Modne imiona dla chłopców – trendy

Nie wiemy, czy rodzice szukający imienia dla swojej pociechy sugerują się statystykami publikowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji, jednak należy zaznaczyć, że od kilku lat największym powodzeniem cieszą się męskie imiona polskie. Najwyraźniej zatęskniliśmy za czasami słowiańskiej tradycji, która nakazywała nadawać imiona o konkretnym znaczeniu. Wówczas wierzono, że ukryty w nich przekaz zdeterminuje dalsze życie chłopców (dotyczyło to także dziewczynek). Należy jednak zaznaczyć, że na najwyższych pozycjach nie znajdziemy imion typowo staropolskich. Te najpopularniejsze mają swoje korzenie w językach innych niż nasz rodzimy.

Czy dalej pokładamy wiarę w nadprzyrodzoną moc imion? Tego nie wiemy, pewne jest natomiast, że polskie imiona są piękne i dźwięczne. Pewnie dlatego, z czołowych miejsc rankingu nie schodzi Antoni i Franciszek.

Trend nadawania chłopcom imion obcojęzycznych ma się nieco gorzej, jednak nie zmienia to faktu, że te wciąż są popularne. To samo dotyczy imion nowoczesnych. Pod względem popularności ustępują imionom tradycyjnym, jednak wciąż są dość chętnie wybierane przez rodziców

W każdej z tych grup znajdziemy też imiona nietypowe, które cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością. Nie należy jednak z góry ich skreślać. ,,Nietypowe" nie oznacza bowiem ,,pozbawione uroku".   

Jakie ładne imię dla chłopca wybrać? Przygotowane przez nas zestawienie, obejmujące propozycje z każdej z wymienionych wyżej grup, z pewnością ułatwi to zadanie.
 

Modne imiona dla chłopców – polskie

Po latach niebytu polskie imiona dla chłopców wracają do łask. W czołówce najpopularniejszych pozycji znajdziemy niemal wyłącznie (z nielicznymi wyjątkami) męskie imiona o polskim pochodzeniu.

Antoni - imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające mężczyznę wybitnego i doskonałego. Noszące je osoby są cierpliwe i zdeterminowane, dzięki czemu zawsze osiągają obrany cel.

Jakub - imię pochodzenia hebrajskiego. Jakub jest żywiołowym mężczyzną, dla którego nie ma żadnych granic. Chętnie uczestniczy w życiu innych osób, przyjmując rolę doradcy lub nawet przewodnika. 

Jan - imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające mężczyznę cieszącego się boską łaską. Jan nie boi się ciężkiej pracy. Jest inteligentny, pewny siebie, ale w kontaktach z innymi może wydawać się nieco nieśmiały.

Szymon - imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające mężczyznę wysłuchanego przez Boga. Szymona charakteryzuje tajemnicza osobowość. Potrafi wywierać wpływ na innych ludzi. Na pierwszym miejscu stawia swoją prywatność. 
 

Modne imiona dla chłopców – nietypowe

Oryginalne imiona dla chłopców mają jedną zasadniczą zaletę - gdy zawołamy synka (np. na placu zabaw), nagle nie zobaczymy lasu obracających się małych główek. Jeżeli znaczna popularność imienia nie jest priorytetem (tych imion nie znajdziesz w pierwszej 20 najpopularniejszych), poniższa lista będzie jak znalazł.  

Baltazar - imię pochodzenia babilońskiego, które można przetłumaczyć jako ,,niech Bel (Bóg) zachowa go przy życiu". Baltazar to mężczyzna mądry, o niezależnych poglądach. Cechuje go duża wrażliwość i uczciwość.

Cyrus - imię pochodzenia perskiego, które można przetłumaczyć jako ,,pasterz". Cyrus uwielbia towarzystwo ludzi, jest wesoły i rozrywkowy. O ile zabawę ceni ponad wszystko, to nigdy nie zaniedbuje obowiązków rodzinnych i zawodowych.

