chodzić parami ze spódnicami do kompletu? Poeksperymentuj z dżinsami o szerokich nogawkach, prostym tank topem albo supermodnymi koronkowymi dzwonami, żeby tchnąć w tweed trochę świeżości.