Ernest - germańskie imię pochodzące od słowa ,,ernust", co oznacza ,,zapał". Ernesta otacza aura tajemniczości - jest dość skryty i zagadkowy. Mężczyzna, który nosi to imię, jest świetnym materiałem na przyjaciela - można powierzyć mu każdy sekret.

Felicjan - imię pochodzenia łacińskiego, stanowiące przydomek dla imienia Feliks. Można je przetłumaczyć jako ,,mający szczęście". Felicjan jest dobry, szlachetny i empatyczny. Cechuje go jednak nadmierna ufność, która sprowadza na niego wiele rozczarowań.
 

Modne imiona dla chłopców – nowoczesne

Pod adresem nowoczesnych imion często pada zarzut, że te nie są tak dźwięczne, jak staropolskie. To bzdura. Ładne imiona dla chłopców nie muszą pochodzić sprzed kilku epok.

Alan - imię pochodzące z języka celtyckiego, które oznacza mężczyznę pogodnego i harmonijnego. Alana cechuje niebywałe poczucie humoru. Nosi w sobie wielkie pokłady energii, nie brakuje mu też uroku osobistego. Bardzo dobrze odnajduje się w każdej grupie, nawet gdy jego poglądy nie pokrywają się z poglądami innych osób.

Fabian - imię pochodzenia łacińskiego, które najprawdopodobniej oznacza mężczyznę trudniącego się uprawą bobu. Fabian jest spokojny, nie lubi pośpiechu. Charakteryzuje go ogromna pomysłowość i analityczny umysł. Nie potrafi być stanowczy, ale nie brakuje mu uczciwości.  

Natan - imię pochodzenia hebrajskiego, które można przetłumaczyć jako ,,dar" lub ,,podarunek". Natan to towarzyski optymista, obdarzony wielkim poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Nie ma zwyczaju zamartwiać się, wszędzie umie znaleźć pozytywy. 

Oliwier - imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające ,,drzewo oliwne". Oliwier jest niebywale inteligentny i pracowity. Jego poczynaniami kieruje wrodzona ambicja, która pcha go w stronę sukcesu. Nie brakuje mu uroku osobistego, dzięki któremu wzbudza zainteresowanie u płci przeciwnej. 
 

Modne imiona dla chłopców – zagraniczne

Zagraniczne imiona dla chłopców wciąż jeszcze są dość często wybierane. Nic dziwnego, Polacy chętnie podróżują, a co za tym idzie - bardziej lub mniej świadomie wiążą się z obcymi kulturami. Brakuje ci inspiracji w kwestii wyboru imienia inne niż polskie? Znajdziesz ją poniżej.

James - obcojęzyczna forma imienia Jakub. Jamesa dosłownie rozpiera energia. To mężczyzna, który nie lubi stawiać sobie granic. Wychodzi z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jest osobą towarzyską, ale lubi angażować się w cudze sprawy, do tego stopnia, że często przejmuje kontrolę nad sytuacją.

Liam - irlandzka forma imienia William, oznacza mężczyznę silnego i opiekuńczego. Liam to urodzony zdobywca. Uwielbia odkrywać wszystko, co nieodkryte, na każdym kroku szuka nowych doznań i silnych wrażeń. Osoby noszące to imię lubią skupiać na sobie uwagę otoczenia.

Noah - anglojęzyczny odpowiednik imienia Noe, oznacza ,,pocieszenie" lub ,,odpoczynek". Noah to urodzony romantyk.

William - anglojęzyczna forma germańskiego imienia Wilhelm, które w języku starogermańskim oznacza "ten, który udziela schronienia". William to mężczyzna, który doskonale wie, czego chce od życia i świata. Gdy znajduje się w centrum uwagi, jest w swoim żywiole. Musi nieustannie działać, bierność nie jest dla niego. Jest obdarzony naturą zdobywcy. Jest obdarzony niebywałą wyobraźnią i ogromną wrażliwością.